kultura i rozrywka

Napisz listy do czytelników z Ameryki

Napisz listy do czytelników z Ameryki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli nawiązała kontakt z Marshall Public Library w Pocatello. Czytelnicy oraz pracownicy publicznej biblioteki z USA chcą nawiązać kontakt z mieszkańcami Stalowej Woli i pisać do nich listy. O MBP już mówią „siostrzana biblioteka”.

– Poszukiwaliśmy takiej siostrzanej biblioteki i w końcu to się udało – cieszy się w rozmowie z lokalną prasą Amy Campbell, bibliotekarka z Marshall Public Library. Tak naprawdę to przypadek sprawił, że bibliotekarze z Pocatello dowiedzieli się o Stalowej Woli, o naszej bibliotece. Stało się to podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych chóru ze Stalowej Woli. Podczas festiwalu nawiązano znajomości, a przy okazji wspólnych rozmów okazało się, że w obydwu chórach – stalowowolskim jak i reprezentującym USA – występują pracownicy obydwu bibliotek.

Amerykanie, społeczność związana z biblioteką w Pocatello, chcą korespondować z mieszkańcami Stalowej Woli. – Dzieci mogłyby pisać do dzieci, rodziny wymieniać się listami z rodzinami. To nie będzie problem, gdyż w Polsce, już w szkole podstawowej dzieci uczą się języków obcych, a najpopularniejszy jest język angielski – przekonuje Amy Cambpell.

004

– Adresy, informacje kontaktowe i podstawowe o konkretnych osobach, które chcą nawiązać kontakty z Czytelnikami ze Stalowej Woli, można otrzymać za pośrednictwem MBP. Wystarczy podejść do budynku głównego biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 i w moim gabinecie zgłosić chęć korespondowania z czytelnikami zza oceanu – zachęca Ewa Biały, dyrektor MBP.  Wszystkich chętnych zapraszamy od poniedziałku do piątku do godz. 15.00.
Inną inicjatywą bibliotekarek z Pocatello jest pomysł na prezent dla biblioteki ze Stalowej Woli. Marshall Public Library wraz z czytelnikami projektuje i wykonuje specjalną… kołdrę dla MBP. Idea została rozpropagowana w gazecie Idaho State Journal, a każdy chętny otrzymał kwadratowy fragment materiału na kołdrę, który ozdobi według własnego uznania. – Ważne jest jednak, aby znalazło się tam coś, co dobrze reprezentuje Idaho – opowiada Kathryn Poulter, bibliotekarka działu dziecięcego w Marshall Public Library.

Pocatello to miasto w hrabstwie Bannock, w stanie Idaho, w USA. Jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w stanie. Ze względu na liczbę mieszkańców, można powiedzieć, że jest podobnym miastem do Stalowej Woli, Tyle, że nieco starszym. Miasto zaczęło być zasiedlane z początkiem XIX wieku, lecz dopiero w 1860, gdy odkryto w okolicach złoto, liczba mieszkańców ogromnie wzrosła. W 1962 przyłączono miasto Alameda liczące wówczas prawie 11 tys. co sprawiło, że Pocatello stało się przez pewien czas największe w stanie. W 2007 Pocatello zajęło 20. miejsce na liście małych miast w USA najkorzystniejszych do rozwijania kariery i biznesu.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021