W Stalowej Woli

O mieście z radnymi

O mieście z radnymi

Ograniczenie wolności opozycji, opieszałość w odpowiedzi na pytania mieszkańców Stalowej Woli – to część tematów poruszanych na konferencji prasowej radnych miejskich Damiana Marczaka i Andrzeja Szymonika oraz radnego wojewódzkiego Andrzeja Szlęzaka.

Prawo do informacji

Damian Marczak zwrócił uwagę że z porządku obrad ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 4 marca, zdjęto punkt dotyczący interpelacji i wolnych wniosków zgłaszanych przez radnych. W interpelacjach radni pytają o różne sprawy dotyczące miasta, które nie są uwzględniane podczas obrad sesji. Usunięcie ich z obrad sprawia, że prezydent odpowiada na nie poźno, niekonkretnie, a opinia publiczna w większości o interpelacjach w ogóle nie wie.

Kolejnym problemem są odpowiedzi na zapytania mieszkańców i organizacji pozarządowych. Jako przykład radny podał Stowarzyszenie „Nasze Miasto”, które od sierpnia, a zatem 7 miesięcy, usiłuje uzyskać od prezydenta Lucjusza Nadbereżnego informację na temat kwoty umowy zawartej z Telewizją Polską w ramach koncertu na Błoniach. Prezydent wydłużał terminy, sam je przekraczał, a w końcu odmówił jej udzielenia. Jego decyzja została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które w całości ją uchyliło i bardzo krytycznie odniosło się do działań prezydenta. Radny zauważył że oba podmioty są publiczne i sytuacja ta, utajnianie danych jest niezrozumiałe. Czego zatem boi się prezydent?

– My jako mieszkańcy mamy prawo pytać i żądać udzielenia odpowiedzi i to jest skandal, że odpowiedzi nie są udzielane w terminie – podsumowuje radny Marczak.

Komunikacja Rozwadowa

Natomiast Andrzej Szlęzak zwrócił uwagę na przebudowę ul. Dąbrowskiego, która jego zdaniem nie rozwiąże problemu komunikacyjnego Rozwadowa. Tak, jak wiele innych działań podejmowanych przez obecne władze (błotne błonia, osuwająca się skarpa, przewracający się maszt), jest to projekt zrobiony na zasadzie „dostaniemy jakieś pieniądze to szybo coś robimy bez ładu i składu”. Koncepcja z 2011 roku zakładała wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Rozwadowa i przeniesienie przystanku ZMKS z rynku na wysokość dworca PKP.

Radni zwracali uwagę na 200 mln zadłużenie miasta, które powoduje, że inwestycję muszą być przeprowadzane z większym rozmysłem. Zwłaszcza, że nad te potrzebne i ważne, jak choćby hospicjum, stawia się budowę placu zabaw.

Hospicjum, czyli powiat buduje z miastem?

Sprawa hospicjum ma swoje początki lata temu. Jak zauważył Andrzej Szymonik, problem wydaje się jeszcze bardziej palący, bo Stalowa Wola się starzeje. W tym roku więcej mieszkańców zmarło niż się narodziło. Radni rozmawiali ze starostą Januszem Zarzecznym, który proponuje utworzenie hospicjum poprzez rozbudowę Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Rozwadowie. Nowe skrzydło miałoby 50 miejsc. Szacowany koszt takiej inwestycji to ok. 6-7 mln zł. A zatem potrzebne jest wsparcie miasta i rozłożenie kosztów po połowie. W tej sprawie ma się odbyć wspólne posiedzenie komisji miasta i powiatu.

Jak dowiedzieliśmy się, pomysł utworzenia hospicjum przy ambulatorium umarł śmiercią naturalną. Wstępne szacunki kosztów jego utworzenia (a są to kwoty wyliczone kilka lat temu) to ok. 20 mln zł.

IMG_7943 IMG_7948

AL

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021