W Stalowej Woli

Nauczyciele w Stalowej Woli nie stracą pracy

Nauczyciele w Stalowej Woli nie stracą pracy

O tym jak ma wyglądać wprowadzenie reformy oświaty w samorządach, jakie korzyści przyniesie nowy system, a także z jakimi problemami będą musieli zmierzyć się samorządowcy i pracownicy oświaty rozmawiali podczas konferencji, która odbyła się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.

Gośćmi spotkania, na które przybyli dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy oświaty, związkowcy, była poseł Krystyna Wróblewska, członek sejmowej komisji edukacji, Wojewoda  Podkarpacki Ewa Leniart oraz Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty.

Prezydent Stalowej Woli zaznaczał, że samorząd Stalowej Woli, odkąd rozpoczęły się przygotowania do wprowadzenia reformy szkolnej, nie toczył zbędnych dyskusji na temat tego, czy zmiany są potrzebne. – Ja od samego początku byłem bardzo mocno przekonany, że reforma oświaty jest potrzebna nie tylko z punktu widzenia ogólnopolskiego, ale też funkcjonowania takiego samorządu jak Stalowa Wola, aby zbudować mocny fundament w młodym pokoleniu – mówił. Podkreślał, że rozmowy na temat wprowadzenia reformy był prowadzona z rodzicami i związkami zawodowymi. Zapewniał, że w związku ze zmianami nikt nie zostanie zwolniony.

– Nigdy nie doprowadzę do takiej sytuacji, że z punktu widzenia ustrojowego, decyzji samorządu dojdzie do zwolnień nauczycieli. To jest według  mnie niedopuszczalne i chciałbym zagwarantować wszystkich, że podejmujemy wszystkie działania, które wprowadzą ten nowy ustrój oświaty w sposób modelowy. Dla samorządu Stalowej Woli oświata, to największa inwestycja. My traktujemy całą tą reformę jako inwestycję w dzieci, w nasze obiekty oświatowe w układzie wieloletnim. Chcemy wykorzystać tę sytuację do tego, aby stworzyć nowy, dobry system oświaty w Stalowej Woli – deklarował prezydent. Dziękował jednocześnie staroście stalowowolskiemu Januszowi Zarzecznemu za współpracę we wprowadzaniu reformy.

Poseł Krystyna Wróblewska, członek sejmowej komisji edukacji, była mile zaskoczona debatą,  na której nie było pretensji, problemów, podkreślała modelową współpracę prezydenta Stalowej Woli  ze starostą. – Zapowiadana reforma stała się faktem, wprowadzamy ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum, szkoły branżowe.  Widzieliśmy problemy polskiej szkoły, nie tylko organizacyjne, ale też zwracaliśmy uwagę na podstawy programowe – mówiła. Zaznaczała, że  szkoła powinna dobrze przygotować ucznia do funkcjonowania na rynku pracy. W planach jest szkoła branżowa I i II stopnia. – Dzisiaj już nie mamy czasu na różnego rodzaju debaty, rozmowy, my musimy przygotować dobrą szkołę zawodową, żeby pracodawcy mieli dobrze przygotowanych pracowników. Co z tego, że mamy dobrze wyposażone pracowanie, jak uczeń jest kiepsko przygotowany, bo nie ma na to czasu. My chcemy to zmienić. Jestem przekonana, że dzięki  zaangażowaniu samorządów polska szkoła osiągnie sukces – argumentowała. Podkreślała, że reforma zwraca także uwagę na aspekt wychowawczy szkoły, by uczeń mógł korzystać z pomocy psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego. – Ta reforma ma służyć przede wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i Polsce. Żeby nasza młodzież dobrze funkcjonowała na rynku pracy – zaznaczała posłanka.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart podkreślała, że  Stalowa Wola jest przykładem tego, że  reforma może być spokojnie wdrażana na drodze porozumienia i że to miasto jest jednym z pierwszych województwie, które podjęło uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Małgorzata Rauch, kurator oświaty zaznaczała, że współpraca i dobry dialog zapewnia skuteczne wprowadzenie tej reformy, dając poczucie bezpieczeństwa rodzicom, uczniom i nauczycielom. –  Reforma nie może być sprawą tylko dyrektora gimnazjum, który jest pracodawcą, ale  nie jest to tylko i wyłącznie jego problem. Myślę, że samorządy podejmując uchwały pokazują, że dialog jest w tej sprawie bardzo istotny, a poczucie bezpieczeństwa dla nauczycieli daje dobra współpraca pomiędzy miastem a powiatem.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021