kultura i rozrywka

O Iwaszkiewiczu w bibliotece

O Iwaszkiewiczu w bibliotece

 Anna Król, autorka książki „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” gościła 24 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza. Z czytelnikami rozmawiała o swojej książce w której stara się przybliżyć w niecodzienny sposób Jarosława Iwaszkiewicza.

“Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie” Anny Król to opowieść o przedmiotach zachowanych po twórcy. Annę Król zafascynował pisarz, który umarł, gdy ona sama miała ledwie rok. Nie przeszkodziło jej to w świetnym uchwyceniu klimatu domu w Stawisku. Posiadłości, która, zgodnie z wolą właściciela, została po jego śmierci przekształcona w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Kiedy trzydzieści pięć lat po śmierci pisarza Anna Król otwiera jego szafę, z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność – kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia.

– Każdy z trzynastu rozdziałów książki zaczyna się od krótkiego opisu jednego z przedmiotów znalezionych w miejscach, w których przebywał Iwaszkiewicz. Obok nich – fotografie mające być mniej lub bardziej dosłownym ich zilustrowaniem. Skórzana portmonetka w kształcie podkówki jest okazją do rozprawienia się z mitem majętnego i rozrzutnego pisarza reżimowego. Mimo że przez wiele lat był prezesem Związku Literatów Polskich, naczelnym „Twórczości” i posłem, finansowo często żył z dnia na dzień, a każdy wydatek skrupulatnie notował. Wynikało to głównie z tego, że utrzymywał nie tylko najbliższą rodzinę, lecz także licznych dalszych krewnych, przyjaciół i zupełnie obcych ludzi, a co miesiąc, od początku małżeństwa, stałą sumę przeznaczał na pomoc ubogim. Wspierał również osoby mu nieprzychylne i zdarzało się, że musiał pożyczać pieniądze od własnego kierowcy – czytamy w recenzji Karola Owczarka. Na spotkaniu w Stalowej Woli zjawili się miłośnicy twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, Anna Król dzieliła się z nimi ciekawymi faktami z życia pisarza, chętnie odpowiadała na pytania, a po zakończonym spotkaniu znalazła czas na kuluarowe rozmowy i złożenie pamiątkowych autografów.

dsc09922

dsc09926

dsc09928

dsc09929

dsc09933

dsc09943

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

1055. rocznica Chrztu Polski

stw24.pl14 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021