sport

Najlepsze szybowce na stalowowolskim niebie

Najlepsze szybowce na stalowowolskim niebie

Po naszym niebie będą latać najlepsze szybowce

Już po raz 5 na lotnisku w Turbi zostaną rozegrane Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej. Będą trwały od 15 do 24 maja. Uroczyste otwarcie nastąpi 16 maja o godz. 9.00. Udział w imprezie zapowiedział Sebastian Kawa – pierwszy szybownik na świecie. Organizatorem zawodów jest Aeroklub Stalowowolski.

– Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej, to jest formuła I w szybownictwie. Zawody szybowcowe mają swoją specyfikę, nie są może tak widowiskowe jak balony, nie ma możliwości, żeby cały dzień lotny odbywał się nad lotniskiem. Zawodnicy latają po trasach, które czasami mają długość nawet 500 km. Najatrakcyjniejszy jest sam początek i koniec dnia lotnego, kiedy odbywają się starty do konkurencji i doloty – mówi Dariusz Łukawski, dyrektor Aeroklub Stalowowolskiego.

IMG_1656

Organizatorzy spodziewają się około 80 zawodników. W rywalizacji będą brać udział utytułowani zawodnicy, m. in. Janusz Centka, wielokrotny reprezentant Polski, mistrzostw świata i Europy czy Adam Czeladzki – członek kadry narodowej. Natomiast gwiazdą zawodów będzie Sebastian Kawa, pierwszy szybownik na świecie, który od kilku lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach ogólnoświatowych.

Warto dodać, że w tych zawodach startują najlepsze szybowce na świecie, o największych osiągach, pozwalające uzyskiwać prędkości nawet do 154 km. – To jest zawrotna prędkość dla statku powietrznego bez silnika. Takie prędkości w naszym regionie udaje się uzyskiwać dzięki temu, że nasze lotnisko jest bardzo dobrze położone, jeśli chodzi o specyfikę terenu – dodaje dyrektor Aeroklubu.

IMG_1657

Zawody będą polegały na wykonywaniu przelotów po wytyczonych trasach, z wykorzystaniem występujących prądów powietrznych. Każdego dnia rozgrywane będą, pod warunkiem występowania odpowiednich warunków atmosferycznych, konkurencje na dystansach od 200 do ponad 500 km . Zwycięża ten, kto pokona najdłuższy dystans w najkrótszym czasie. Suma wyników z poszczególnych konkurencji zdecyduje o zwycięstwie.

Jak podkreślają organizatorzy, kluczowym celem organizacji tej imprezy jest popularyzacji lotnictwa sportowego wśród mieszkańców. A w ostatnich latach w Aeroklubie Stalowowolskim reaktywowano profesjonalne szkolenia szybowcowe.

szybowiec

Program:

15 maja – przyjazd i rejestracja uczestników – loty treningowe

16 maja, godz. 9.00 – ceremonia otwarcia zawodów

16 – 23 maja, godz. 11.00 – 18.00 – rozgrywanie konkurencji
23 maja, godz. 20.00 – zakończenie zawodów

24 maja – dzień rezerwowy na rozegranie dodatkowej konkurencji

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sport

Więcej w sport

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Siatkarki VEGI MOSIR wygrały Ogólnopolski Turniej w Kraśniku

stw24.pl20 września 2021

Paterski siódmy w PWZ Zuidenveld Tour

stw24.pl20 września 2021

Awans „Stalowych Rakiet” do finałów Talentiady Tenisowej

stw24.pl14 września 2021

Turniej siatkówki dziewcząt

stw24.pl14 września 2021

Tour of South Bohemia: Stosz czwarty na finiszu

stw24.pl13 września 2021

Patryk Stosz drugi w Czechach

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021

Voster ATS Team gotowy do startu w Czechach

stw24.pl9 września 2021