kultura i rozrywka

„Najstarsi” studenci rozpoczęli naukę

„Najstarsi” studenci rozpoczęli naukę

10 rok swojej działalności rozpoczął Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Podczas uroczystej inauguracji indeksy odebrało 34 nowych studentów.
Tradycyjnie już na początek zabrzmiało Gaudeamus Igitur – w wykonaniu Chóru UTW, zaś wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego Bohater książki żyje w mojej głowie”, wygłosiła dr Małgorzata Makowska z PWSZ w Sandomierzu. Natomiast w holu MDK można było oglądać efekty pracy słuchaczy – wystawę zdjęć klubu fotograficznego, wystawę malarstwa, a także prace kół zainteresowań absolwentów. Był także spektakl teatralny pt. „Przyzwolenie” w wykonaniu słuchaczy.
W sumie przez te lata działalności z zajęć UTW skorzystało dokładanie 512 osób.  Głównie są to osoby ze Stalowej Woli, ale także z ościennych gmin. W większości przeważają panie, choć w tym roku, co zauważa Bogna Latawiec, koordynator UTW, jest więcej panów niż w poprzednich latach.
– Jesteśmy swoistym inkubatorem społecznym. Poprzez dwuletni kurs, który prowadzimy, seniorzy mają nabyć rożne umiejętności, aktywizować się. A następnie te umiejętności wykorzystywać np. w innych stowarzyszeniach działających na terenie miasta, w stowarzyszeniach, które założą sami, albo też w kołach zainteresowań funkcjonujących już przy UTW.  Myślę, że im to świetnie wychodzi. Widzę, że nasi absolwenci działają w bardzo wielu klubach seniora, które są na terenie naszego miasta – mówi Bogna Latawiec.
Dodaje, że seniorzy przechodząc na emeryturę zamykają pewien etap w swoim życiu, a tu zaczynają kolejny, poznają nowych ludzi, zawiązują się przyjaźnie, a także zaczynają wspólnie działać na rzecz społeczności lokalnej. Zaś przede wszystkim, osoby na emeryturze, mogą tu rozwijać swoje zainteresowania, bo wachlarz oferowanych zajęć przez UTW jest bardzo szeroki. Od literatury, nauki języków, malarstwa, fotografii po gimnastykę czy też zajęcia chóralne i teatralne.

 

IMG_0401 (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021