W Stalowej Woli

Nazwy ulic pozostają, zmieniają się uzasadnienia

Nazwy ulic pozostają, zmieniają się uzasadnienia

W związku z ustawą z 1 kwietnia ubiegłego roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej samorządy były zobowiązane do zmiany nazw ulic do 2 września tego roku. Taka sytuacja nastąpił także w Stalowej Woli.

Władze musiały zmienić nazwy ulic, których nazwy upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
Instytutu Pamięci Narodowej interpretując ten przepis wyjaśniał, że same nazwy nie wymagają zmiany, o ile samorząd przyjmie nową uchwałę o nazwie ulic i sprecyzuje ją w uzasadnieniu w sposób, który nie budzi wątpliwości.

Dlatego też władze Stalowej Woli realizując ten obowiązek zmieniły uzasadnienia do trzech nazw ul. tj. :  ul. Obrońców Pokoju, ul. Partyzantów, ul. 1 Sierpnia.

Jak czytamy w uzasadnieniu do podjętej uchwały uzasadnienia do nazw ulic są następujące.
Nazwa ul. Obrońców Pokoju zostaje nadana w celu upamiętnienia polskich żołnierzy – uczestników misji pokojowych, stabilizacyjnych i humanitarnych realizowanych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także z upoważnienia ONZ pod kierownictwem innych organizacji międzynarodowych m. in. NATO, UE, których celem jest utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa w różnych regionach świata oraz wygaszanie konfliktów zbrojnych i pomoc miejscowej ludności. Do dziś, ponad 70 tys. polskich żołnierzy brało udział w 58 pokojowych i humanitarnych misjach ustanowionych oraz organizowanych przez różne międzynarodowe organizacje, głównie ONZ.

Nazwa ul. Partyzantów zostaje nadana w celu upamiętnienia polskich żołnierzy walczących w obronie |Polski i Polaków w I podziemiu niepodległościowym z okupantem hitlerowskim, jak również II podziemia niepodległościowego (oddziałów i zgrupowań poakowskich) walczących z komunistyczną dyktaturą.

Nazwa ul. 1 Sierpnia zostaje nadana w celu upamiętnienia rozpoczęcia Powstania Warszawskiego oraz w celu upamiętnienia niezłomnych i bohaterskich uczestników walki zbrojnej przeciw okupantowi niemieckiemu rozpoczętej 1 sierpnia 1944 r. Powstanie Warszawskie dla każdego Polaka stanowi dziś symbol walki o niepodległe państwo.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021