kultura i rozrywka

Niedziela Palmowa w Zaklikowie

Niedziela Palmowa w Zaklikowie

Niedziela Palmowa (dawniej zwana Wierzbną lub Kwietną) – ostatnia niedziela wielkiego postu – rozpoczyna Wielki Tydzień i cykl najważniejszych obrzędów oraz uroczystości bezpośrednio związanych z Wielkanocą, z obchodami Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. Kościół święci w Niedzielę Palmową triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na święto Paschy. Witany był – jak podaje Pismo Święte – przez wielkie tłumy ludzi rzucających na drogę, którą jechał na osiołku, gałązki oliwne i palmowe.

DSC_7628

DSC_7579

Najważniejszą uroczystością kościelną Niedzieli Palmowej są procesje z palmami. Już w IV wieku, procesje te, jako pierwsi zapoczątkowali chrześcijanie w Jerozolimie. Później w ciągu V i VI wieku zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele zachodnim. Sam zaś obrzęd święcenia gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI wieku.

DSC_7611

DSC_7614

W Zaklikowie Niedziela Palmowa ma szczególnie podniosły charakter. Jest to uroczystość, która gromadzi miejscową społeczność. Duża w tym zasługa dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących, która od lat inicjuje aktywne włączenie się uczniów i nauczycieli w obchody Niedzieli Palmowej. Corocznie, uczniowie poszczególnych klas pod kierunkiem nauczycieli wykonują palmy, które po głównym nabożeństwie niedzielnym biorą udział w konkursie na najpiękniejszą palmę.
Palmy polskie najczęściej przypominają smukłe, pionowe bukiety, różnej wysokości. Tradycyjnie powinny się w nich znaleźć gałązki wierzbowe, obsypane srebrzystymi, puszystymi baziami. Wierzba, w naszej tradycji uważana jest za roślinę symbolizującą potęgę życia, ponieważ rośnie w najgorszych nawet warunkach. Do palmy wkłada się też rośliny, określane jako wiecznie zielone: gałązki tui, świerku, bukszpanu. Całość przybiera się kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatami.
W tegorocznych obchodach Niedzieli Palmowej w Zaklikowie, w głównym nabożeństwie o godzinie 1100, brała udział wielka rzesza wiernych, z liczną reprezentacją szkoły. Pięknie prezentowały się różnorodne, wielobarwne palmy, które zostały poświęcone. Uroczystości Niedzieli Palmowej uświetnił występ miejscowego chóru „Gloria” i zespołu „Schola Cantate Deo”.

DSC_7585

Po uroczystościach w kościele, o godz. 1500 odbyła się druga cześć uroczystości w szkole pod nazwą „Zaklikowskie spotkanie na Pańskie Zmartwychwstanie”. Młodzież ze szkoły pod kierunkiem nauczycieli przedstawiła piękny program artystyczny przypominający Mękę Pańską. Podkreślano znaczenie krzyża w tradycji chrześcijańskiej i w odniesieniu do współczesności dla każdego z nas. Zwieńczeniem programu był występ najmłodszych dzieci ze szkoły podstawowej, które wykonały pieśni religijne.

W uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców Zaklikowa. Przybyli również zaproszeni goście: poseł Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Rafał Weber, starosta Powiatu Stalowowolskiego – Janusz Zarzeczny, wicestarosta – Mariusz Sołtys, radni Rady Miejskiej w Zaklikowie, dyrektor Zespołu Szkół w Zdziechowicach – Dariusz Toczyski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie – Anna Krzyżanowska, a także przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

DSC_7552

Po zakończeniu programu artystycznego głos zabrał dyrektor ZSO w Zaklikowie – Waldemar Plennikowski, który podziękował wykonawcom i nauczycielom za przygotowanie programu pełnego refleksji i zadumy. Podkreślał, że przed krzyżem – najbardziej wymownym znakiem Miłosierdzia Boga wobec ludzkości – można tylko pokornie uklęknąć, w ciszy kontemplując jego wielkość i znaczenie. Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary i radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. I tej świątecznej radości życzył dyrektor wszystkim zebranym. W podobnym tonie wypowiadali się poseł Rafał Weber i starosta Janusz Zarzeczny. Podkreślali walory religijne i artystyczne przedstawionego programu o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim, które stanowi podstawę chrześcijaństwa.

DSC_7603

DSC_7609

W Niedzielę Palmową kontemplujemy Mękę Pańską, którą jeszcze raz w kościołach jej opis będzie rozbrzmiewać w ciszy Wielkiego Piątku. Niedziela Palmowa odpowiednio zatem przygotowuje wiernych do pogłębionego przeżywania Świętego Triduum Paschalnego, co przejawia się wzmożoną pobożnością i uczestnictwem w praktykach religijnych w okresie Wielkiego Tygodnia.

Andrzej Tomaszewski

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Gminna Biblioteka w Pysznicy z medalem „W dowód uznania”

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

“Zaczytana Ławeczka” stanęła przed biblioteką w Pysznicy

stw24.pl12 maja 2021
pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021