W Stalowej Woli

Nie jesteśmy uzdrowiskiem, a przemysłowym miastem

Nie jesteśmy uzdrowiskiem, a przemysłowym miastem

Temat dotyczący stanu środowiska, zanieczyszczenia, a także hałasu w mieście wzbudza duże emocje wśród mieszkańców Stalowej Woli. W tej sprawie przez władze samorządowe została zorganizowana otwarta konferencja, jednak przybyło na nią niewiele osób.

– Od początku tej kadencji podjęliśmy się działania dotyczącego tego, aby mieć świadomość tego, co dzieje się w naszym środowisku z punktu widzenia jakości powietrza, którym oddychamy, a także tego, co się dzieje pod względem hałasu. Mija już prawie dwa lata od momentu, kiedy stan środowiska w Stalowej Woli jest stale monitorowany przez stację działającą w trybie ciągłym.  Jest to taki czas, po którym wielu z mieszkańców może wyrazić niezadowolenie lub rozczarowanie, że brakuje mocnych efektów, zaangażowania, pewnego przełomu. Ja również należę do tych osób, które absolutnie nie czują satysfakcji, z tego co się w tej sprawie zmienia. Bez wątpienia, przez ten czas, który jest za nami, jesteśmy dużo lepiej przygotowani. Mamy pierwsze ważne analizy, jesteśmy w stanie obalić pewne mity, wykreślić z pola zagrożeń te zakłady, które wydaje się, że na pierwszy rzut oka mogą emitować zanieczyszczenia, czy mogą być źródłem hałasu. Te badania, które prowadzi miasto są w stanie wskazać bardziej konkretne obszary, ale nie jest to przełom – mówił podczas konferencji prezydent Lucjusz Nadbereżny.  Podkreślał, że w mieście jest przemysł i mieszkańcy muszą się z tym liczyć.

– Nie jesteśmy uzdrowiskiem, ale miastem, które jest oparte na przemyśle, ale z drugiej strony, absolutnie nie oznacza to, że firmy, które produkują na terenie Stalowej Woli mają z tego powodu łamać prawo, pozwolenia, które zostały im przyznane. Absolutnie to, że Stalowa Wola jest miastem przemysłowym nie może oznaczać, że przyzwalamy na więcej – mówił.
Zaznaczał, że z racji obecności przemysłu ciężkiego, zabezpieczenia i wymogi, które powinny być po stronie samorządu powinny być dużo lepiej zorganizowane niż w każdym innym mieście.
Zwrócił również uwagę na to, że często w dyskusjach na temat stanu powietrza w mieście są brane pod uwagę tylko duże zakłady, a pomija się  zagrożenia, które wynikają z mentalności mieszkańców. Chodzi na przykład o palenie w domowych piecach śmieciami i plastikami.  A to najbardziej doskwiera najbliższym sąsiadom.
Prezydent zaznaczał równie, że od nowego roku powietrze będzie jeszcze lepiej kontrolowane w mieście, gdyż ma tu swoją stację zainstalować Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

W latach 2014-2106 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadził 80 kontroli w zakładach w Stalowej Woli w zakresie przestrzegania wymagań dotyczących ochrony środowiska. Inspekcja nie stwierdziła naruszeń dających podstawy do wstrzymania użytkowania instalacji oraz naruszeń w zakresie wprowadzania substancji do powietrza wyższych niż  dopuszczalne skutkujących nałożeniem administracyjnej kary pieniężnej.

– Należy zwrócić uwagę na to, że te największe zakłady posiadają komórki ochrony środowiska i generalnie nie pozwalają sobie na to, żeby z premedytacją naruszać przepisy prawa.  Jeśli chodzi o przekroczenia norm hałasu, to nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że jest to hałas pochodzący od konkretnego podmiotu. Wszystkie hałasy w całej strefie trochę nachodzą na siebie i ten wynik, który uzyskujemy w badaniach jest sumą wszystkich hałasów pochodzących ze strefy.  Każdy zakład zwłaszcza posiadający pozwolenie zintegrowane raz na dwa lata  musi przeprowadzić pomiary hałasu – wyjaśniał Hubert Sauermann, przedstawiciel Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Z kolei Grzegorz Janiec, naczelnik wydziału architektoniczno – budowlanego i środowiska w stalowowolskim starostwie mówił o zadaniach i obowiązkach starosty w zakresie ochrony środowiska. Natomiast Stanisław Cisek, dyrektor oddziału stalowowolskiego Tauron Wytwarzanie  mówił o działaniach proekologicznych zakładu.
Zaś Jakub Nowak, zajmujący się obsługą miejskiej stacji monitoringu mówił o realizacji pomiarów na terenie miasta i o konieczności modernizacji stacji.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021