W Stalowej Woli

Nauka muzyki w lepszych warunkach

Nauka muzyki w lepszych warunkach

Być może już w przyszłym roku Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Stalowej Woli przejdzie poważny remont. Placówka ta stara się o dofinansowanie na termomodernizację.

Szkoła ma szansę na otrzymanie unijnych środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli uda się uzyskać to wsparcie, to już w przyszłym roku na wakacjach ruszą prace. W ramach tego projektu nastąpi m.in. wymiana centralnego ogrzewania, wymiana oświetlenia – także na auli koncertowej, docieplenie budynku, wymiana dachu. Ponadto na dachu zostaną zamontowane panele słoneczne, które będą ogrzewać wodę. Cała ta inwestycja ma na celu zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

W całej Polsce do termomodernizacji przeznaczonych jest ponad 200 budynków placówek, które podlegają pod ministerstwo. Projekt ten, który realizuje ministerstwo, będzie trwał przez 4 lata począwszy od przyszłego roku, a pula środków to ok. 350 mln zł. Jest już przygotowana dokumentacja finansowa. Szansę na modernizację w przyszłym roku ma około 50 – 60 szkół muzycznych w całej Polsce.

– Będziemy występować o to dofinansowanie. Chciałbym, aby udało się jak najszybciej otrzymać pieniądze i by remont rozpoczął się w połowie czerwca i trwał przez wakacje, tak aby jak najmniej procesu dydaktycznego ucierpiało, ponieważ w czerwcu muszą się odbyć egzaminy końcowe, a we wrześniu trzeba zacząć rok szkolny – mówi Maciej Witek, dyrektor szkoły muzycznej.

Trzeba zaznaczyć, że remont budynku tej szkoły rozpoczął się już rok temu. Spowodowany był w dużej mierze kontrolami, które były przeprowadzane właśnie rok temu. – Było bardzo dużo zaleceń, że szkoła nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa. A przecież jest to budynek użyteczności publicznej, w którym uczy się ponad 400 uczniów i pracuje 64 osoby. Dlatego musieliśmy jak najszybciej najpilniejsze rzeczy powymieniać i ponaprawiać – mówi dyrektor.

Zaznacza, że zależało mu na tym, żeby poprawić zarówno bezpieczeństwo jak i estetykę tej placówki. Zmiany są już widoczne, w części pomieszczeń zostały odświeżone i pomalowane ściany, były cyklinowane parkiety. Ponadto została wyremontowana szatnia, a zamiast kantorka powstała recepcja, remont też przeszedł pokój nauczycielski wraz z aneksem kuchennym, a także łazienka dla pracowników. Częściowo została zmodernizowana też aula koncertowa. Został wymieniony parkiet na scenie, a także wymienione i poszerzone drzwi, tak żeby była możliwość wnoszenia i wynoszenia fortepianu. W ostatnim czasie też, dzięki przychylności i sfinansowaniu przez władze miasta, zostało wyremontowane ogrodzenie. Natomiast obecnie na tyłach budynku jest wydzielany parking dla pracowników.

Dyrektor ma już w planach kolejne inwestycje – salę koncertową. – Marzy nam się duża sala, która będzie spełniała wymagania i kryteria sali symfonicznej. Mieściłaby się w części od strony parku. Chciałbym też, aby na podwórku szkoły zainstalować scenę plenerową. Mam nadzieję, że uda nam się wygospodarować jeszcze kilka sal do muzykowania zespołowego oraz dwie sale perkusyjne o właściwych parametrach muzycznych – dodaje Maciej Witek.

20151123_144050 (Kopiowanie)

20151123_144623 (Kopiowanie)

20151123_150010 (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021