W Stalowej Woli

Nie chcą oddawać szkół w obce ręce

Nie chcą oddawać szkół w obce ręce

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” porozumiały się i razem pikietowały przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie w dniu święta edukacji narodowej. Przedstawili wspólne postulaty środowiska oświatowego. Wśród protestujących byli też nauczyciele i pracownicy oświaty ze Stalowej Woli i regionu.

Domagają się oni zwiększenia nakładów na oświatę, podniesienia płac, przeciwdziałania prywatyzacji edukacji oraz zahamowania procesu łamania prawa przez niektóre samorządy prowadzące szkoły.

Na manifestacji w Warszawie było ponad 15 tys. osób, nie tylko nauczyciele, ale też pracownicy administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych. – Z naszego terenu do stolicy przyjechały dwa autokary z reprezentacją obu związków, tak „Solidarności” jak i ZNP. Dzień Edukacji Narodowej był dniem protestu, jeśli chodzi o edukację Polską – mówi Marzena Kardasińska, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” pracowników oświaty w Stalowej Woli.

Jak uzasadniają związkowcy w petycji, którą przekazali dyrektorowi departamentu kancelarii premiera, od kilku lat maleją nakłady na oświatę, które nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb w zakresie edukacji i wychowania. Wynagrodzenie nauczycieli są zamrożone od trzech lat. Ponadto stale przybywa gmin, które likwidują i przykazują szkoły niezgodnie z prawem. Brak zdecydowanych działań ministerstwa zachęca gminy do wyzbywania się publicznych placówek na rzecz stowarzyszeń, fundacji i spółek. Od 2007 r. zamkniętych zostało ponad dwa tysiące szkół, a ponad pół tysiąca samorządy przykazały podmiotom zewnętrznym.

Jak podkreślają związkowcy po raz pierwszy od wielu lat działają razem. Zaznaczają, że pomimo dotychczasowych starań w ciągu ostatnich kilku miesięcy strona rządowa nie podjęła dialogu w żadnej z przedstawianych przez nich spraw.

Joanna Piechuta

fot. oswiata-solidarnosc.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021