W Stalowej Woli

Nie pytają, a zrobią co uważają

Nie pytają, a zrobią co uważają

Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje społeczne w sprawie programu wicepremiera Mateusza Morawieckiego “Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Według kręgów obecnej władzy ma to być najważniejszy instrument wybicia się Polski na nowoczesne, zamożne państwo. Zostawmy na boku roztrząsanie sprawy na ile ten plan ma szanse realizacji. Już forma tych konsultacji budzi pewne wątpliwości. W imieniu ministerstwa konsultacje prowadzi minister Jerzy Kwieciński, wywodzący się ze Stalowej Woli. Poniższe uwagi będą się odnosić do spotkania w Stalowej Woli, które miało miejsce w ubiegły wtorek. Mimo całej sympatii do pana Ministra trzeba mu wytknąć, że godzinne spóźnienie nie robi dobrego wrażenia na zaproszonych. Zaproszono na spotkanie osoby, które zazwyczaj nie mają dużo wolnego czasu i spóźnienie pana Ministra zostało źle przyjęte.

ŻEBY MÓWIĆ, WIEDZĄC O CZYM

Jeżeli ktoś prowadzi konsultacje społeczne to należy rozumieć, że chce zebrać różne opinie o danym projekcie. Dyskusja jest wtedy owocna jeżeli jej uczestnicy wcześniej zapoznali się z projektem i mają na jego temat swoje przemyślenia i wnioski. Inaczej jest to tzw. mowa do ludu, gdzie jedna strona przedstawia projekt, a druga udaje, że wie o co chodzi. W przypadku planu Morawieckiego dobrze by było, gdyby w konsultacjach brano pod uwagę branżowo – geograficzną specyfikę miejsca w którym w danym momencie odbywają się konsultacje. Dokument z planem Morawieckiego jest na tyle obszerny, że trudno odnieść się do wszystkich jego wątków, co rodzi ryzyko nazbyt ogólnikowej dyskusji.

POGADALI NIE WIEDZĄC O CZYM

Jeżeli przyjąć powyższe uwagi za warunki udanych konsultacji, to trzeba powiedzieć, że na spotkaniu w Stalowej Woli żaden nie został zachowany. Zdecydowana większość uczestników z planem Morawieckiego bliżej zapoznała się właśnie podczas prezentacji ministra Kwiecińskiego. Dodatkowo okazało się podczas pytań, że część uczestników mimo prezentacji nadal nie rozumiała o co chodzi i nie była to wina prezentacji planu przez ministra, ale fakt, że zaproszono nie te osoby, co trzeba. Ten fakt potwierdza jednak, że była to niestety wspomniana mowa do ludu. Również stracono szansę na głębszą i szerszą dyskusję o szansach wynikających z planu Morawieckiego dla przemysłu w Stalowej Woli i szerzej, dla gospodarki regionu.

ODFAJKOWANE I PRZYKLEPANE

Sprawa rozwoju elektrycznych autobusów jako koła zamachowego polskiej gospodarki może być ciekawa, ale lepiej byłoby usłyszeć, co to ma wspólnego z gospodarką Stalowej Woli. Ta uwaga dotyczy całego spotkania. Prawie kompletny brak odwołań do lokalnej sytuacji gospodarczej sprawiał, że miało się wrażenie, iż odbywa się kolejne spotkanie, które się odfajkuje. Rzeczowych i konstruktywnych wniosków z tego spotkania nie ma żadnych, więc się i tak przyklepie, co autorzy planu chcą. Jeżeli taka martwota myśli i jałowość dyskusji była w Stalowej Woli, gdzie na spotkaniu było paruset przedsiębiorców, lokalnych polityków, przedstawicieli administracji i szkolnictwa, to aż strach myśleć jak te konsultacje wyglądały w słabszych i mniejszych ośrodkach niż Stalowa Wola. Właśnie w tych biznesowych kręgach można było usłyszeć gorzkie uwagi, że w takiej formie konsultacji chodzi o odfajkowanie i przyklepanie, a i tak swoje zrobią ci, którzy lepiej wiedzą.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021

Najwyżsi rangą Dowódcy Polskiej Armii z wizytą w HSW

stw24.pl24 marca 2021

Testy na koronawirusa w szpitalu w nowym punkcie

stw24.pl24 marca 2021