Kronika Policyjna

„Nożownik”usłyszał zarzut zabójstwa i wielokrotnego usiłowania zabójstwa

„Nożownik”usłyszał zarzut zabójstwa i wielokrotnego usiłowania zabójstwa

W sumie 9 osób zostało rannych, w tym 5 ciężko. Jedna z poszkodowanych zmarła wczoraj, to 51-letnia mieszkanka Grębowa. Z ostatnich ustaleń wynika, że dwoje z tych osób jest w stanie krytycznym, w tym jedna w agonalnym, to 36-leni mężczyzna. Wszystkie te osoby zostały wczoraj zranione nożem przez 27-letniego Konrada K. w Galerii Handlowej VIVO w Stalowej Woli. Mężczyzna dziś usłyszał zarzut zabójstwa i usiłowania zabójstwa wielu osób. Grozi mu dożywocie.

Do tych tragiczncyh wydarzeń doszło wczoraj około godz 15.
Jak informował podczas konferencji prasowej prokurator regionalny Jerzy Dybus, przebieg tych tragicznych był następujący. 27-letni Konrad K. , mieszkaniec Stalowej Woli przemieszczał się po galerii zadając ciosy niewinnym ludziom. Ciosy zadawał dwoma wojskowymi nożami szturmowymi, które zakupił miesiąc wcześniej przez internet. Poszkodowane osoby miały rany kute, które skutkowały ciężkimi urazami jamy brzusznej, klatki piersiowej i pleców. To osoby w wieku od 17 do 50 lat.

Dziś podejrzany został przesłuchany w Prokuraturze Okręgowej w Stalowej Woli. Usłyszał zarzut zabójstwa i usiłowania zabójstwa.
– Mamy tu wieloosobowe usiłowanie zabójstwa, jedno ze skutkiem śmiertelnym. Trudno powiedzieć jakie będą losy pozostałych osób, ponieważ 5 osób jest w stanie bardzo ciężkim – mówił Janusz Woźnik szef Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Dziś tarnobrzeska okręgówka przejęła prowadzenie tego śledztwa.

Jak wyjaśniał podczas konferencji prokurator Janusz Woźnik, podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. W wyjaśnieniach tych popadał w wewnętrzne sprzeczności. Obwiniał społeczeństwo za to, co zrobił, a właściwie za swoją sytuację życiową, w jakiej się znalazł. A o tej mówił w sposób lakoniczny i niezrozumiały. Mówił o sytuacji rodzinnej, finansowej. Było to takie obwinianie społeczeństwa za wszystko, a właściwie dokładnie nie wiadomo za co. W ten sposób odreagował swoim zachowaniem. – Są rozbieżności w jego wyjaśnieniach, raz twierdzi, że planował popełnienie tego czynu, że przyszedł z takim zamiarem, a następnie mówi, że nie planował. O tym, że zaplanował ten czyn świadczy fakt, że miesiąc wcześniej kupił dwa noże szturmowe. Jak stwierdził, te noże nie były przeznaczone do obrony, ale do ataku. Zresztą charakter tych noży o tym świadczy – mówił prokurator okręgowy.

Podejrzany leczył się psychiatrycznie, w toku śledztwa będzie poddany badaniom sądowo – psychiatrycznym i biegli wypowiedzą się na temat jego stanu zdrowia. Leszek Augustyn, obrońca przydzielony z urzędu mówił, że mężczyzna przyznał się do tego, że od 3 lat leczył się psychiatrycznie, ponadto mówił, że czuł się jakby był zastraszany, nie precyzował jednak przez kogo.

Prokuratura w trakcie prowadzonego postępowania zabezpieczyła monitoring. – Widok jest porażający. Kamery uchwyciły w kilku miejscach moment działania podejrzanego. Oprócz tego zabezpieczamy monitoring z poszczególnych stoisk, gdzie też dochodziło do tego zdarzenia. Mężczyzna przemieszczał się bardzo szybko i dynamicznie. Przeszedł główną aleją – mówił prokurator Janusz Woźnik. Wyjaśniał, że mężczyzna został ujęty przez przypadkowych przechodniów, ale i błyskawicznie również zareagowali funkcjonariusze policji, którzy przybyli na miejsce zdarzenia. – Sytuacja była zaskakująca, nagła, gwałtowna. Było to zdarzenie rozwijające się w sposób dynamiczny. On wyjaśniał, że później chciał się poddać policji, o czym świadczy gest założonych za głowę rąk – mówił prokurator Woźnik.

Ponadto został też zabezpieczony komputer i komórka Konrada K. Przesłuchiwani będą także świadkowie i jego najbliższa rodzina.
– W ten sposób będziemy chcieli ustalić również motywy podjecia takich działań przez podejrzanego – wyjaśniał prokurator okręgowy.
Wobec podejrzanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Pod galerią handlową mieszkańcy palą znicze jednocząc się w bólu z rodzinami.

Pomoc psychologiczna.

Osoby poszkodowane w tej tragedii, ich rodziny, a także wszystkie, które potrzebują wsparcia mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej, której udzielają ośrodki w Stalowej Woli, Rudniku nad Sanem i Gorzycach. Są to:

Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej Woli, ul. Polna 18, tel. całodobowy: 15 642 52 93, 15 642 52 99

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem, ul. Rzeszowska 35, tel. całodobowy 15 649 21 86, kom. 607 302 198

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Gorzycach, ul. 11 listopada 12, tel. całodobowy 15 836 28 69 wew. 110.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policjanci mówili o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

stw24.pl22 października 2021

„Bezpieczne wakacje”- wyłoniono zwycięzców konkursu

stw24.pl18 października 2021

Spotkania profilaktyczne ze stalowowolską policją

stw24.pl12 października 2021

Nie zatrzymał się do kontroli, był pijany i poszukiwany

stw24.pl12 października 2021

Policyjne kontrole w placówkach handlowych i autobusach

stw24.pl8 października 2021

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem

stw24.pl8 października 2021

Złodziej wszedł do domu, ukradł portfel z zawartością

stw24.pl4 października 2021
policja-las-poszukiwania-patrole

Zbłądził w lesie- pomogli mu policjanci

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021