W Stalowej Woli

Normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone w mieście

Normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone w mieście

Największe stężenie pyłów w Stalowej Woli jest na os. Hutnik.  Normy są przekroczone ponad sześciokrotnie. Ponadto w mieście w godzinach nocnych są przekroczenia norm hałasu. Takie są wyniki badań, które zostały przeprowadzone w styczniu tego roku przez stację monitoringu jakości powietrza i hałasu.

– W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji dotyczących stanu środowiska,  w Polsce. Stalewa Wola nie jest wyjątkiem, nie jest miejscem na mapie, które nie ma problemów z niską emisją – mówi Jakub Nowak, odpowiedzialny za prowadzenie badań przy użyciu stacji monitoringu.

Stacja monitoringu zmieniała swoją lokalizację, wcześniej była zainstalowana przy skrzyżowaniu ul. Solidarności z ul. Grabskiego i została przeniesiona na taras budynku inżynierii materiałowej KUL. Jak wyjaśnia Jakub Nowak, zmiana lokalizacji była podyktowana tym, aby zarejestrować też hałas, a także zbadać  zanieczyszczenia docierające do miasta od strony strefy przemysłowej.
– Specjalnie przenieśliśmy stację ze strefy przemysłowej do strefy zamieszkania, żeby odnieść się do norm. Dlatego też trzeba zwrócić się z wnioskiem do starostwa, żeby dowiedzieć się jakie zakłady mają w pozwoleniu zintegrowanym możliwość takiej emisji w godzinach nocnych i czy w ogóle mają. To jest też pierwszy krok do tego, żeby potem wyegzekwować od nich przestrzeganie przepisów. Mamy już pewne podejrzenia, który to jest zakład – zaznacza.

Badana była zawartość pyłów PM 10, które docierają do płuc i PM 2,5, które nie tylko docierają do płuc, ale także mogą przenikać do układu krwionośnego.  Źródłem zanieczyszczeń tymi pyłami w mieście jest przemysł (zakłady, które mogą emitować te dwa rodzaje pyłów, to HSJ i Elektrownia), transport, a także budynki jednorodzinne, w których pali się w piecach.

Badania były prowadzone 10 stycznia, kiedy przez kilka dni był słaby wiatr z południa, czyli od strony strefy przemysłowej i ujemna temperatura. Pomiary zostały wykonane w kilkudziesięciu punktach na terenie miasta w godz 20.00 – 23.00 (nie obejmowały os. Rozwadów, os. Piaski i os. Charzewice).
Najwyższe stężenie pyłów było na os. Hutnik, normy były przekroczone ponad sześciokrotnie. – Przyczyną tego jest używanie paliw stałych w ogrzewaniu domów. Na tym osiedlu jest zwarta zabudowa, osłonięta lasem, zwartą roślinnością, zatem nie ma wymiany powietrza. Przy takim zanieczyszczeniu lepiej pozostać w domu – zaznaczał. Wyjaśniał, że w centrum miasta, gdzie jest ogrzewanie sieciowe, nie ma problemu z emisją zanieczyszczeń, jednak te przechodzą i na ten obszar. Tam norma była nieznaczenie przekroczona.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021