W Stalowej Woli

O pszczelim płynnym złocie w Stalowej Woli

O pszczelim płynnym złocie w Stalowej Woli

O pszczołach, miodach i pasiekach rozmawialiśmy na II Forum Pszczelarskim pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Przedsięwzięcie zostało poświęcone ochronie pszczół, omawiane były m. in: prawne aspekty funkcjonowania pasiek oraz zagrożenia mające negatywny wpływ na życie pszczół.

Na temat najbardziej “pracowitych” owadów i własnej pasieki, porozmawialiśmy ze Stanislawem Marutem – pszczelarzem z Bojanowa.

Jak mówi, ten rok jest naprawdę bardzo dobry dla pszczelarzy, pomimo panującej suszy. Była dobra spadź liściasta, wrzosowa oraz gryka. – Miód spadziowy jest jednym z najczęściej poszukiwanych miodów. Każdego roku będzie miał inny smak, aromat i barwę. Moim ulubionym jest miód wielokwiatowy i gryczany, czuję się po nich świetnie – mówi pszczelarz.
Prawdziwy miód poznajemy po tym, że po pewnym czasie ulega krystalizacji. W momencie, gdy jest świeży i przelewamy go do słoika, strumień powinien tworzyć tzw. stożek. – Zdarza się, że przegrzany miód będzie płynny dłużej, ale to w zależności od jego odmiany, np. miód akacjowy może być płynny nawet rok, dopiero później się skrystalizuje.

Pan Stanislaw w swoim pszczelim gospodarstwie ma ok. 70 pszczelich rodzin. Jednak pasieka nie może być za duża ponieważ, jeżeli w jednym miejscu jest zbyt dużo uli, to nie ma szans na wielkie zbiory. Trzeba jeździć i ustawiać ule w okolicach, gdzie warunki są najlepsze – zaznacza.
Właściciel pasieki wiele razy został użądlony przez pszczoły, teraz jednak stara się unikać ich ataków. – Trzeba wiedzieć jak do nich podejść, w jakie dni i jaka pogoda jest najlepsza do podbierania miodu – dodaje z uśmiechem pszczelarz z Bojanowa.

IMG_5086

IMG_5062

IMG_5118

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021