W Stalowej Woli

Niepokojące statystyki zachorowań na nowotwory

Niepokojące statystyki zachorowań na nowotwory

31 maja Światowy Dzień Bez Papierosa

 

201 osób z naszego regionu choruje na raka płuc. To dane z poradni pulmonologicznej przy Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. W ostatnich latach na tę chorobę zapada coraz więcej osób.

– Te 201 osób to ci, którzy trafili do naszej poradni i otrzymali skierowania do dalszego leczenia w poradniach onkologicznych lub na oddziałach torakochirurgii. To są głównie pacjenci z naszego powiatu. Obserwujemy, że obecnie jest zwiększona liczba zachorowań na nowotwory płuc, głownie dotyczy to osób w wieku 45 – 60 lat, czyli tych którzy palili, gdy to było modne 20 – 30 lat temu. Ponadto, dotychczas głównie chorowali mężczyźni, jednak ostatnio jest coraz więcej zachorowań wśród kobiet. Rak dotyka przede wszystkim palaczy, dotyczy to 90 proc. przypadków zachorowań. Tylko około 11%, to są przypadki, w których pacjent nie palił. Drugą przyczyną jest zanieczyszczenie środowiska. Trzeba jednak zaznaczyć, że chorych na ten nowotwór może być więcej, gdyż nie wszyscy muszą trafiać do naszej poradni, ale bezpośrednio być kierowani przez lekarzy do ośrodków pulmonologicznych – mówi Bożena Nowak, lekarz pulmonolog pracuje, kierownik poradni.

Jak zaznacza lekarka, dym papierosowy w połączeniu z marihuaną, kokainą, zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania. Oczywiście dochodzą też czynniki genetyczne. Jeśli w rodzinie, ktoś miał rak, to jest większe niebezpieczeństwo zachorowania.

IMG_1659

Ten nowotwór wykrywany jest bardzo późno

Rak płuc jest wykrywany zazwyczaj bardzo późno, zwykle pacjenci mają tylko 1,5 proc. szans na wyleczenie. Choroba ta bardzo długo przebiega bezobjawowo, albo daje objawy niecharakterystyczne, trudne do uchwycenia. Są to np. przewlekły kaszel, osłabienie, czyli to co ma przeciętny palacz, czasem pojawia się krwioplucie, ale to już jest zazwyczaj w bardziej zaawansowanych postaciach raka płuc.
– Kaszel i osłabienie – to częste przypadłości palaczy, dlatego uważają je za normę i lekceważą. Niestety nie ma badań przesiewowych w kierunku tej choroby. A w zwykłym badaniu rentgenowskim, które jest robione przy okazji badań okresowych, gdy choroba jest w początkowym stadium, nie widać zmian. Te dopiero uwidaczniają się w zaawansowanej postaci raka – wyjaśnia lekarka.

Najczęściej o chorobie dowiadują się przypadkowo

Jak dodaje, pacjenci najczęściej zgłaszają się do poradni z powodu męczącego kaszlu, ale zdarzają się i tacy, którzy np. robią zdjęcie płuc przy badaniach okresowych lub przed wyjazdem do sanatorium, i wtedy dowiadują się o zmianach, które wymagają dalszej diagnozy.
Dlatego jeśli istnieje podejrzenie choroby, konieczne jest dokładniejsze badanie – tomografia komputerowa z kontrastem. Jednakże nie można wykonywać go zbyt często, gdyż aparat emituje dużą wiązką promieni rentgenowskich i jest to szkodliwe dla zdrowia.Ponadto daje dużo fałszywie dodatnich wyników. Co oznacza, że ujawnia się dużo guzków związanych z np. z niedoleczonym zapaleniem płuc, które niekoniecznie muszą być związane ze zmianami nowotworowymi. Jednakże pacjenci w obawie o swoje zdrowie chcą często to badanie powtarzać, sprawdzać, czy zmiany się nie powiększają. Często nie ma to uzasadnienia medycznego, bo o konieczności badania decyduje lekarz. Wykonuje się także bronchoskopię, czyli badanie wziernikiem światła oskrzeli od wewnątrz. Jednakże to badanie wykaże zmiany tylko wtedy, gdy są w ścianie oskrzeli, ale gdy są poza np. w miąższu płuca lub na obwodzie płuca, to nic nie wykaże.
W przypadku większych zmian, widocznych w badaniu radiologicznym, może być robiona biopsja przez ściankę klatki piersiowej, polegająca na nakłuciu i pobraniu wycinka z miejsca chorobowo zmienionego do badania histopatologicznego.
– Najdokładniejszym badaniem, które pozwala wykryć komórki nowotworowe jest pozytonowa tomografia komputerowa. Jego koszt to ponad 3 tys. zł. Najbliżej można je wykonać w centrum onkologicznym w Brzozowie i w Kielcach. Takie badanie przez wzgląd na koszty, robi się niezwykle rzadko. To specjalnie zabrana komisja ocenia czy pacjent się kwalifikuje. Zazwyczaj wykonuje je się wtedy, gdy istnieją podejrzenia przerzutów do innych organów. To badanie obejmuje cały organizm człowieka. Pacjentowi podaje się znacznik – kontrast, który jest wychwytywany przez komórki nowotworowe i widać, w którym miejscu jest skupisko komórek nowotworowych – wyjaśnia lekarka. Badanie to jest współfinansowane przez NFZ.

Kiedy zatem i kto powinien zgłosić się do lekarza?

– Przede wszystkim, gdy ktoś kto pali papierosy i zauważy, że zmienia się u niego rodzaj kaszlu, że jest o innym natężeniu, gdy pojawia się krwioplucie, narasta osłabienie organizmu, jest utrata wagi. Ponadto, jeśli ktoś chorował na nowotwór, albo też miał w rodzinie takie przypadki, i zauważa u siebie, że kaszel niepokojąco długo się utrzymuje i nie ustępuje nawet po leczeniu antybiotykami. Narażeni na choroby płuc są także ci, którzy pracują w zanieczyszczonym środowisku, gdzie są pyły szkodliwie działające. Oni szczególnie powinni zwracać uwagę na te niepokojące objawy, które wcześniej wymieniłam – radzi Bożena Nowak.

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021