W Stalowej Woli

Nadciśnienie – zabiera wiele lat życia

Nadciśnienie – zabiera wiele lat życia

17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

Rozmowa z Markiem Ujdą, lekarzem kierującym Oddziałem Kardiologicznym II z Pracownią Hemodynamiki w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Czym jest nadciśnienie?

Jest to stan chorobowy, który polega na zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym krwi oraz jego skutkach. Nadciśnienie nie jest normą w późniejszym wieku, jak przez lata uważano. Sądzono, że im człowiek starszy, tym może mieć wyższe ciśnienie. To nieprawda, bo wartości ciśnienia stale przekraczające normę, czyli ponad 140/80 mmHg, to choroba, także w podeszłym wieku.

Czy nadciśnienie tętnicze stanowi duże zagrożenie?

Wg Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest największym zagrożeniem zdrowotnym dla ogółu ludzkości. Wpływa na długość i jakość życia, powodując liczne zgony i inwalidztwo. Oczywiście, problem tej choroby jest tym większy, im większa jest świadomość zdrowotna i im dłuższa średnia życia. W krajach, w których średnia życia jest krótka, a świadomość zdrowotna niska i możliwości leczenia znikome – ten temat prawie nie istnieje. Natomiast w krajach rozwiniętych oczekiwania co do długości i jakości życia są duże, a nadciśnienie stanowi gigantyczny problem, również dla finansów publicznych.

Jakie są objawy tej choroby?

Najgorsze jest to, że objawów często nie ma, bo podwyższone ciśnienie tętnicze wcale nie musi ich dawać. Powszechnie uważa się, że podstawowy objaw to ból głowy. Zazwyczaj jest to mitem, bóle głowy wcale nie muszą korelować z nadciśnieniem. Są osoby, i każdy lekarz takie zna, które mimo bardzo wysokich ciśnień czują się normalnie. Nie mają objawów, które skłaniałyby ich do leczenia. Często pacjenci zaczynają szukać pomocy dopiero wtedy, gdy choroba daje powikłania. Nadciśnienie może objawić się również w sposób gwałtowny. Jednym z najpoważniejszych i dramatycznych następstw są udary, zarówno niedokrwienne – zatory, zakrzepy, jak i udary krwotoczne – tzw. „wylewy”. Nadciśnienie jest tu ogromnym czynnikiem ryzyka. Im wyższy odsetek ludzi, którzy nie leczą nadciśnienia, tym więcej udarów. Nadciśnienie jest również jedną z głównych przyczyn chorób nerek, jest poważnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej i niewydolności serca. Może uszkadzać mózg i wzrok. Niestety, kiedy już takie następstwa się pojawią, leczenie jest znacznie mniej skuteczne.

IMG_1425 (Kopiowanie) IMG_1422 (Kopiowanie)

Czyli najważniejsza jest profilaktyka, w tym samodzielne pomiary ciśnienia w domu?

To jest wyzwanie społeczne, aby skłonić ludzi do regularnych pomiarów ciśnienia krwi. Pomiary domowe to znacznie lepszy sposób wykrywania nadciśnienia i kontroli leczenia, niż tylko sporadyczne pomiary w poradni. Na rynku są liczne i stosunkowo niedrogie aparaty do domowych pomiarów.. Najlepiej kupować te certyfikowane, w aptekach i sklepach medycznych. Warto profilaktycznie od czasu do czasu kontrolować ciśnienie krwi – oczywiście mówimy tu o osobach zdrowych, bo chorzy powinni robić to często, najlepiej codziennie. Pomiar należy wykonywać zgodnie z instrukcją podaną na aparacie, czyli ręka ma być ułożona w odpowiedni sposób, a mankiet właściwie zainstalowany.

W jakich warunkach powinno się mierzyć ciśnienie?

To bardzo ważne zagadnienie. Ciśnienie warto oceniać w domu, w spokoju, i raczej nie mierzyć wtedy, gdy coś się dzieje, coś nas niepokoi, jesteśmy zmęczeni, zbiegani itp. W takich sytuacjach pomiary bywają zawyżone i mylące. Prawidłowy pomiar nie może odbywać się w stresie i pośpiechu. Jeżeli i pomiarów stale przekraczają 140/90 mmHg, możemy mówić o nadciśnieniu.

Co się dzieje, gdy nie leczymy nadciśnienia?

Wielu nadciśnieniowców niestety lekceważy chorobę. Generalnie prawie połowa ludzi z nadciśnieniem nawet nie wie, że je ma. Spośród tych mających już rozpoznane nadciśnienie, tylko połowa podejmuje jakieś próby leczenia. Z kolei z grona tych leczących się, zaledwie co drugi robi to konsekwentnie i skutecznie. W efekcie najwyżej co czwarty nadciśnieniowiec leczy się poprawnie i zmniejsza zagrożenie dla życia i zdrowia. W leczeniu powinno się osiągnąć taki rezultat, by ciśnienia tętnicze były w normie – lub prawie w normie. Pacjent prawidłowo leczony winien skutecznie obniżać ciśnienie w sposób ciągły i dobrze to leczenie tolerować.

Wiele osób uważa, że gdy zacznie brać leki na nadciśnienie, to musi je zażywać do końca życia?

Jest to prawda. Mamy do czynienia z chorobą nieuleczalną, skracającą i pogarszającą życie. Jednakże nie należy się leczenia bać! Obecnie mamy bardzo dobre i skuteczne leki, trzeba je jedynie odpowiednio dobrać do konkretnego pacjenta. Leki działają przez kilkanaście – kilkadziesiąt godzin i jeżeli nie przyjmiemy kolejnej dawki, to zwyczajnie przestają działać i zagrożenie nawraca. Leczenie nadciśnienia tylko wtedy ma sens, gdy jest prowadzone stale, codziennie.

Czy leki na nadciśnienie mają uboczny, niekorzystny wpływ na organizm?

Trzeba zerwać z mitem, że te leki mają jakiś odległy, niekorzystny wpływ. Oczywiście mogą mieć jakieś działania niepożądane, zwykle niegroźne, jak każdy lek lub produkt spożywczy. Nie należy jednak tego demonizować. Pracuję już ponad 30 lat, od początku zajmuję się chorymi na nadciśnienie i groźnych objawów po lekach nadciśnieniowych nie widziałem.

Czy nadciśnienie można pomylić z inną chorobą?

Jeżeli mamy wątpliwości czy jest to nadciśnienie, należy wykonywać dodatkowe pomiary. Nie jest to przecież trudne i należy wstrzymać się z podjęciem leczenia, do czasu ustalenia pewnej diagnozy. Jeśli jednak mamy rozpoznane nadciśnienie, oznacza to konieczność brania leków i modyfikację stylu życia już bezterminowo.

Co powoduje nadciśnienie? Jakie są jego przyczyny?

Jest to bardzo trudne zagadnienie, jeśli chodzi o ustalenie przyczyn nadciśnienia. Wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe, wynikające z wieku, stylu życia, diety itp. Zazwyczaj sprawcą nadciśnienia jest współdziałanie wielu czynników.

A jaki wpływ ma dieta na ciśnienie krwi?

Dość duży. Żywność jest współcześnie przetwarzana i modyfikowana, także chemicznie, co poprawia smak, kolor, trwałość itd. Podstawowe „polepszacze” to sól, cukier i tłuszcz, których zazwyczaj w pożywieniu przyjmujemy zbyt wiele. Jesteśmy jakby „nauczeni” tych smaków od dzieciństwa i zmniejszenie ilości tych „polepszaczy” sprawia, że potrawy nam nie smakują. Lubimy jeść smacznie i to jest pułapką, bo wprowadzamy za dużo kalorii, tłuszczu i soli. Nie bójmy się tego stwierdzenia; jesteśmy nieraz ofiarami swojego apetytu i przyjemności z jedzenia, a to przyczynia się do otyłości i nadciśnienia.

Czyli wbrew powszechnej opinii, bo wiele osób lekceważy nadciśnienie i rezygnuje z leczenia, jest to bardzo poważna choroba cywilizacyjna?

Nadciśnienie nie zabija od razu, ale ma ogromny wpływ na długość i jakość życia. Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że obecnie więcej osób na świecie cierpi i umiera z powodu otyłości i jej skutków, czyli m. in. nadciśnienia, niż z powodu niedożywienia i głodu. Odwróciły się odwieczne proporcje – to co było kiedyś domeną krajów rozwiniętych, tak zwane choroby cywilizacyjne, w tej chwili stało się światową powszechnością.

Powtórzmy na zakończenie dobitnie: to poważna choroba, która nieleczona – przysporzy cierpień i zabierze wiele lat życia.

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021