W Stalowej Woli

Nie tylko plac zabaw, ale też bieżnie lekkoatletyczne

Nie tylko plac zabaw, ale też bieżnie lekkoatletyczne

Nowe boiska, nowoczesny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, ogród dydaktyczny, to niektóre z inwestycji realizowanych przez Powiat Stalowowolski. Dzięki unowocześnieniu bazy oświatowej w szkołach jest nie tylko ładniej, ale też uczniowie mają lepsze warunki do nauki.   
Jak zaznaczał podczas konferencji wicestarosta Mariusz Sołtys, by skutecznie tworzyć bazę dla młodzieży potrzebne są inwestycje. – Staramy się wziąć tę bazę, w mojej ocenie już dobrą, cały czas  doskonalić. Te inwestycje są wciąż niezbędne.

W tym roku powiat prowadzi lub przeprowadził wiele inwestycji w budynkach oświatowych.

Przy ZSP nr 2 został zbudowany orlik lekkoatletyczny, który za kilka dni zostanie oficjalnie oddany do użytku. Obiekt ma dwie bieżnie o nawierzchni poliuretanowej, jedną okrężną z 4 torami o długości 200 m, a drugą prostą również 4 – torową o długości 60 m, skocznię do skoku w dal i rzutnię do pchnięcia kulą.
Powiat otrzymał dofinansowanie na tę inwestycję z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 50 proc. Koszt całej inwestycji to ponad 0,5 pół mln zł.
W tej szkole trwa też przebudowa sali gimnastycznej. W ramach prac ma być wymienione pokrycie dachu, parkiet, instalacja centralnego ogrzewania i wentylacji, stolarka drzwiowa, będzie też zrobiony sanitariat i podjazd dla niepełnosprawnych, a także schody ewakuacyjne oraz docieplenie całej sali gimnastycznej. Wartość inwestycji to 927 tys. zł, a 50 proc. dofinansowanie pochodzi z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Prace mają być zakończone wiosną przyszłego roku. Obecnie wykonywane są prace na zewnątrz i jest możliwość prowadzenia lekcji wuefu, jednak przez 2-3 sale będzie wyłączona z użytku.

Przy Zespole Szkół nr 6 Specjalnych powstał kolorowy plac zabaw przystosowany dla potrzeb dzieci  niepełnosprawnych. Jest on dostępny nie tylko dla uczniów tej placówki, ale też dla wszystkich dzieci. Obiekt został wyposażony i dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autystycznych, a także z z innymi zaburzeniami. Na kolorowej nawierzchni poliuretanowej są huśtawki, karuzela, zadaszona piaskownica, zestaw integracyjny, małe boisko sportowe, ścieżka sensoryczna oraz gra planszowa.
Koszt to nieco ponad 300 tys. zł, powiat otrzymał połowę tej kwoty z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Szkoła ta też zmieniła swój wygląd zewnętrzny, została przeprowadzona termomodernizacja. W  ramach prac została wymieniona instalacja centralnego, stolarka okienna i drzwiowa. Również na tę inwestycję, która kosztowała około 700 tys. zł  samorząd otrzymał połowę dofinansowania z PFRON-u.

We wrześniu rozpoczęła się przebudowa boiska do piłki nożnej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. KEN.  Z tej inwestycji szczególnie zadowolony jest starosta Janusz Zarzeczny.  – Wreszcie ta szkoła doczeka się boiska z prawdziwego zdarzenia. Wstyd mi było patrzeć, że placówka z takim potencjałem ludzkim ma piękną salę gimnastyczną, a nie ma boiska. Teraz będzie mieś ładne, nowoczesny obiekt – mówi starosta.
Zamiast asfaltowego boiska powstanie nowe o nawierzchni z trawy syntetycznej o wymiarach 30 x 53 m, będzie ogrodzone i oświetlone, zostaną tam też zamontowane siedziska modułowe.
Na te prace powiat również otrzymał dofinansowanie w wysokości 50 proc. ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt całej inwestycji to około 574 tys. zł.
Jest szansa, że końcem października powinna być położna nawierzchnia, oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli.

Zaś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 jest zagospodarowywany plac przyszkolny. Zostało już zrobione nowe ogrodzenie i będą powstawać ścieżki edukacyjne oraz zostanie stworzony ogród dydaktyczno – rekreacyjnego.
Inwestycja ta jest realizowana przy udziale środków pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w wysokości blisko 15 tys. zł, a także własnych pieniędzy.
Cześć prac już została wykonana, została zrobione niwelacja terenu, a także zakupione zostało wyposażenie ścieżki ekologicznej m.in. : ziemia i torf, nasiona, sadzonki, budki lęgowe, karmniki  dla ptaków. Większość prac będzie wykonywana z własnych środków, ponadto część będą robić uczniowie w ramach praktyk pod kierunkiem nauczyciela zawodu.
W tej palcówce został też rozbudowany łącznik między salą gimnastyczną, a budynkiem, dzięki temu powstały dwie połączone przesuwną ścianą sale dydaktyczne. Ponadto przebudowane zostały  istniejące pomieszczenia, z których został wygospodarowany pokój nauczycielski oraz dwie dodatkowe sale dydaktyczne.
Koszt tej inwestycji, która została oddana w styczniu tego roku to niecałe 300 tys. zł. Dzięki pozyskaniu tych pomieszczeń szkoła mogła opuścić budynek przy ul. Jagiellońskiej.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021