W powiecie

Nie potrzeba deklaracji. Internet będzie

Nie potrzeba deklaracji. Internet będzie

Obecnie w gminie Pysznica prywatna firma w porozumieniu z władzami samorządowymi buduje sukcesywnie internetową sieć światłowodową, do której każdy będzie się mógł podłączyć. Okazuje się jednak, że pewien mieszkaniec Kłyżowa informuje mieszkańców za pośrednictwem facebooka, że jeśli zbierze dużo podpisów, to dopiero wtedy będą mieć internet. A jest to nieprawda.

Pisze on na swoim facebooku, że jeśli będzie spore zainteresowanie tym tematem, zbierze się jak największą liczbę chętnych, którzy zadeklarują chęć przyłączenia do sieci, to w końcu mieszkańcy doczekają się na porządną sieć o ogromnych przepustowościach. Dołączona jest deklaracja do druku, a na niej tekst, że jej celem jest zbieranie informacji, które posłużą do zaprojektowania i budowy nowoczesnej sieci światłowodowej dla mieszkańców.
– „Deklaracja nie jest podpisaniem umowy o świadczenie usług i nie wiąże się z żadnym zobowiązaniem finansowym. Koszt ewentualnie wykonanego przyłącza napowietrznego będzie pokrywała w całości firma. Im więcej chętnych, tym większa szansa na realizację inwestycji w naszej miejscowości” – czytamy na deklaracji.
Rozmawialiśmy z tym mieszkańcem, który zainicjował zbieranie deklaracji, powiedział nam, że rozmawiał z firmą, która buduje obecnie sieć w Pysznicy. Pytał, czy taka jest planowana w miejscowości Kłyżów. Usłyszał, że inwestycja ta nie jest ujęta w planach, ale jeśli będą zainteresowani mieszkańcy, to będzie rozważna taka ewentualność. Dlatego też rozpoczął zbieranie podpisów.

Zapytaliśmy firmę MTM – INFO, która realizuje tę inwestycję, czy wie coś na temat tych deklaracji. Usłyszeliśmy, że firma nie przyjmuje żadnych deklaracji od mieszkańców gminy Pysznica. Nigdy takich praktyk nie stosowała. Jeśli już sieć będzie wybudowana, to wszyscy zainteresowani będą mogli się do niej przyłączyć. Ponadto firma w dalszej kolejności będzie także budować sieć w Kłyżowie. Jest to już uzgodnione z władzami gminy.

Zapytaliśmy wójta Pysznicy Tadeusza Bąka jak rzeczywiście ta sprawa wygląda.
– W czerwcu wspólnie z moim zastępcą spotkaliśmy się z właścicielami firmy MTM – INFO, którzy przedstawili propozycję budowy sieci światłowodowej w Pysznicy. Inwestycja ta ma być realizowana z wykorzystaniem słupów energetycznych jak również słupów oświetlenia ulicznego, które są własnością gminy. Wstępnie właściciele firmy zadeklarowali chęć wybudowania instalacji w Pysznicy, lecz po negocjacjach wyrazili zgodę na rozbudowę sieci zarówno w Jastkowicach, jak również w Kłyżowie. Obecnie trwają prace projektowe w części Jastkowic jak również w Pysznicy w kierunku Kłyżowa. Natomiast jeszcze w tym roku zgodnie z zapewnieniami firmy MTM – INFO, będą kontynuowane prace projektowe w Kłyżowie – tłumaczy Tadeusz Bąk.
Wójt, o akcji zbierania podpisów wśród mieszkańców Kłyżowa pod deklaracją, dowiedział się przypadkowo i jak twierdzi jest to bezzasadne działanie. Jak wyjaśnia, podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się we wrześniu  w Kłyżowie, informował mieszkańców o planach budowy sieci światłowodowe w ich miejscowości. – W związku z tym pomysłodawca zbierania deklaracji nie bardzo się orientuje w tym, co dzieje się w Kłyżowie – dodaje wójt.

Joanna Piechuta  

7 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Laryngologia – wkrótce zyska nowoczesny sprzęt

stw24.pl26 maja 2021

Uwaga! Zakaz wstępu do lasu. Agrolotnicze zabiegi zwalczania owadów

stw24.pl21 maja 2021

Informacja dla mieszkańców ulicy Lipowej w Lipie

stw24.pl21 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

KGW w Pysznicy w półfinale Festiwalu Polska od Kuchni

stw24.pl19 maja 2021

Gminna Biblioteka w Pysznicy z medalem „W dowód uznania”

stw24.pl13 maja 2021