W Stalowej Woli

NIK kontrolowała Inkubator Technologiczny

NIK kontrolowała Inkubator Technologiczny

Zakończyła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli w Inkubatorze Technologicznym w Stalowej Woli. Z wniosków pokontrolnych wynika, że placówka tylko w niewielkim stopniu realizowała to, co jest w jej podstawowym profilu działalność, czyli wspieranie innowacyjnych firm. Ponadto nie było zapewnionego finansowania przez budżet miasta.
Podczas sesji Rady Miasta Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, przedstawił wyniki kontroli NIK-u.

 – Niektóre środowiska w Stalowej Woli chcą kreować sytuację, że oto ja, jako prezydent, czy obecne władze Miejskiego Zakładu Komunalnego przy udziale radnych, że oto niszczymy wielkie dzieło Inkubatora poprzez podejmowanie jakiś niepodpowiedzianych działań, złych kroków. Z wniosków pokontrolnych, mogę przytoczyć kilka zdań, które najmocniej podsumowują jego funkcjonowanie w ostatnich latach – mówił prezydent. Przytoczył wnioski, z których wynika, że inkubator nie realizował w okresie objętym kontrolą  zadań ośrodka innowacji lecz ograniczał się do roli ośrodka przedsiębiorczości, zajmującego się głównie promocją, inkubacją przedsiębiorczości, dostarczaniem usług wsparcia dla małych firm i aktywizacją  rozwoju regionów peryferyjnych lub dotkniętych kryzysem strukturalnym. W niewielkim stopniu realizował zadania dotyczące przedsięwzięć innowacyjnych ujętych w umowie spółki, strategii jej działania.

 – Jest negatywna ocena  z punktu widzenia wyników finansowych spółki, braku odpowiedniego finansowania ze strony miasta. Stąd padają zdania krytyczne dotyczące chociażby tego, że miasto kreując majątek po stronie hali, wyposażenia w nowoczesny sprzęt laboratoryjny, zadbało o wszytko, tylko i wyłącznie nie o finansowanie. To jest grzech pierworodny tego projektu, który cały czas jeszcze odbija się czkawką. To próba oszukiwania siebie jako organu prowadzącego, opinii publicznej, że tego typu  instytucja otoczenia biznesu na samym początku jest w stanie zarobić na siebie utrzymać się. I to wszytko stworzyło taki, a nie inny klimat wokół Inkubatora. My dzisiaj przy tych wszystkich procesach musimy z tą mitologią zerwać i te sprawy postawić bardzo realnie i wykorzystać szansę, która jednak w instytucjach otoczenia biznesu jest. W tej kontroli padają gorzkie słowa, które pokazują, że ze wszystkich podmiotów, które w ostatnich latach były na terenie  Inkubatora, to niecałe 4 proc. stanowiły firmy z dziedziny innowacyjności. Kierunki działalności inkubatora z faktyczną jego działalnością rozminęły się dość radykalnie.   – podkreślał Nadbereżny. Zaznaczał, że NIK wskazuje, że tego typu instytucja na terenie Stalowej Woli jest potrzebna , ale z punktu widzenia innowacji, przyciągania innowacyjnych działalności gospodarczych, wspierania tego typu biznesu na terenie miasta. Bo to może odmienić gospodarkę lokalną.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021