W Stalowej Woli

O archeologii naukowo w bibliotece

O archeologii naukowo w bibliotece

Muzeum Regionalne zorganizowało w Bibliotece Międzyuczelnianej konferencję naukową Archeologia Kotliny Sandomierskiej. 3 i 4 grudnia 2015 w stalowowolskiej MBP naukowcy rozmawiają o swoich ostatnich odkryciach dotyczących naszego terenu i okolic.

A badacze mieli ostatnio na terenie Kotliny Sandomierskiej pełne ręce roboty. Gigantyczny obszar prac stanowił choćby grunt pod powstającą drogą S-19. A skoro będą kolejne nowe drogi na Podkarpaciu, to i pracy odkrywczej archeologom nie zabraknie.

Joanna Ligoda opowiedziała na konferencji o osadzie znalezionej na stanowisku w Stobiernej pod Rzeszowem w kontekście osadnictwa tarnobrzeskiej kultury łużyckiej: – Rozpoczyna się ona na przełomie XIII i XII wieku przed naszą erą i trwa do IV wieku przed naszą erą. Kultura łużycka to osiadły tryb życia, ludzie uprawiali ziemię, hodowali zwierzęta. Osady były nieraz bardzo rozlegle, ludzie użytkowali także cmentarzyska. Cechą charakterystyczną ludzi reprezentujących kulturę łużycką są cmentarzyska ciałopalne. Jako element obrządkowy stosowano kremację, a spopielone ciała zmarłych wsypywano później do glinianych pojemników. Dość duże zagęszczenie takich cmentarzysk znajduje się właśnie w okolicy Stalowej Woli, Niska czy Tarnobrzega – mówiła Joanna Ligoda.

Była to druga archeologiczna konferencja naukowa zorganizowana przez Muzeum Regionalne. Owocem pierwszej, sprzed 10 laty, jest publikacja „Archeologia Kotliny Sandomierskiej”.

DSC06323

DSC06322

źródło: MBP w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021