sport

Nie taki diabeł straszny dla biegaczy

Nie taki diabeł straszny dla biegaczy

Już po raz trzeci w Stalowej Woli odbył się test Coopera, który został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Biegam Bo Lubię. To sprawdzian, dzięki któremu można ocenić swoją wytrzymałość. Jest z pozoru bardzo prosty, gdyż polega tylko na bieganiu.

W tym ogólnopolskim programie, mającym na celu propagowanie sportu, a przede wszystkim biegania po raz trzeci bierze udział Stalowa Wola. By uczestnicy, a także wszyscy chętni, mogli przekonać się o swojej kondycji dwa razy w roku organizowany jest test Coopera, który pozwala określić stopień wytrenowania. Polega na tym by w ciągu 12 minut nieprzerwanego biegu pokonać jak najdłuższy dystans. Wymyślił go w 1968 r. amerykański lekarz Kenneth Cooper, na potrzeby sprawdzenia kondycji armii Stanów Zjednoczonych. Określone są normy metrowe dla wieku i płci, można uzyskać wynik bardzo dobry, dobry, zadowalający, słaby i bardzo słaby.

W teście na stadionie lekkoatletycznym wzięło udział 22 kobiety i 18 mężczyzn. Najdłuższy dystans wśród mężczyzn przebiegł Maciej Hasiak – 3500 m. To były zawodnik MKL Sparta Stalowa Wola. Zaś wśród kobiet najlepsza była Małgorzata Siembida z wynikiem 3000 m (była zawodnicza Katolickiego Klubu Sportowego Victoria). Na uznanie zasługuje też Dorota Starońska 2900 m, która biega od trzech lat w Stalowowolskim Klubie Biegacza. Najstarszym uczestnikiem był 68-letni Adam Szymański, który również osiągnął bardzo dobry wynik.

– Większość osób, która wzięła udział w teście, to ci, którzy już biegają w ramach akcji Biegam Bo Lubie, a także w Starowolskim Klubie Biegacza, czy też samodzielnie. Byli też tacy, którzy dopiero próbują zaczynać przygodę z bieganiem. Uważam, że wszyscy osiągnęli bardzo dobre wyniki. Cieszę się, że przyszły nowe osoby, że odważyły się pobiec. Okazało się, że nie taki „diabeł straszny” i uzyskały też całkiem dobre wyniki – mówi trener Stanisław Łańcucki.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ze swoim wynikiem. Drugi taki sam test będzie jesienią i wtedy będzie można porównać swoje osiągnięcia. Jak zaznacz trener Stanisław Łańcucki, każdy, kto przez ten czas będzie trenował powinien za kilka miesięcy uzyskać lepszy dystans.

Natomiast już w czerwcu w ramach akcji Biegam Bo Lubie odbędzie się kolejny test biegowy, tym razem sprawdzający szybkość. Będzie to bieg na 100 m. Każdy chętny będzie mógł się sprawdzić.

Joanna Piechuta

20170424_185050 - Kopia 20170424_190935 - Kopia

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sport

Więcej w sport

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

stw24.pl29 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021

Voster ATS Team na Circuit des Ardennes

stw24.pl7 października 2021

Lekcja WF-u z Mistrzem Olimpijskim Dawidem Tomalą

stw24.pl6 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Voster ATS Team na CRO Race

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Siatkarki VEGI MOSIR wygrały Ogólnopolski Turniej w Kraśniku

stw24.pl20 września 2021