W powiecie

O ochronie przeciwpowodziowej

O ochronie przeciwpowodziowej

Inwestycje przeciwpowodziowe wymagają dużych nakładów finansowych. Z ich poszukiwaniem związana była wizyta przedstawicieli Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy na Podkarpaciu. W czwartek odwiedzili powiat tarnobrzeski i przyjrzeli się zadaniom planowanym do sfinansowania w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Odra-Wisła.

Organizatorem spotkania był Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego. W pierwszej fazie spotkania wspólnie z  przedstawicielami Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Biur Koordynacji Projektu we Wrocławiu i w Krakowie, przy udziale Marszałka Województwa Podkarpackiego i przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie dokonano wizji w terenie. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z dwoma przygotowywanymi do realizacji przez PZMiUW w Rzeszowie zadaniami: „Wisła etap 2” posiadającego projekt budowlany (dla którego zapewniono już dofinansowanie ze środków BŚ), oraz „Wisła etap 1” – które posiada prawomocne pozwolenie na realizację inwestycji, lecz nie ma zabezpieczonego źródła finansowania.

IMG_0046 - Kopia (Kopiowanie)

Kolejną część spotkania stanowiła konferencja, która odbyła się w Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, RZGW w Krakowie, lokalnych samorządów województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego a także firm prowadzących działalność na terenie powiatu tarnobrzeskiego i sandomierskiego.

Główny postulat skierowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego na ręce Przedstawicieli BŚ, BRRE oraz Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły we Wrocławiu, dotyczył konieczności zapewnienia dofinansowania dla zadania „Wisła etap I…”- polegającego na rozbudowie prawostronnego wału Wisły od Tarnobrzega do granicy z województwem świętokrzyskim. Ponadto Władysław Ortyl zaapelował o konieczność objęcia działaniami inwestycyjnymi w ramach projektu również pięciu zadań w zlewni rzeki Wisłoki, których celem jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej dla miasta Jasła, Dębicy, Sędziszowa Młp. oraz gminy Mielec.

– Znajdujemy się w jednym z najbardziej zagrożonych powodzią miejsc w Polsce. Dzisiejsza wizytacja na wałach przeciwpowodziowych pokazała, jak może być groźna Wisła. Tu znajdują się tereny rolnicze i przemysłowe, nie brakuje też światowych firm. Mając na uwadze bezpieczeństwo lokalnej ludności i przedsiębiorstw cieszymy się, że będziemy mogli realizować zadanie „Wisła 2”. Patrząc na zakres inwestycji chcielibyśmy realizować również zadanie „Wisła 1”, bo nie chcielibyśmy, żeby wystąpiły luki w ochronie przeciwpowodziowej. Krytyczne miejsca zagrożone powodzią występują również wzdłuż rzeki Wisłoki, tam też znajdują się ważne ośrodki miejskie i przemysłowe. Dlatego zależy nam na tym, aby i tam skierować środki na ochronę przeciwpowodziową – mówił na spotkaniu marszałek Ortyl.

IMG_0103 (Kopiowanie)

Marszałek podziękował lokalnym przedsiębiorstwom za zaufanie do samorządu i realizowanie w dalszym ciągu planów rozwojowych:
– Inwestycje, których dokonują firmy są dowodem na to, że można tu prowadzić biznes, niestety są też przedsiębiorcy, którzy ze względu na swoje bezpieczeństwo zmieniają lokalizację – powiedział Ortyl.
Jak wynikało z przedstawionej przez dyrektora PZMiUW w Rzeszowie – Małgorzatę Wajdę prezentacji, Wisłoka wraz z jej dopływami, od szeregu lat stwarza największe ryzyko i generuje najpoważniejesze straty powodziowe w województwie podkarpackim.

Prof. Janusz Zaleski, dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły wielokrotnie podkreślał, że do ochrony przeciwpowodziowej na Podkarpaciu należy podchodzić kompleksowo:

– Wisła jest królową polskich rzek, jej dorzecze jest ciekawe, ale i groźne, co udowadniane było nie raz. Projekt, który będzie realizowany przez polski rząd wspólnie z Bankiem Światowym i Bankiem Rozwoju Rady Europy wyniesie 5 mld zł. Dlatego ważne jest, aby w jego ramach kompleksowo podejść do zadań „Wisła 2” i „Wisła 1”. To zadania do realizacji, których nie można podchodzić osobno. To dla nas wyzwanie i zobowiązanie. Naszym celem jest zretencjonowanie wody w widłach Wisły i Sanu, w okolicy Zawichostu, aby zabezpieczyć Warszawę przed powodzią – mówił prof. Zaleski.

IMG_0108 - Kopia (Kopiowanie)

Przedstawiciel Banku Światowego, Winston Yu powiedział na spotkaniu:

– Widzieliśmy Państwa propozycje i projekty, będziemy je analizować. Przed przyjazdem tu, nie mieliśmy świadomości, jak wielkie obszary są zagrożone powodzią. Jesteśmy pod wrażeniem projektów przeciwpowodziowych, które zostały nam przedstawione, a które są przygotowane do realizacji.

Tomasz Leyko, Daniel Kozik
Fot. D. Kozik

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Wesprzyjmy nasze przedszkolaki w konkursie

stw24.pl24 lutego 2021

Ankieta dotycząca Dworu w Kotowej Woli

stw24.pl23 lutego 2021

Urząd Gminy w Radomyślu jutro pracuje krócej

stw24.pl23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

stw24.pl22 lutego 2021

Słowacja zamknęła część przejść granicznych na Podkarpaciu

stw24.pl16 lutego 2021

„Kobiety Przyszłościowe” z Bojanowa-tradycyjne potrawy nowoczesny sprzęt

stw24.pl16 lutego 2021

Radomyscy Policjanci podsumowali ubiegły rok

stw24.pl15 lutego 2021

Rozmawiali o budowie sieci światłowodowej na naradzie sołtysów

stw24.pl10 lutego 2021

Mieszkaniec gminy Zaleszany odpowie za zabicie psa

stw24.pl10 lutego 2021