W Stalowej Woli

Nauczyciele się nie ugięli – będzie strajk!

Nauczyciele się nie ugięli – będzie strajk!

Wczoraj zakończyło się referendum w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 11. 80% głosujących wypowiedziało się za strajkiem.

Jak informowaliśmy wcześniej, w szkole miało mieć miejsce zastraszanie nauczycieli. Dyrektor Joanna Niwierska spędzała przerwy pilnując urny i obserwując głosujących. Niektórzy nauczyciele bali się wziąć udział referendum. Urna była w kolejnych dniach przenoszona – do sali lekcyjnej, a później do kantorka wuefistów. Chodziło o to, by referendum nie bylo ważne, a więc, by zagłosowało mniej niż wymagane 46 osób. Jeszcze wczoraj po południu nie wiadomo było, czy rzeczywiście uda się uzbierać tę liczbę.

Udało się. Nauczyciele nie ulegli presji. Swój głos w referendum oddało 51 nauczycieli, z czego 50 ważnie. 40 z nich zaznaczyło „Tak” przy pytaniu: „Czy wobec niespełnienia żądania (…) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami (…) o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole (…) strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”. Stanowi to 80 % głosujących.

– Żyjemy w wolnym kraju, więc powinniśmy swobodnie wyrażać swoje zdanie. Zachowanie naszej dyretorki było niedpouszczalne. To było jednym z powodów, by zagłosować. Chciałam się sprzeciwić nie tylko niskim płacom, ale także temu, co się dzieje w naszej szkole – mówi jedna z nauczycielek.

Referenda przeprowadzane są w całym kraju i trwają do poniedziałku włącznie. Wtedy okaże się, jaką decyzję podjął ogół nauczycieli.

Od lat manipuluje się emocjami Polaków. Atakuje się pielęgniarki, które nie mogą zostawiać pacjentów. Atakuje się policjantów, którzy nie mogą pozwolić na bezprawie. A także nauczycieli, którzy nie mogą zostawić uczniów. Przekaz jest jasny – te grupy zawodowe krzywdzą Polaków. Czy rzeczywiście tak jest? Te grupy, to również Polacy, jak my, domagający się traktowania odpowiedniego do ich kwalifikacji, odpowiedzialności i wymagań. To rządy, które wybieramy my-Polacy, odmawiają podwyżek nauczycielom, którzy zarabiają niewspółmiernie do swojego wykształcenia i zakresu obowiązków. Kto zatem kogo krzywdzi? Kto kogo oszukuje? Skoro pacjenci, bezpieczeństwo, dzieci są dla nas takie ważne, dlaczego nie stajemy w obronie osób odpowiedzialnych za nasze wartości? Zastanówmy się nad tym i wybierajmy mądrze, nie egoistycznie. Pamiętając jednocześnie, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie nie kończą się jedynie na wyborach przy urnie.

Amelia Chodorek

13 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021