kultura i rozrywka

Nowa wystawa w muzeum

Nowa wystawa w muzeum

Jego prac nie da się do końca zdefiniować: kolorysta czy może malarski filozof? Obrazy Kazimierza Kwiatkowskiego (1915-1988), twórcy związanego ze Stalową Wolą, będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Regionalnym. To pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artysty, zorganizowana w stulecie jego urodzin.

Wystawa Kazimierz Kwiatkowski „Casimiro” (1915-1988), w stulecie urodzin, zgromadzi kilkadziesiąt prac, które przybliżą każdy etap niezwykle rozległej twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego. Od akwarel, temper, po dojrzałe obrazy olejne. Prezentowane prace pochodzą głównie z kolekcji prywatnych, będzie to więc unikalna okazja, aby zobaczyć nie eksponowane na co dzień malarstwo artysty.

Urodzony w 1915 r. na Wołyniu Kazimierz Kwiatkowski od dziecka wykazywał zdolności do rysunku, jeszcze przed II wojną ukończył szkołę Sztuk Zdobniczych w Warszawie. Po burzliwych wojennych latach osiadł w końcu na Podkarpaciu – w latach 50. i 60. mieszkał w Stalowej Woli, tutaj pracował i tworzył. Angażował się artystycznie w rozbudowę miasta, m.in. współpracował z Zakładowym (dziś Miejskim) Domem Kultury, zaś dla kościoła św. Floriana wykonał wystrój malarski. Organizował plenery malarskie, wystawy. Aktywnie działał w zarządzie rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. W połowie lat siedemdziesiątych przeniósł się do Krynicy, gdzie mieszkał do końca życia.

Jego malarstwo przeszło ciekawą ewolucję od fakturalno-kolorystycznych wrażeniowych obrazów, po syntetyczne, czyste, filozoficzne przekazy. W 1973 r. przybrał pseudonim „Casimiro”, jago malarstwo przeszło wówczas transformację – wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Obrazy wydają się być stworzone do kontemplacji, namysłu nad otaczającą rzeczywistością. Artysta w swoich pracach stara się nawiązać więź z widzem, dzieląc się z nim niepokojami współczesnego świata, zawikłaniem ludzkiej egzystencji, ale także pięknem i ulotnością natury. W swoich pracach starał się też komentować współczesne mu wydarzenia.

Kazimierz Kwiatkowski brał udział w wielu wystawach indywidualnych, zbiorowych, plenerach malarskich, które także organizował. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany za swą pracę artystyczną (m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Kazimierz Kwiatkowski tworzył do końca życia. Bogata spuścizna „Casimiro” wciąż czeka na odkrycie i wnikliwe opracowanie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pragnie przybliżyć postać tego ciekawego, ale chyba nie dość docenionego artysty. Wystawie towarzyszy katalog, w którym zreprodukowano kilkadziesiąt prac ukazujących każdy etap twórczości artystycznej Kazimierza Kwiatkowskiego – głównie z kolekcji prywatnych.

 

Droga do Emaus (Kopiowanie)

Ekspres wieczorny1 (Kopiowanie)

Rubin z Gołoborza (Kopiowanie)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Kontynuacja budowy chodnika w Chwałowicach

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021