W powiecie

Nie będzie ani hałasu, ani nieprzyjemnego zapachu

Nie będzie ani hałasu, ani nieprzyjemnego zapachu

Zakład przetwarzania tworzyw sztucznych ma powstać w miejscowości Irena w gminie Zaklików. Inwestycji tej bardzo obawiają się mieszkańcy. Jednakże jak zapewnia inwestor, zakład ten w żaden sposób nie będzie oddziaływał na środowisko.

O tej sprawie już pisaliśmy – więcej 

Inwestycję tę ma realizować spółka WKK Recykling z Kraśnika, skontaktowaliśmy się z jej przedstawicielem. Jak nam powiedział, o protestach mieszkańców słyszał już od pracowników gminy, jednakże w tej sprawie nikt się z nim nie kontaktował. Zaznacza, że jest otwarty na rozmowy z mieszkańcami i chętnie wyjaśni im na czym będzie polegać działalność tego zakładu.

– Działając na terenie gminy chciałbym żyć w zgodzie z mieszkańcami, jestem przekonany, że to będzie z korzyścią dla gminy, a nie ze szkodą. Nie będziemy tam przetwarzać żadnych odpadów. Obecnie inwestycja jest na etapie wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Będziemy prowadzić recykling, coś do czego obligują unijne przepisy, żeby zwiększać poziomy odzysku. I to chcemy robić – mówi Łukasz Kuczek, prezes zarządu WKK Recykling.
Jak wyjaśnia zakład, który ma powstać w Irenie, będzie przetwarzać surowce wtórne z tworzyw sztucznych np. folię budowlaną, butelki pet i inne tego typu rzeczy. Będzie tam prowadzony proces regranulacji. Polega on na mieleniu tworzyw sztucznych w młynach, tak żeby zmniejszyć ich objętość, następnie materiał będzie podgrzewany i powstanie masa, z której będą wytłaczane granulki, wyglądające jak tabletki. A ten surowiec może być wykorzystywany później np. do produkcji doniczek, rur itp.

– Nie ma tam żadnego procesu spalania, woda jest zużywana w niewielkich ilościach i ma obieg zamknięty. Ponadto zakład nie będzie emitował ani hałasu, ani zapachu do powietrza. Do gleby też nic się nie będzie przedostawać. To wszytko jest w zamkniętym budynku. Surowiec, który będzie przywożony do przetworzenia, będzie gromadzony, albo na placu, albo w zamkniętym pomieszczeniu. Tak samo plastikowy granulat będzie magazynowany w zamknięciu, gdyż nie może zawilgotnieć – wyjaśnia Łukasz Kuczek.

Firma ma w planach stworzenie dwóch linii produkcyjnych z czterozmianową brygadą. Prace tam będzie mogło znaleźć ponad 60 osób. Jak zaznacza Łukasz Kuczek, w podobnych zakładach jest zatrudnianych od 60 do 90 osób.

Dziś w Irenie ma odbyć się spotkanie z mieszkańcami w sprawie tej inwestycji. Jak dowiedzieliśmy się będzie na nim obecny także prezes firmy WKK Recykling.

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021
woda-kran

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl18 października 2021

Zmarł ks. Jan Mazur były wikariusz parafii św.Floriana

stw24.pl8 października 2021