W Stalowej Woli

Nic na wyścigi. Plac Piłsudskiego musi poczekać na lepszy projekt

Nic na wyścigi. Plac Piłsudskiego musi poczekać na lepszy projekt

Nie wybrano zwycięskiej pracy w konkursie na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu Piłsudskiego i przyległego terenu w ramach rewitalizacji Stalowej Woli. To dlatego, że prace te nie spełniały oczekiwań  m.in. że przedstawione koncepcje przywidywały wycinkę dużej liczby drzew, a także były bardzo kosztochłonne.

IMG_9529 (Kopiowanie)

Konkurs został ogłoszony przez miasto, miał charakter otwarty i skierowany był do  pracowni architektonicznych. Wpłynęły dwie prace, które oceniał sąd konkursowy, a w jego skład wchodzili: Agnieszka Trybuch, Marek Gruchota, Łukasz Piwnicki, Sylwester Piechota, Jolanta Kowalewska. Piotr Lange.
– W wyniku długiej i bardzo burzliwej debaty sąd konkursowy zadecydował jednogłośnie o nie przyznaniu pierwszej nagrody dla żadnej ze złożonych prac. Uzasadniając to faktem, że żadna nie spełnia  w wystarczającym stopniu wymagań i oczekiwań jakie zostały postawione przez zamawiającego. Została przyznana natomiast druga i trzecia nagroda – mówi Piotr Lange, przewodniczący sądu konkursowego.

1. otrzymała  praca wykona przez pracownię z Wrocławia. Architekci otrzymali nagrodę, czyli 20 tys. zł. Projekt ten przewidywał m.in. wrażliwe podejście do sposobu kształtowania zieleni, a także   dostosowywał skalę placu Piłsudskiego do potrzeb  i charakteru tej przestrzeni, jak również zadaszony taras przy budynku MDK.
Natomiast 3. nagroda i 10 tys. zł zostało przyznana pracowni z Krakowa. Projekt ten przewidywał  klarowne wyodrębnienie dwóch  stref – reprezentacyjnej i rekreacyjnej, a także umiejscowienie pomnika Józefa Piłsudskiego.

Jak zaznaczał Piotr Lange, założeniem konkursu było wyłonienie pracy, która mogłaby stanowić podstawę do wdrożenia jej w życie. Zgodnie z zapisami regulaminu, takie prawo przysługiwało pracy nagrodzonej pierwszą nagrodą.  Sąd konkursowy mając to na uwadze postanowił tej nagrody nie przyznać. – Żadna z tych prac nie zasługuje w pełni na to, by być zrealizowana. Zawiera zbyt wiele mankamentów i nie są to drobne uwagi. To nie przyznanie pierwszej nagrody nie oznacza, że to jest stracony czas, ani stracone pieniądze. Otrzymanie tych prac pozwala na ocenę spektrum możliwości zagospodarowania tej przestrzeni, jest kolejnym krokiem do znalezienia tego najbardziej optymalnego rozwiązania – mówił.

Zauważał, że zadaniem sądu było też wskazanie wniosków i ogólnych zaleceń co do tej przestrzeni placu. To m.in. rozważenie rożnych wariantów przebiegu ul. 1 Sierpnia, konieczna zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, zachowanie w jak największym stopniu istniejącej zieleni,  większe zwrócenie uwagi na istniejące lub planowane elementy przestrzeni, konieczność rozwiązania problemu miejsc parkingowych, zwrócenie uwagi na koszty zaproponowanych rozwiązań, tak na etapie wykonania jak i późniejszej eksploatacji.

Jak zaznacza prezydent Lucjusz Nadbereżny, władze miasta będą musiały się zastanowić nad rozwiązaniem jak teraz dojść do tego efektu końcowego, jak procedować dalej kwestie zaprojektowania całej tej przestrzeni. Zostanie ogłoszony konkurs uwzględniający uwagi sądu konkursowego, a także to by projektant nie był ograniczony obecnym planem zagospodarowania  przestrzennego. – Czasami lepiej poczekać na to, żebyśmy mieli dobry, właściwy projekt, który na lata będzie kształtował jak najlepszą przestrzeń miejską. Nic na wyścigi – mówił Lucjusz Nadbereżny.

IMG_9528 (Kopiowanie) IMG_9522 (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021