W Stalowej Woli

Najpierw wystawa, a potem Muzeum Solidarności

Najpierw wystawa, a potem Muzeum Solidarności

Muzeum Solidarności ma powstać w Stalowej Woli. Informację tę oficjalnie przekazał bp Edward Frankowski podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.  Podwalinami do jej stworzenia będzie wystawa, której oficjalnie otwarcie jest zaplanowane na 13 grudnia tego roku.

– Przystępujemy do tworzenia Muzeum Solidarności i to właśnie tam, w tej kolebce Solidarności w Domu Katechetycznym przy Bazylice Konkatedralnej. Zbieramy właśnie wszystkie rekwizyty, pamiątki. Bardzo się cieszę, że to muzeum powstanie, gdyż będzie żywym pomnikiem Solidarności – mówił bp Edward Frankowski, były duszpasterz stalowowolskiej Solidarności. Jest on jednym z inicjatorów powstania muzeum, o co już od dawna zabiega.

Jak wyjaśnia Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola, obecnie realizowany jest projekt, w ramach którego przygotowywana jest wystawa. Ma być pierwszym krokiem do stworzenia w przyszłości muzeum. Ma nosić tytuł  „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982 – 1988”. Powstała grupa inicjatywna, która zajmuje się tym projektem.
Otwarcie planujemy na 13 grudnia. Dlatego też zachęcamy wszystkie osoby, które mają wszelkiego rodzaju pamiątki,  czy to wydawnictwa, czy też osobiste np. z internowania do przekazywania ich. Najbardziej zależy nam na tych najstarszych. Chcemy, by w przyszłości powstało muzeum, by ekspozycja stale się wzbogacała, rozwijała się, i aby była dostępna. Mamy nadzieję, że będzie to muzeum z pełnym wyposażeniem, obsługą  – mówi związkowiec.

Pamiątki można przynosić w kilka miejsc: do Muzeum Regionalnego, do zarządu regionu NSZZ Solidarność Ziemia Sandomierska, a także do siedziby komisji zakładowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021