sport

Nowy trener Stalówki

Nowy trener Stalówki

Ryszard Kuźma został nowym trenerem Stali Stali Stalowa Wola. Zmiany wynikają z fatalnej postawy zawodników w rundzie wiosennej. 

Prowadził w swojej karierze min. zespoły: Sandecja Nowy Sącz, Miedź Legnica, Motor Lublin, Stal Rzeszów i Siarkę Tarnobrzeg. Asystentem zostanie któryś z trenerów grup młodzieżowych ZKS.

Na temat złych wyników i postawy piłkarzy rozmawialiśmy z Mariuszem Szymańskim, prezesem klubu ZKS Stal Stalowa Wola.

Co jest powodem fatalnej gry Stali na wiosnę?

Uff, bardzo trudne pytanie. Jeżeli znalibyśmy w 100% powód tak słabej gry, to już dawno podjęlibyśmy odpowiednie działania, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Oczywiście analizowaliśmy wszystko co się wydarzyło i mamy określony pogląd na całą tą sytuację. Z pewnością problem jest złożony Nie ma co ukrywać że wszyscy gdzieś na jakimś etapie popełniliśmy błędy. Analizując całą ta sytuację trzeba się cofnąć do początku sezonu, czyli lata 2015 roku. Od tego momentu straciliśmy dwóch wartościowych zawodników Łukasza Sekulskiego i Radka Mikołajczaka, do tego młodzieżowca Dawida Jabłońskiego. Nie udało nam się znaleźć ich następców, którzy wkomponowaliby się w zespół bez utraty jego jakości .jako całości. Nie jest to tak, że nie szukaliśmy, były przypadki że byliśmy już z zawodnikiem dogadani i w ostatniej chwili cos „wyskakiwało”, a przecież zimą nie ma zbyt wielu wolnych zawodników, a my dysponujemy określonym budżetem i na niektórych po prostu nas nie stać. Do tego dochodzą kontuzje, które zaczęły nas trapić od początku tego roku. Przypomnę tylko, że nie udało nam się zagrać ani jednego meczu w optymalnym składzie, a kontuzjowani byli lub ciągle są Bartkiewicz, Łanucha, Wrona, Giel, Kowalski, Wawrzyński, Przezak i Siudak. Kontuzje tych dwóch ostatnich zmusiły trenera całkowicie do zmiany ustawienia, koncepcji drużyny, a przede wszystkim do szukania pozycji dla młodzieżowca w zespole. Z całą pewnością, nie wypaliła też, bo świadczą o tym wyniki koncepcja Andrzeja Kasiaka jako I trenera. Niestety czasami w sporcie tak jest, że coś co w teorii miało zagrać, w praktyce nie zagrało i za ta decyzje biorę odpowiedzialność na siebie. Nie chcę tu tłumaczyć trenera, że miał „pod górkę „ choćby ze względu na kontuzje zawodników, mocno ograniczona kadrę, czy brak miejsca do trenowania zimą, bo to nie ma sensu, ale trzeba pamiętać, że to są fakty i takie czynniki miały właśnie wpływ na całość. Ostatnie sezony potwierdzają zresztą to że w związku z brakiem boiska sztucznego rundy wiosenne są słabsze, dużo słabsze w naszym wydaniu…

Czy piłkarze wkładają wysiłek w treningi i mecze?

Trochę dziwne to pytanie, ale odpowiem. Tak, zawodnicy w mojej ocenie wkładają wysiłek w treningi i mecze, ale też określonego poziomu możliwości, fizycznych, czy umiejętności czysto piłkarskich nie przeskoczą…. Może się komuś wydawać, że się nie angażują czy nie wkładają całego serca w mecz, ale według mnie to irracjonalne, bo oprócz tego, że grając dla nas, dla naszego klubu, drużyny to pracują właśnie grą i tym jak są postrzegani na własne nazwisko, a przecież za chwile może się okazać, że będą szukali nowego pracodawcy i oprócz wymagań finansowych muszą mieć jakieś argumenty…najlepiej sportowe. Oczywiście mogą być indywidualne przypadki, słabszej dyspozycji, zniechęcenia, czy nawet wypalenia niektórych zawodników, zwłaszcza po tym jak w ubiegłym roku przegraliśmy najważniejszy mecz w sezonie o awans do I ligi, ale minęło już tyle czasu, że nie powinno to rzutować na obecną dyspozycję, na całą drużynę. Niestety mamy tak wąską kadrę, że słabsza forma niektórych zawodników odbija się mocno na dyspozycji całej drużyny i pewnie to jest też jedna z przyczyn obecnego stanu rzeczy.

Czy jest jakiś bunt wśród zawodników i pracowników Stali?

Niby przeciw czemu mieliby się buntować? Przeciw samym sobie? Słabo grając? To jakiś nonsens.

Co robi Zarząd aby motywować piłkarzy?

Zawodnicy mają określone kontrakty, do tego są nagrody i premie za wyniki. Standardowy sposób motywacji. Oczywiście na miarę naszych możliwości, bo proszę pamiętać, że wbrew temu co wypisują „internetowi fachowcy”, którzy nie potrafią się podpisać imieniem i nazwiskiem, Stal do krezusów ligi nie należy i to, że mamy wsparcie samorządu nie oznacza, że możemy szastać pieniędzmi na lewo i prawo. Klub funkcjonuje w określonych realiach i zapewniam wszystkich kibiców, że na miarę naszych możliwości robimy co możemy, ale nie możemy wydawać więcej pieniędzy niż mamy bo wówczas szybko podzielilibyśmy los np. Okocimskiego Brzesko.

Czy po wiosennych porażkach będą przyznawane kary dla zawodników pracowników odpowiedzialnych za wyniki?

Powiem tak : w klubie jest określony Regulamin Nagród i Premii, kto i czy dostaje nagrodę czy karę jest wewnętrzną sprawą i nie uważam za stosowne rozmawiać o tym publicznie. Oczywiście rozumiem, że kibic ma prawo wymagać od zawodników swojego Klubu walki , zaangażowania i w końcu zwycięstw, a to co aktualnie prezentuje drużyna jest dalekie od jego oczekiwań. Takie jest prawo każdego kibica, ale proszę pamiętać, że to jest sport, a nie sklep z pieczywem, gdzie za określoną kwotę kupujemy kilka bułek. Tu wydając określone środki nie ma gwarancji określonego wyniku, choć zawsze gra się żeby wygrać i w efekcie zająć w lidze jak najwyższe miejsce. Dlatego widząc co w komentarzach na stronach internetowych wypisują “sympatycy„ naszego Klubu, którzy chyba tylko czysto teoretycznie nam kibicują i życzą dobrze, to opadają mi ręce. Nie chodzi tu wcale o mnie , bo mam świadomość podejmowanych przez siebie decyzji i ich ciężaru, jestem przede wszystkim jestem kibicem Stali, a później dopiero prezesem dlatego też jestem….teraz wściekły. Wiem jednak, że „nie stworzone” historie, inwektywy i wyzwiska i pod adresem trenera i zawodników nikomu nie pomagają, a na pewno nie tej drużynie. Krytyka jak najbardziej, ale konstruktywna, taka która pomoże nam wszystkim, bo nie ma się co oszukiwać, błędy popełniamy wszyscy, z wyjątkiem tych co nic nie robią, tylko walą na oślep w klawiaturę komputera…

Rozmawiał Andrzej Tomaszewski

10 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w sport

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Oliwia Sybicka na konsultacjach w Puszczykowie

stw24.pl30 marca 2021

Drugie miejsce MKT w konkursie na Klub Roku SiA

stw24.pl25 marca 2021

Trzy kolejki i po awansie.

stw24.pl20 marca 2021

Pierwszaki z gminy Pysznica pływają na medal

stw24.pl17 marca 2021

SP MOTYL z medalami na “Mistrzostwach Okręgu Podkarpackiego Dzieci”

stw24.pl16 marca 2021

Oliwia na Tennis Europe, jako jedyna polka w finale

stw24.pl10 marca 2021

Obiecanki cacanki Prezydenta

stw24.pl6 marca 2021