kultura i rozrywka

O historii COP z ostrzeżeniem dla współczesnych

O historii COP z ostrzeżeniem dla współczesnych

– Żebyśmy się tylko nie stali tylko dodatkiem do międzynarodowych koncernów, bo o naszej przyszłości decyduje nasza niepodległość ekonomiczna – ostrzega prof. Marek Marian Drozdowski, który 26 stycznia w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli promował swoją książkę. „Historia Centralnego Okręgu Przemysłowego”. Pozycja ukazała się drukiem dzięki zaangażowaniu władz miasta.

Choć rozmawiano głównie o historii COP, profesor mówił również o czasach współczesnych i szansach oraz zagrożeniach, jakie się rysują przed nami. – Wiele przedsiębiorstw ze Stalowej Woli, Rzeszowa, Kielc może zaproponować rozwojowy program modernizacji polskiej armii. Nie możemy tylko wykonywać zleceń i ofert międzynarodowych koncernów. Przecież przed wojną byliśmy ósmą potęgą lotniczą świata. Dziś powstał koncern zbrojeniowy i wiele fabryk copowskich dziś kontynuuje swoją działalność – uważa prof. Drozdowski.

Ponad 480-stronicowy tom jaki właśnie wydał o historii Centralnego Okręgu Przemysłowego zawiera liczne ilustracje archiwalne, w tym mało znane lub dotąd niepublikowane. Sporo materiałów jeszcze zostało niewykorzystanych i niewykluczone, że nie profesor Drozdowski znów zasiądzie do pisania o COP-ie. Książka obejmuje istotne wydarzenia w realizacji tego dzieła od końca 1935 do jesieni 1939 roku, rozpisana bardzo szczegółowo na kilkudziesięciu stronach książki. Całość dopełnia obszerna bibliografia i indeks osobowy.

Promocji książki podjęło się Muzeum Regionalne. Wieczór autorski w imieniu muzeum poprowadziła Anna Garbaczowa. – To bardzo obszerna monografia. Książka, która pokazuje wszystkie aspekty COP-u. Dużo miejsca w książce zajmuje sama Stalowa Wola, a także wspaniałe ilustracje. To książka godna polecenia nie tylko historykom, ale też czytelnikom, którzy zainteresowani najnowszymi dziejami – omawia książkę Anna Garbaczowa.
Można ją zdobyć w księgarni Muzeum Regionalnego, podobnie jak niedawno wydaną książkę „Ignacy Jan Paderewski we wspomnieniach jemu współczesnych”, którą historyk promował również 26 stycznia w Stalowej Woli, tyle że w Państwowej Szkole Muzycznej.

DSC06813

DSC06816

DSC06825

DSC06832

DSC06835

DSC06840

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl22 marca 2021