W Stalowej Woli

Nowe podatki w mieście – skubią nas jak mogą

Nowe podatki w mieście – skubią nas jak mogą

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarcza na terenie Stalowej Woli zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. Tak zdecydowali radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Jak wynika z uzasadnieni uchwały zwiększenie stawek podatku od nieruchomości wynika z potrzeby zabezpieczenia w budżecie środków na udział własny do wniosków na realizację zadań inwestycyjnych przy pomocy środków zewnętrznych. Stawka za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie o 6 gr. , zaś za budynki o 1,50 zł. Ponadto w wyniku obniżenia stawek maksymalnych przez Ministra Finansów dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ( w zakresie handlu na powierzchni powyżej 1 tys. mkw., sprzedaży paliw oraz działalności bankowej lub świadczonych usług finansowych) obniżona została stawka o 20 gr za 1 mkw.

Temat ten wzbudzi duże emocje wśród radnych, dyskusja toczyła się zarówno na wspólnym posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Gospodarki Komunalnej, Geodezji, Architektury i Ochrony Środowiska, jak również na sesji.

Podczas posiedzenia komisji, radny Łukasz Durek poprosił prezydenta Lucjusza Nadbereżnego o uzasadnienie projektu uchwały podnoszącej podatki. – Mieszkańcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą mają do czynienia z kosztami, które bardzo często ich przerastają – mówił radny. Dodał, że ci, którzy zastanawiali się nad poszerzeniem swoich obiektów, mogą myśleć o przeniesieniu działalności do innych gmin.

Ta podwyżka jest racjonalna i w ramach możliwości płatniczych

Jak zaznaczał prezydent, taki projekt uchwały, odnośnie kosztów obciążenia przedsiębiorców, zawsze budzi dylematy. – Ta uchwała reguluje tylko i wyłącznie kwestię stawek podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą na terenie Stawowej Woli. Uważam, że ta podwyżka jest racjonalna i jest w ramach możliwości płatniczych osób prowadzących działalność gospodarczą w takim ośrodku jak Stalowa Wola. Do projektu uchwały jest załączona tabela pokazująca wartości stawek podatku w miejscowościach bezpośrednio sąsiadujących z naszym miastem. Każda podwyżka ma wpływ na koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dla średniej wielkości działalności, mającej od 50 do 100 mkw. powierzchni, podwyżka wyniesie 75 czy to 150 zł w przeciągu roku. Chciałbym, abyśmy rozmawiali o faktycznych kosztach obciążenia przedsiębiorców z ramienia miasta. Podatek od nieruchomości stanowi koszt w prowadzeniu działalność gospodarczej, ale w porównaniu do innych kosztów, to procent jest niewielki. Dla miasta podatek od nieruchomości stanowi bazę do rozwoju, planowania inwestycji – argumentował Nadbereżny.

Podkreślał, że podwyżka najbardziej dotknie tych przedsiębiorców, którzy mają duże powierzchnie, duże hale produkcyjne. – Patrząc na rozwój tych działalności, podejmowane działania inwestycyjne, które są kilkusetmilionowe, stopień zatrudnienia, to uważam, że ta podwyżka, nie zachwieje równowagi funkcjonowania tych firm. – Po tej podwyżce będziemy dalej najtańszym samorządem w województwie podkarpackim. Często daję przykład Rzeszowa, gdzie jest maksymalna stawka podatku, a to miasto świetnie się rozwija – mówił. Zaznaczał, że samorząd nie może celowo pomniejszać swoich wpływów. Nakłady inwestycyjne na przyszły rok zostały zaplanowane na kwotę 81 mln zł, a w kolejnym według Wieloletniej Prognozy Finansowej, to 94 mln zł, zaś w tym roku budżet inwestycyjny wynosi około 30 – 34 mln zł.

To nie jest „łupień” w przedsiębiorców

– Jeśli chodzi o podwyżkę, to jest to 4 proc. w skali budżetu, to jest niespełna 2 mln zł. To nie jest „łupień”, którym uderzymy w przedsiębiorców. Jeśli nie będziemy stosowali progowego podniesienia podatków od nieruchomości, to przyjdzie taki moment, że ktoś, kto będzie rządził w następnej kadencji, będzie musiał zastosowywać „faktycznego łupnia”. Wiem, że muszę się mierzyć z zarzutem, że od 2008 roku mój poprzednik nie podwyższał podatków od nieruchomości. Zastanówmy się, czy to jest realna strategia. Miasto stoi przed wieloma wyzwaniami, duża część tych inwestycji, które realizujemy służy rozwojowi strefy gospodarczej. Miasto wydało w poprzednich kadencjach olbrzymie środki na zabezpieczenie terenów inwestycyjnych. W tej chwili musimy je jeszcze lepiej skomunikować, dlatego przebudowujemy rejon ul. Solidarności – mówił podczas posiedzenia komisji. Zaznaczał, że prowadzone inwestycje mają też budować dobry klimat do mieszkania w Stalowej Woli.

– Uważam, że jest to wyraz odpowiedzialności za budżet miasta roku 2017, 2018, ale również budowania przemyślanej strategii podatkowej na kolejne lata – twierdził prezydent.

Miasto sięga do kieszeni podatników

Radny Mariusz Kunysz zaznaczał, że miasto podnosząc podatki sięga także do kieszeni mieszkańców i to się odbije rykoszetem. – Ja rozumiem potrzeby. Ale jednak, to nie będzie dobrze odebrane i musimy mieć pełną tego świadomość – mówił.

Z kolei radny Edmund Myszka zaznaczał, że aby stworzyć infrastrukturę w mieście, to wszyscy muszą się na nią złożyć. A pieniądze i tak trzeba skądś wziąć, jak nie z podatków, to z kredytów, które i tak trzeba będzie spłacić. – Zatem i tak to pójdzie z kieszeni społeczności. Kwestią jest tylko, jak to umiejętnie rozłożyć, żeby ciężar dla każdego był jak najmniejszy – twierdził Myszka.

Radny Paweł Madej, zwrócił uwagę na to, że co prawda radni mieli przedstawione porównanie stawek podatku do innych miast, ale nie było tam najważniejszego. – Powinniśmy mieć pokazane jaki jest dochód na poszczególnego mieszkańca w tych miastach. Wtedy będziemy realnie widzieć ile dany przedsiębiorca ma możliwość pozyskania. A tu porównujemy się do Rzeszowa, gdzie dochód jest ze dwa razy wyższy. Gdy już robimy porównanie, to porównujmy wszystkie wskaźniki. Chciałbym zauważyć, że dalej zaglądamy do kieszeni tego miejscowego przedsiębiorcy, którego i tak rujnowaliśmy zawsze i dalej rujnujemy jeszcze bardziej – argumentował radny Madej.

Jan Sibiga podkreślał, że miasto musi się kiedyś zmierzyć z tą zmianą stawek podatku od nieruchomości. – Nie możemy cały czas świadomie, czy nieświadomie od tego uciekać – mówił radny. Zaznaczał, że jest wiele potrzeb, szczególnie tych na osiedlach, które zgłaszają mieszkańcy.

Apelował też do radnych, by na sprawy miasta patrzyli ponad osobistymi racjami. – Tu i teraz jesteśmy radnymi, każdy jest suwerenem, podejmuje swoje decyzje w obliczu społeczeństwa – mówił radny.

Z kolei Paweł Madej wrócił uwagę na to, że skoro są wszędzie prowadzone inwestycje, na osiedlach, podwórkach, to powinno się „pomajsterkować” przy wszystkich podatkach, a nie wybierać dwie grupy. Natomiast radny Mariusz Kunysz, zaproponował, by miasto zaczęło się zastanawiać nad tym, gdzie może szukać oszczędności i iść w tym kierunku. Zaś radny Łukasz Durek podkreślał, że przedsiębiorca ogląda każdą złotówkę, którą ma wydać. Zaznaczał, że każdy przedsiębiorca płaci też podatek dochodowy. – Zwiększamy obciążenie przedsiębiorcom, którzy są głównym napędem dochodu, które ma miasto – mówił radny.

Edmund Myszka pytał radnych, czy inwestycje, na które wyrazili zgodę, które też przygotowują do kolejnych potężnych prac, są inwestycjami, które należy zrobić.

Skarbnik miasta Bogusława Gdula zaznaczała, że miasto wydaje olbrzymie pieniądze na to, by przedsiębiorcy mieli np. wygodniejszy dojazd. Podkreślała, że władze jednocześnie rezygnują z opłaty za podniesienie wartości nieruchomości, która jest przy wybudowanej nowej drodze. ,

Poprzednik nie podnosił podatku

Już podczas sesji radny Daniel Hausner zapytał prezydenta, dlaczego są po raz kolejny podnoszone podatki. – W kampanii prezydenckiej PiS oskarżał, że miasto zostało zadłużone. Zgadza się 72 mln, to duży dług, tylko powstał w 16 lat. Wcześniej była tylko raz podwyżka podatków. U nas jest co roku. Na to wygląda, że trzeba sięgać do kieszeni podatnika. Z jednej strony się daje, tak jak w państwie dają 500 +, a zabiorą dużo więcej, bo wszystko idzie w górę. Tak jak i u nas w mieście podatki idą w górę. Pytam się dlaczego poprzednik potrafił zgromadzić pieniądze do budżetu nie podnosząc podatku – pytał Hausner

Podnoszenie podatku jest zawsze dylematem

Prezydent zaznaczał, że podejmowanie decyzji o zwiększeniu stawek podatku jest zawsze dużym dylematem. – Oczywiście można ulegać pewnym opiniom czy presjom i w takim momencie nie zabierać głosu, nie głosować, wstrzymać się lub zagłosować przeciwko. Uważam, że wszyscy wspólnie, uczestniczymy w tej kadencji w dużym procesie modernizacji Stalowej Woli. W przeciągu najbliższych dwóch lat miasto będzie wielkim placem budowy pod kątem działań strategicznych, komunikacyjnych wybiegających daleko w przyszłość – uzasadniał.

Zaznaczał, że można prowadzić strategię, która była w poprzednich kadencjach, nie podnoszenia podatków. – Jest to iluzja, bo te pieniądze skądś muszą się wziąć, i tak muszą trafić do budżetu. Jeśli nie podnoszenie podatków, to tylko i wyłącznie kredyt. Mówmy o skali finansowej, jeśli mówimy o skali podniesienia podatków. Propozycja, która jest przedstawiona, nie dotyka bezpośrednio mieszkańców, tylko osób prowadzących tu działalność gospodarczą. To jest w skali wpływu do budżetu miasta trochę ponad 2 mln zł. To absolutnie nie buduje poziomu ambicji inwestycyjnych, które mamy – tłumaczył.

Wyjaśniał, że podwyżka ta najbardziej dotknie duże największych przedsiębiorców, a ci zapłacą o 100 – 150 tys. zł więcej.

– Zaproponowane stawki podatku bez wątpienia odbiją się w jakiejś skali na kosztach prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie mają one kluczowego wpływu z punktu widzenia obciążeń, które są w całym budżecie danego przedsiębiorstwa. Zaproponowana podwyżka jest w pełni zrównoważona, odpowiedzialna, na skalę inwestycji, które będą realizowane w tej i przyszłej kadencji.

Ostatecznie radni zdecydowali o podniesieniu podatków. Radny Mariusz Kunysz wstrzymał się od głosu, Daniel Hausner głosował przeciw, a pozostali za.

Joanna Piechuta

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021