W powiecie

Nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

Nowy blok operacyjny w stalowowolskim szpitalu

Powiatowy Szpital Specjalistyczny ma nowy blok operacyjny. Jego otwarcie było nie lada wydarzeniem. Do wstęgi z nożycami podeszło kilku ministrów i przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli. List przysłał sam premier Mateusz Morawiecki. Trudno się dziwić, bo na nowe stoły operacyjne pacjenci lecznicy czekali kilka dekad. Przez siedem ostatnich lat stary blok był dopuszczany warunkowo. Operacyjna prowizorka się skończyła. 

Nowy blok operacyjny powstał na drugim piętrze Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. Składa się z 5. sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta, Sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) z 6. stanowiskami oraz 3. sal zabiegowych pracowni endoskopowej – gastroskopii, kolonoskopii i sali do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG. W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne i ginekologiczne. Część parteru pawilonu zajęła nowoczesna sterylizatornia, połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi windami. Całkowita powierzchnia nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2,4 tys. m kw.

Szpitalna inwestycja pochłonęła 24,7 mln. zł. Prawie 10 mln. zł dała Unia, pozostałą kwotę wyasygnował Powiat Stalowowolski.

Budowa bloku byłą koniecznością, gdyż poprzedni funkcjonuje od 63. lat. Przez ostatnie siedem Sanepid dopuszczał go warunkowo do użytku. Przestanie działać w przyszłym tygodniu, kiedy nastąpi wielka przeprowadzka i zostaną przeprowadzone pierwsze operacje w warunkach przystających do XXI w.

– Gratuluję ukończenia tej ważnej inwestycji – napisał w liście premier Morawiecki. – Byłą wielkim wyzwaniem dla powiatu. Nowoczesne sale pozwolą na pełne wykorzystanie umiejętności kadry lekarskiej.
Łukasz Szumowski, minister zdrowia zapewnił, że „zdrowie będzie priorytetem Polski na najbliższe lata”. W tym roku na ochronę zdrowia zostanie przeznaczona rekordowa kwota 100 mld. zł. W przyszłych latach ta kwota ma urosnąć do ok. 160 mld. zł, co będzie stanowić 6 proc. PKB. Szpital w Stalowej Woli w ostatniej pięciolatce został dobrze doinwestowany. Na różnego rodzaju inwestycje, m.in. lądowisko dla helikopterów, poszło 44 mln. zł, z czego połowa to pieniądze z zewnątrz. Jerzy Kwieciński, minister rozwoju, skromnie zaznaczył, że na tym nie skończy się inwestycyjna passa lecznicy. – Średnie miasta mają otrzymywać coraz większe wsparcie, a służba zdrowia jest na pierwszym miejscu – wyjaśnił honorowy Ambasador Stalowej Woli.

Podczas uroczystości otwarcia nowego bloku operacyjnego padły jeszcze inne ważne i interesujące również stalowowolan zdania. Otóż przed przecięciem wstęgi w stalowowolskim magistracie odbyło się spotkanie samorządowców z przedstawicielami rządu. Wówczas starosta rzeszowski dowiedział się, że rząd przeznaczył 9 mln. zł na remont jednego z pawilonów Sanatorium im. Jana Pawła II w Górnie. Powiat rzeszowski dołoży 3 mln. do tej inwestycji. Chodzi o pawilon, gdzie leczeni są chorzy na gruźlicę. – Ten pawilon powstał w 1945 r. – mówił min. Kwieciński. – Aż trudno uwierzyć, że do tej pory przetrwał.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. aJaremki

    13 lipca 2019 at 14:32

    Mnie tylko bulwersuje okoliczność wepchania się do przecinania wstęgi ludzi nie mających zielonego pojęcia o medycynie a już o chirurgii to czarna magia. Po co taka np. radna z sejmiku tam się znalazła i tylko ona a już nie było miejsca dla innego radnego p. Szlęzaka? Dlaczego tej symbolicznej wstążki nie cięli chirurdzy, którzy tam pracują, bo co nie byli godni? Po co tylu ministrów skoro tylko jeden był od fatalnego dbania o nasze zdrowie? Co tam robił p. Kwieciński, Warchoł czy Weber? Oni mają jakiekolwiek kompetencje medyczne? Tylko pytam bo sz… mnie bierze! Dla p. dyrektora Komsy miejsca nie starczyło?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Na lotnisko w Jasionce wróciły połączenia międzynarodowe!

stw24.pl1 lipca 2020

Huta Stalowa Wola wzięła udział w #GaszynChallenge -VIDEO

stw24.pl1 lipca 2020

Plenerowe spotkanie z Renatą Piątkowską

stw24.pl1 lipca 2020

Jarmark Jagielloński 2020 w dniach 4-5 lipca w Sandomierzu

stw24.pl1 lipca 2020

Bądź czujny ! Oszuści nie mają wakacji

stw24.pl1 lipca 2020

Laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

Zuzanna Kuziora w konkursie Talentów Polskiego Radia Dzieciom

stw24.pl30 czerwca 2020

Nowa pula kodów do serwisu Legimi do odebrania w MBP

stw24.pl30 czerwca 2020

XXII Turnieju Siatkówki Plażowej Amatorów

stw24.pl29 czerwca 2020