W powiecie

Nowy herb Powiatu Stalowowolskiego

Nowy herb Powiatu Stalowowolskiego

Powiat Stalowowolski będzie miał nowy herb. Projekt z poprawkami zaleconymi przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, będzie poddany głosowaniu na najbliższej sesji rady Powiatu Stalowowolskiego.

Projekt nowego herbu Powiatu Stalowowolskiego został przygotowany przez Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny. Kieruje nim prof. Alfred Znamierowski, jeden z najlepszych specjalistów od heraldyki w kraju, który zaprojektował już ponad 140 herbów gmin i powiatów, pozytywnie zaopiniowanych przez Komisję Heraldyczną przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji.

– Mówiłem to gdy zaczynaliśmy prace nad nowym herbem i powtórzę to raz jeszcze: to nie jest nasza fanaberia ani zachcianka. Po prostu dotychczasowy herb jest niezgodny z zasadami heraldyki i miejscową tradycją historyczną, co wytknęło nam Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. To zadziwiające, że ta sprawa wzbudza u niektórych tyle emocji, przecież w podobnej sytuacji było wiele samorządów, przypomnę że herb – na poprawny pod względem heraldycznym, zmieniły w ostatnich latach m.in. gminy Zaleszany oraz Bojanów, a niedawno – gmina Zaklików.

Teraz również powiat postanowił uporządkować temat herbu – tłumaczy Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

W heraldyce każdy użyty na tarczy szczegół – a więc zarówno symbol, czy barwa – mają konkretną wymowę i znaczenie. W przypadku projektu herbu przygotowanego dla Powiatu Stalowowolskiego przez IH-W: gwiazdy nawiązują do dawnego herbu województwa sandomierskiego, ich liczba – 6 – do ilości gmin w naszym powiecie, motyw koła zębatego odwołuje się do Stalowej Woli i Centralnego Okręgu Przemysłowego. Natomiast centralnie umieszczona sosna nawiązuje do historii regionu i pradawnej Puszczy Sandomierskiej, a także wciąż utrzymującej się dużej lesistości terenu.

Jeżeli Rada Powiatu Stalowowolskiego przyjmie projekt nowego herbu, zostanie on ponownie przekazany do zaopiniowania przez działającą przy ministerstwie Komisję Heraldyczną.
Prace projektowe nad herbem kosztowały 8 500 zł. I poza wymianą 3 plastikowych herbów z budynku Starostwa Powiatowego oraz kilku flag, będą to jedyne koszty z tym związane. Żadnych dodatkowych wydatków z tytułu zmiany herbu nie poniesie ani Powiat Stalowowolski, ani podległe mu jednostki i instytucje.

źródło: Powiat Stalowowolski/M.Maj

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021