W Stalowej Woli

Najtrudniejsi mieszkańcy będą izolowani

Najtrudniejsi mieszkańcy będą izolowani

Mieszkańcy, którzy mają najgorszą reputację, nie potrafią dostosować się do ogólnie panujących zasad współżycia społecznego, nie będą mieszkać obok tych, którzy chcą spokojnie żyć. A taka polityka dotychczas była stosowna w mieście.

W ostatnich latach były podjęte błędne decyzje dotyczące lokowania po sąsiedzku osób o najtrudniejszej reputacji, w blokach, w których są mieszkania własnościowe, komunalne, i socjalne. Jest to niebezpieczny eksperyment społeczny realizowany na terenie Stalowej Woli i zakończył się tragicznie – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny. Nawiązuje do potrójnego morderstwa, do którego niedawno doszło w bloku przy ul. Popiełuszki 40 a.

Mieszkania, które zostały opuszczone, w związku ze śmiercią ich lokatorów, będą połączone i przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Ponadto, trudni lokatorzy, będą eksmitowani. Zaznacza, że miasto nie będzie tworzyć takich miejsc, które będą zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców. Bo obecnie, obok tych, którzy żyją uczciwie, nie łamią żadnych zasad, i chcą bezpiecznie żyć, są osoby, które stwarzają zagrożenie. – To nie są sprawy, które można zrealizować w przeciągu miesiąca, dwóch. Są to trudne procesy eksmisyjne, natomiast od początku mojej kadencji do tak zwanych bloków trudnych, nie były eksmitowane osoby o najgorszej reputacji – mówi kategorycznie prezydent. Zaznacza, że takie osoby będą eksmitowane do stalowowolskiego schroniska dla bezdomnych. Obecnie placówka ta nie jest na to przygotowana, ale w planach jest jej rozbudowa, w tym stworzenie noclegowni. Miasto stara się o dofinansowanie na ten cel. Tłumaczy, że umieszczenie tych osób w schronisku, w którym panują określone zasady, będzie w pewien sposób pomocą im, postawieniem im pewnych wymagań.

Zapowiadam, że nie mamy zamiaru litować się, czy ciągle wyciągać rękę do osób, które „bimbają” na wszystko, łamią wszelkie zasady współżycia społecznego. Takie osoby będą bezwzględnie eksmitowane, bez prawa do wygodnego mieszkania. Podkreślam, że miasto nie planuje budowy mieszkań socjalnych dla tych najtrudniejszych, bo jestem przekonany, że byłyby w bardzo szybkim czasie zniszczone – mówi kategorycznie prezydent.

Miasto ma też problem, z osobami, które mają być eksmitowane z zasobów spółdzielni mieszkaniowej, a przepisy zobowiązują samorząd do zapewnienia takim osobom lokum.
– Spółdzielnia rozwiązuję swój problem, ponieważ eksmituje daną osobę, odzyskuje mieszkanie, a my mamy kłopot. Dlatego obecnie nie przyjmujemy tych osób do eksmisji z zasobów spółdzielnianych. Nam bardziej opłaca się płacić odszkodowanie spółdzielni za nieprzyjmowanie tych osób, a jest ich około 100 – mówi Nadbereżny.

Dodaje, że można wybudować „eksmisyjkę” na 20 – 25 lokali za około 1,6 – 1,8 mln zł. Tylko zastanawia się, czy ma sens skierowanie tam osób, które ten obiekt w ciągu dwóch tygodni zamienią w slams. – Ja jestem osobą wrażliwą społecznie i nie mam powodów by kogoś skreślać, wielu osobom miasto pomaga i wyciąga rękę, ale do pewnych osób, które zachowują się całkowicie nieprzyzwoicie, to trudno mieć jakąkolwiek wyrozumiałość – stwierdza kategorycznie.

Przypomina, że na liście oczekujących na przydział mieszkania socjalnego są osoby z dziećmi niepełnosprawnymi, starsze lub samotne, często schorowane, matki samotnie wychowujące dzieci, które płacą uczciwie, często niemały czynsz za wynajem mieszkań.

– Strasznie trudno spojrzeć w oczy tym osobom, które przychodzą i proszą o przyspieszenie przydziału mieszkań komunalnych, które mają świadomość, że wiele mieszkań socjalnych i komunalnych jest zajmowane przez osoby, które na to nie zasługują, dewastują lokale. Często w takich mieszkaniach są wyrwane wszelkie elementy metalowe, instalacje. Nie można na to pozwalać – zauważa Nadbereżny.

Do tego typu zdarzeń dochodzi głównie w kilku blokach na terenie miasta, które mają nie najlepszą opinię, to m.in. przy ul. Popiełuszki 40 a i 11 oraz przy ul. 1 Sierpnia 7a i 22.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021