W Stalowej Woli

Nie pozostawiajmy bezdomnych bez pomocy

Nie pozostawiajmy bezdomnych bez pomocy

Około 70 – 80 osób bezdomnych rocznie korzysta z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Niestety liczba tych, którzy z różnych powodów nie mają dachu nad głową nie maleje. A najgorszy okres dla nich, to jesień i zima.

Dlatego też, tradycyjnie już co roku w stalowowolskim MOPS-ie spotykają się przedstawiciele różnych instytucji, m.in. policji, straży pożarnej, Domu Pomocy Społecznej, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta, Polskiego Czerwonego Krzyża. Wspólnie ustalają procedury pomocy bezdomnym.
Jak zaznacza Andrzej Szostek, rzecznik MOPS-u, bezdomni to przede wszystkim mężczyźni, w wieku 40 – 50 lat, choć są też dwie kobiety, jedna przebywa na terenie miasta, a druga w schronisku w Rudniku nad Sanem. Podczas ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych, w Stalowej Woli w ciągu jednego dnia zostało ujawnione 33 osoby. Jednakże nie odzwierciedla to skali zjawiska Chociaż niepokojące jest to, że w bezdomność popadają też młode osoby. Warto jeszcze dodać, że z roku na rok przybywa około 15 osób, które nie mają stałego miejsca zamieszkania. Bezdomni, którzy przebywają na terenie Stalowej Woli pochodzą z terenu miasta, choć są też osoby, które wędrują. A przyczyną bezdomności są najczęściej uzależnienia, głownie alkohol, choć także nieporozumienia rodzinne. Ci, którzy nie chcą z różny powodów iść do schroniska, gdzie muszą poddać się dyscyplinie, być przede wszystkim trzeźwi, znajdują schronienie na terenie miasta. Przede wszystkim na terenie ogródków działkowych, pustostanów, na ostatnich piętrach bloków.
Pracownicy MOPS-u apelują, by nie pozostawiać osób bezdomnych bez pomocy, szczególnie, gdy temperatury są bardzo niskie, by nie doszło do tragedii.
– Jeśli ktoś widzi na ulicy osoby samotne, zaniedbane, wyglądające na bezdomne, prosimy by takie informacje przekazać do MOPS-u lub na policję. Wtedy uruchomimy procedurę pomocy, zaopatrzymy te osoby w potrzebną odzież, damy posiłek, zaproponujemy miejsce w schronisku – mówi Andrzej Szostek. Apeluje jednocześnie o to, by jeśli ktoś ma zbędną odzież męska, a także obuwie, by przekazał te rzeczy do stalowowolskich oddziałów Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
W stalowowolskim schronisku jest 18 miejsc, jednakże średnio przebywa tam około 26 osób. Podczas największych mrozów, liczba ta wzrasta. Wtedy każdy, mimo ciasnoty znajduje schronienie. Noclegi są organizowane na dostawianych łóżkach i materacach na świetlicy. Ponadto bezdomni są też kierowani do innych placówek na terenie województwa, jednakże i tam już powoli zaczyna brakować wolnych miejsc.

Joanna Piechuta

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021