Muzea

Nowa publikacja o Stefanie Norblinie

Nowa publikacja o Stefanie Norblinie

Przygoda z twórczością Stefana Norblina dla stalowowolskiego muzeum wciąż trwa. Obecnie Muzeum wydało książkę „Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów”, która jest pokłosiem pierwszej konferencji dotyczącej życia i twórczości tego wyjątkowego artysty.

Stefan Norblin (1892-1952), polski malarz, portrecista przedwojennych elit, grafik, twórca słynnych plakatów promujących kraj, w czasie II wojny światowej emigruje do Indii, gdzie w wyjątkowy sposób zdobi rezydencje maharadżów. Po sukcesie w Indiach płynie do Ameryki, gdzie również dużo maluje, ale tragicznie umiera niedoceniony i częściowo zapomniany. Jego twórczość z pogranicza realizmu i art déco zdobyła uznanie w Europie i Indiach. Po niemal pół wieku Norblin został na nowe odkryty w kraju pochodzenia, a jego pierwszą powojenną wystawę zorganizowano w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Tutaj także rozpoczęto badania nad twórczością artysty oraz gromadzenie jego prac.

Publikacja „Stefan Norblin. Artysta trzech kontynentów” zawiera 14 ilustrowanych referatów, w których m.in. znalazła się po raz pierwszy opisana historia odkryć malowideł Norblina w Indiach. Ponadto omówiono częściowo dość interesujące obrazy z polskiej twórczości artysty, m.in. portret Kazimierza Skarżyńskiego (jeden z nowszych nabytków muzeum w Stalowej Woli), wielkoformatowy obraz ewangelicki”, czy ostatni portret Józefa Potockiego z kolekcji łańcuckiej. Wątki indyjskie to przede wszystkim analiza wybranych malowideł ściennych Norblina oraz historia pobytu artysty w Indiach. Zebrano także dotychczasową wiedzę o genealogii rodu, a także ustalone zostały warszawskie adresy, pod którymi Stefan Norblin kolejno mieszkał i tworzył. Książka wydana w językach polskim i angielskim jest dostępna w sklepiku Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Wydanie książki zbiegło się z kolejnym powiększeniem muzealnych zbiorów, tym razem o 5 wyjątkowych plakatów Stefana Norblina z lat 30.; to m.in. unikatowe „Polska kraj polowań” czy „Zakopane”. Plakaty wzbogacą kolekcję o twórczość polską, gdyż do tej pory przeważały obrazy amerykańskie i o proweniencji indyjskiej.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli sukcesywnie kontynuuje badania i popularyzowanie sylwetki artystycznej Stefana Norblina. Jako jedyne muzeum w Polsce gromadzi kolekcje prac oraz posiada archiwum badań nad twórczością tego interesującego artysty.

norblin_ksiazka

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Muzea

Zaproszenie na wycieczkę po rozwadowskim cmentarzu

stw24.pl8 października 2021

Szkoła Rysunku i Malarstwa „Karpiński” ponownie otwiera swe podwoje

stw24.pl4 października 2021

Rodzinny Piknik poświęcony Puszczy Sandomierskiej

stw24.pl3 września 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Wystawa „SANSARA Nepal” w Galerii Karpińskiego

stw24.pl5 lipca 2021

Plenerowa Szkoła Letnia zaprasza !

stw24.pl1 lipca 2021

LASOWIAK ZNACZY GORSZY SORT?

stw24.pl1 sierpnia 2017

Poeksperymentuj z głosem w muzeum

stw24.pl17 marca 2017