W Stalowej Woli

Nie chcą oddawać szkół w obce ręce

Nie chcą oddawać szkół w obce ręce

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” porozumiały się i razem pikietowały przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie w dniu święta edukacji narodowej. Przedstawili wspólne postulaty środowiska oświatowego. Wśród protestujących byli też nauczyciele i pracownicy oświaty ze Stalowej Woli i regionu.

Domagają się oni zwiększenia nakładów na oświatę, podniesienia płac, przeciwdziałania prywatyzacji edukacji oraz zahamowania procesu łamania prawa przez niektóre samorządy prowadzące szkoły.

Na manifestacji w Warszawie było ponad 15 tys. osób, nie tylko nauczyciele, ale też pracownicy administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych. – Z naszego terenu do stolicy przyjechały dwa autokary z reprezentacją obu związków, tak „Solidarności” jak i ZNP. Dzień Edukacji Narodowej był dniem protestu, jeśli chodzi o edukację Polską – mówi Marzena Kardasińska, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników oświaty w Stalowej Woli.

Jak uzasadniają związkowcy w petycji, którą przekazali dyrektorowi departamentu kancelarii premiera, od kilku lat maleją nakłady na oświatę, które nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania. Wynagrodzenie nauczycieli są zamrożone od trzech lat. Ponadto stale przybywa gmin, które likwidują i przykazują szkoły niezgodnie z prawem. Brak zdecydowanych działań ministerstwa zachęca gminy do wyzbywania się publicznych placówek na rzecz stowarzyszeń, fundacji i spółek. Od 2007 r. zamkniętych zostało ponad dwa tysiące szkół, a ponad pół tysiąca samorządy przykazały podmiotom zewnętrznym.

Jak podkreślają związkowcy po raz pierwszy od wielu lat działają razem. Zaznaczają, że pomimo dotychczasowych starań w ciągu ostatnich kilku miesięcy strona rządowa nie podjęła dialogu w żadnej z przedstawianych przez nich spraw.

Joanna Piechuta

fot. oswiata-solidarnosc.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021