W powiecie

Nagrodzili animatorów kultury i sportu

Nagrodzili animatorów kultury i sportu

Już po raz 15-sty nagrodzono ludzi, którzy swoją działalnością i osiągnięciami w dziedzinach sportu i kultury przyczyniają się do promocji Powiatu Stalowowolskiego.

Zarząd powiatu z okazji Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu przyznał nagrody w takich kategoriach jak: twórca-osobowość roku, animator kultury, ochrona i promocja tradycji regionalnych, sportowiec roku, trener roku, animator sportu, a także medaliści mistrzostw Polski i Europy. Przyznano także dwie nagrody specjalne oraz wręczono „Kryształowe Serca”.

W kategorii Twórca- Osobowość Roku uhonorowani zostali:

– Adam Krzykwa –uznany stalowowolski fotograf, przyrodnik. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. Inspiracje czerpie z natury, muzyki, sztuk wizualnych i podróży. Wykonuje nie tylko zdjęcia pejzażowe i przyrodnicze, ale pasjonuje się także fotografią portretową, sakralną, kreatywną i reklamową. W jego obiektywie Powiat Stalowowolski zadziwia i wzrusza. Na jego dorobek składają się liczne wystawy w Polsce, Australii, Belgii, Czechach, Niemczech, Szwecji. Jest autorem prezentacji multimedialnych pokazanych na Wystawie Światowej EXPO 2005 w Japonii, reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Szwecji.

– Barbara Nowak – kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, członkini Chóru Kameralnego, działającego przy Miejskim Domu Kultury od 1985 roku. Współzałożycielka Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”, w latach 2009 – 2015 była jego prezesem. Stowarzyszenie wspiera działalność Chóru, współorganizuje zagraniczne koncerty oraz warsztaty chóralne. Od 1996 roku Barbara Nowak jest także członkiem chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In Terra Pax”, a od 2002 roku pełni społeczną funkcję inspektora zespołu. Chór Kameralny, w ramach którego Barbara Nowak realizuje swoje artystyczne pasje, popularyzuje polską muzykę chóralną poprzez liczne koncerty w kraju i za granicą. W 2016 roku jako jeden z pierwszych zespołów europejskich wystąpił na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Chinach.

– Mirosław Dyjak – zawodowo związany ze Spółdzielczym Domem Kultury w Stalowej Woli. Współtwórca inicjatyw i projektów. Uczestniczy w przygotowywaniu scenografii, scenariuszy, realizacji wystaw, wernisaży i koncertów. Pomysłodawca i organizator licznych happeningów, twórca cyklu „Ciekawe oraz ginące zawody” skierowanego do najmłodszych. Pasjonat harmonijki ustnej, jest 13–krotnym laureatem konkursów ogólnopolskich. Pomysłodawca, reżyser i koordynator ogólnopolskiego festiwalu FIESTA HARMONICA FESTIVAL, który jest pierwszym tego typu wydarzeniem artystycznym w Polsce.

W kategorii Animator Kultury uhonorowani zostali:

– Wioletta Przywara – pedagog i nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, pomysłodawczyni i organizatorka Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej, który odbywa się już od 6 lat. Z roku na rok Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem, w efekcie czego został zauważony także poza granicami kraju. Trzy finalistki Festiwalu wraz z panią Wiolettą zostały zaproszone do udziału w I Festiwalu Polskiej Kultury w Luton w Wielkiej Brytanii. Ponadto pani Wioletta współpracuje z instytucjami kultury, szkołami i stowarzyszeniami, organizując wiele konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży, będąc animatorem życia kulturalnego Gminy Zaklików.
– ks. Marcin Hejman – ze swej wieloletniej posługi duszpasterskiej 23 lata spędził w Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Rzeczyckiej. Od początku swojej drogi kapłańskiej cechuje się wrażliwością, pracowitością i bezinteresowną pracą na rzecz kultury. Jest inicjatorem wielu uroczystości przyczyniających się do krzewienia postaw patriotycznych. Od 1997 roku komendant szczepu Harcerskiego „Bieszczadnicy”, organizator „Dni Myśli Braterskiej”, cyklicznych przedstawień teatralnych wystawianych na scenie „Pod Plebanią”, inicjator powstania galerii „Kropla Bieszczadów”, w której znajdują się dzieła artystów bieszczadzkich, głównie Zdzisława Pękalskiego.
– Zespół Tańca KIK – powstał w 2000 roku w Domu Kultury w Pysznicy. W 2008 roku instruktorem prowadzącym została Teresa Świdecka – Węglarz, która do dziś pracuje nad rozwojem artystycznym zespołu, w skład którego wchodzi ok. 70 osób w wieku od 6 do 18 lat. Zespół Taneczny „KIK” na stałe wpisał się w artystyczne życie naszego regionu. Występuje na wielu koncertach i przeglądach, także poza granicami kraju, gdzie odnosi duże sukcesy. W sierpniu 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Bułgarii Zespół odniósł ogromny sukces zajmując w poszczególnych kategoriach I, II i III miejsce, zarówno zespołowo jaki i indywidualnie.

W kategorii Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych nagrodzono:

– Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” imienia Ignacego Wachowiaka – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych w regionie, w 2016 roku obchodził jubileusz 60–lecia działalności. Przez ten czas w zespole swoje miejsce i drugi dom znalazło ponad 2 i pół tysiąca tańczących, śpiewających i grających osób. Zespół z sukcesami występował na scenach w kraju i poza jego granicami, był wielokrotnie odznaczany. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Od początku swojego istnienia po dziś dzień jego członkowie stoją na straży lokalnej tradycji, historii i pamięci kultury lasowiackiej. W 2002 roku zespół przyjął imię Ignacego Wachowiaka – znanego, cenionego i długoletniego choreografa zespołu „Lasowiacy”. Od wielu lat „Lasowiacy” pracują pod kierunkiem artystycznym Marka Zaremby, który jest jednocześnie choreografem zespołu.

– Grażyna Kołacz–Antosik – regionalistka, która wrosła w lokalne środowisko od lat pracując najpierw w pysznickim Gminnym Domu Kultury, potem w Zespole Szkół w Jastkowicach. Organizowała z młodzieżą uroczystości patriotyczne, związane z historią regionu, angażowała się w pomoc przy opracowaniu gminnych publikacji regionalnych. Od 2015 roku prowadzi Zespół Obrzędowy „Jastkowianie”. Z powodzeniem wystawił on kilka przedstawień ukazujących tradycje regionalne: „Wesele Jastkowickie”, „Wigilię 2015”, „Cztery pory roku w zagrodzie” i „Wigilię 2016”. Pani Grażyna jest autorką scenariuszy, reżyserem i „dobrym duchem” całego zespołu.

– Waldemar Gimpel i Jacek Lasiński – ułani w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Ich pasją od wielu lat są konie. Od 2011 roku współorganizują z Gminą Zaleszany i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaleszanach, imprezę pod nazwą „Biesiada Folkloru i Sztuki – Konie Nasza Pasja”, a od 2015 roku „Nasza pasja konie”. Jako Ułani w barwach 14. Pułku angażują się także w wiele innych wydarzeń i uroczystości państwowych i kościelnych na terenie całego Powiatu Stalowowolskiego.

Nagrodę dla Sportowca Roku otrzymali:
– Stanisław Łańcucki – jeden z najbardziej rozpoznawalnych sportowców Powiatu Stalowowolskiego, wieloletni zawodnik Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, a obecnie zawodnik Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Na swoim koncie ma wiele wybieganych kilometrów i wiele medali. Jego postawa pokazuje jak ciężką pracą i dyscypliną można dojść na szczyt. Mistrz Świata Weteranów w biegu na 3000 m z przeszkodami, podczas tych samych – 22. Mistrzostw Świata Weteranów w Australii uplasował się tuż za
podium w biegu na 1500 m. Warto dodać, że w Mistrzostwach Świata w Perth wzięło udział łącznie ok. 4 tysięcy zawodników z 91 państw. Halowy Mistrz Polski na 3000 m w Toruniu, podwójny Mistrz Polski w biegu na 3000 m oraz w biegu z przeszkodami na 5000 m w Opolu.

– Danuta Cieślak –, jedna ze zdolniejszych lekkoatletek młodego pokolenia i reprezentantka Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola. Swoją przygodę z bieganiem rozpoczęła w wieku 13 lat. Rok 2016 był dla niej szczególny, m. in. ze względu na udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio, gdzie zajęła 22. miejsce w biegu na 1500 m. Na Halowych Mistrzostwach Świata Seniorów w USA zajęła 9. miejsce w biegu na 1500 m. Na Mistrzostwach Europy Seniorów w Amsterdamie zajęła 15. miejsce. Podwójna złota medalistka: w biegu na 1500 m i w biegu na 800 m na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Toruniu. Brązowa medalistka w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Polski Seniorów. Wychowanka trenera Mirosława Barszcza.

– Stanisław Lebioda – lekkoatleta Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola. W 2016 roku odniósł liczne sukcesy, m.in. zajął 17. miejsce w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Gruzji. Podwójny złoty medalista: w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych Juniorów i w biegu na 3000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Trener Stanisław Anioł.

Nagrodę dla Trenera roku otrzymali:

– Stanisław Anioł –trener z ponad 50–letnim stażem i jednocześnie prezes Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, swojej pasji – lekkiej atletyce poświęcił całe życie. Pod jego skrzydłami swoje talenty rozwinęło wielu wspaniałych zawodników i późniejszych medalistów. W 2016 roku zawodnicy trenujący pod okiem Stanisława Anioła odnosili spore sukcesy, m. in. Angelika Sarna – złota medalistka Halowych Mistrzostw Polski Juniorów, Stanisław Lebioda, który w ubiegłym roku wywalczył złoto podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych Juniorów oraz w biegu na 3000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Pod jego skrzydłami trenują także inni utalentowani lekkoatleci Agnieszka Dybka oraz Radosław Moskal. Stanisław Anioł wielokrotnie był nagradzany za swoje zasługi na rzecz sportu i młodzieży.

– Mirosław Barszcz – trener lekkoatletów Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, od wielu lat powoływany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki na trenera Kadry Polski. Jego wieloletnia i znakomita praca trenerska przekłada się na liczne sukcesy zawodników Victorii, którzy zdobywają najwyższe laury na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wśród nich są m. in. Danuta Cieślak, Oliwia Pakuła, Małgorzata Cetnarska, Małgorzata Osiecka. Mirosław Barszcz za swoją wyróżniającą się pracę trenerską wielokrotnie był nagradzany przez władze samorządowe Miasta i Powiatu.

– Michał Czubat – trener piłki nożnej UEFA „A”, prowadzi zajęcia szkoleniowe w Akademii Piłkarskiej w Stalowej Woli. W maju 2016 roku drużyna chłopców do lat 10 prowadzona przez Michała Czubata zajęła 2. miejsce w Ogólnopolskim Finale Turnieju „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku w Warszawie. W ciągu 4 lat działalności Akademii Piłkarskiej liczba osób trenujących wzrosła kilkunastokrotnie, co świadczy o poziomie i jakości prowadzonych zajęć. Zawodnicy z sukcesami reprezentują Powiat Stalowowolski na licznych turniejach w całej Polsce.

– Karol Wołoszyn – trener piłki nożnej UEFA „A”, prowadzi zajęcia szkoleniowe w Akademii Piłkarskiej w Stalowej Woli. W czerwcu 2016 roku drużyna chłopców do lat 11 prowadzona przez Karola Wołoszyna zajęła 7. miejsce w Ogólnopolskim Finale Turnieju o puchar Deichmanna w Wałbrzychu podczas Mistrzostw Polski oraz drużyna chłopców do lat 8 zajęła 1. miejsce w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju o puchar Tymbarku. Swoją postawą przyczynia się do popularyzacji sportu wśród najmłodszych.

Nagrody dla Animatora Sportu otrzymali:

– Damian Tracz – Animator sportu na obiektach „Orlik” w Rzeczycy Długiej od 2013 roku. Społecznik, pasjonat, działacz sportowy i trener piłki nożnej w klubie LZS Rzeczyca Długa, wcześniej także zawodnik klubu. Organizator cyklicznych turniejów piłki nożnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na obiektach w Rzeczycy Długiej. Inicjator wakacyjnej ligi orlika piłki nożnej. W latach 2010-2016 prezes Stowarzyszenia Sołectw Rzeczyca Długa i Musików, które działa na rzecz promocji sportu.

– Krzysztof Bednarz – od 2014 roku animator zajęć sportowych na obiektach „Orlik” w Bojanowie, a także na salach gimnastycznych w miejscowościach Stany oraz Bojanów i hali sportowej w Przyszowie. Jego zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem różnych grup wiekowych. Organizator imprez sportowych m. in. sportowej Majówki, rozgrywek Amatorskiej Ligi Orlika. Swoimi działaniami stale zachęca lokalną społeczność do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury otrzymał Marek Zaremba – kierownik artystyczny, choreograf i reżyser Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 40 – lecia pracy artystycznej. Prowadzone przez niego zespoły „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy” od wielu lat z sukcesami występują na scenach w kraju i poza jego granicami.

Natomiast nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej przyznano Lucjanowi Treli. To jeden z najlepszych bokserów w Polsce, były reprezentant wagi ciężkiej, olimpijczyk, pięciokrotny mistrz Polski, uczestnik mistrzostw Europy. Do historii przeszła jego walka na igrzyskach olimpijskich w Meksyku, gdzie w 1968 r. stoczył dramatyczny bój z późniejszym mistrzem olimpijskim George’em Foremanem. Inicjator i współzałożyciel Klubu Sportowego Feniks w Stalowej Woli.

Tradycyjnie, wręczono również nagrody honorowe „Kryształowe Serce” – przyznawane są one osobom i instytucjom, którzy angażują się w kulturę i sport poprzez mecenas lub sponsoring. W tym roku otrzymali je:
– Łukasz Koczwara, właściciel firm SAMKO oraz FORD MH MOTORS w Stalowej Woli. Od wielu lat wspiera wydarzenia kulturalne i sportowe na terenie całego powiatu, w szczególności gminy Pysznica, której jest mieszkańcem. Udziela wsparcia szkołom, klubom sportowym oraz wielu organizacjom pozarządowym zajmującym się pomocą młodzieży uzdolnionej, osobom starszym i niepełnosprawnym. Łukasz Koczwara współtworzy także Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego “Wrzesień 1939” z Jastkowic, która uświetnia swą obecnością uroczystości Kościelne i państwowe na terenie całego Podkarpacia. Warto podkreślić, że od samego początku wspiera Rodzinny Powiatowy Rajd Rowerowy organizowany przez Powiat Stalowowolski oraz od kilku lat Dożynki Powiatowe.
– Firma UNIWHEELS Production Poland Sp. z o. o. w Stalowej Woli. Grupa UNIWHEELS jest wiodącym producentem oraz jednym z największych dostawców felg aluminiowych w Europie. Firma chętnie angażuje się w działalność charytatywną, wspiera wiele inicjatyw, wydarzeń kulturalnych i sportowych w Powiecie Stalowowolskim. Jej wsparcie otrzymują m. in. domy dziecka w Stalowej Woli, placówki edukacyjne i stowarzyszenia działające w naszym Powiecie. Firma Uniwheels jest strategicznym sponsorem stalowowolskiej zawodowej grupy kolarskiej – nowej drużyny w polskim peletonie. Regularnie wspiera również przedsięwzięcia Powiatu Stalowowolskiego, m.in. takie imprezy jak: Rodzinny Powiatowy Rajd Rowerowy, Weekend dla Zdrowia czy Dożynki Powiatu Stalowowolskiego.
Nagrodzono również medalistów mistrzostw Polski i Europy: Bartłomiej Stój – KKS Victoria,
Małgorzata Osiecka – KKS Victoria, Angelika Sarna – KKS Victoria, Oliwia Pakuła – KKS Victoria Małgorzata Cetnarska – KKS Victoria, Aleksandra Barszcz – KKS Victoria, Lena Takmadżan – Miejski Klub Tenisowy w Stalowej Woli, Wojciech Surowaniec – Klub Kaito, Jakub Mokrzak – Aeroklub Stalowowolski, Kamil Jaskowski– Aeroklub Stalowowolski i Wojciech Kieliszek – Aeroklub Stalowowolski.

Małgorzata Petecka

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021