kultura i rozrywka

Nie tylko folklor, ale też jazz

Nie tylko folklor, ale też jazz

Pokaz ciekawych instrumentów ludowych, warsztaty muzyczne oraz koncert kapeli folklorystycznej dla mieszkańców. To atrakcje Ogólnopolskiego Konkursu Folklorystycznego – Oskar Kolberg życie i działalność, inspiracje folklorystyczne w muzyce artystycznej, który odbędzie się 8 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli.

Placówka po raz pierwszy organizuje ten konkurs, poświęcony Oskarowi Kolbergowi znanemu etnografowi, etnomuzykologowi. Jest on skierowany do uczniów szkół średnich. Uczestnicy w części teoretycznej  będą m.in. rozpoznawać utwory inspirowane folklorem, a także wykazywać się wiedzą nt. życia i działalności Kolberga, zaś w części praktycznej będą sami prezentować utwory.

Oskar Kolberg_o

Oprócz konkursu odbędą się także warsztaty, na których Jerzy Burdzy, nauczyciel folkloru w warszawskich szkołach muzycznych, będzie prezentował różne instrumenty muzyczne, takie jak m.in. cymbały, lirę korbową, a także pokazywał ich zastosowanie w muzyce artystycznej. Burdzy będzie też jurorem w konkursie, a oprócz niego zasiądzie w nim Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzy Dynia, regionalista z Rzeszowa.
Zgłosiło się ponad 30 uczniów z całej Polski, także z naszej szkoły. Jak na pierwszą edycję, jest bardzo duże zainteresowanie. Myślę, że w kolejnych latach konkurs będzie się rozwijał, w tym zakresie będziemy też otwarci na propozycje jurorów. Chciałbym nadmienić, że finansowo wsparł go prezydent Stalowej Woli, za co chciałbym podziękować. W ramach konkursu w auli naszej szkoły wystąpi znakomity zespół z Ustronia, kapela góralska Tekla Klebetnica. Na ten koncert zapraszamy wszystkich mieszkańców – zachęca Maciej Witek, dyrektor szkoły muzycznej.

Zespół Tekla Klebetnica, jak sam określa, muzyka jaką wykonuje to: folk-classical crossover, czyli połączenie rożnych stylów i gatunków muzycznych. Inspiracje czerpie nie tylko z polskiego folkloru, ale też z całego pasma Karpat. W swoje utwory wplata też muzykę klasyczną oraz elementy jazzu.
Koncert odbędzie się w auli szkoły  8 kwietnia o godz. 18.00.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl4 maja 2021

Dostęp do prasy i półek z książkami – od 4 maja w MBP

stw24.pl28 kwietnia 2021

Muzealny projekt on-line o wzornictwie ludowym z nagrodami i wystawą

stw24.pl27 kwietnia 2021