W Stalowej Woli

O pszczelim płynnym złocie w Stalowej Woli

O pszczelim płynnym złocie w Stalowej Woli

O pszczołach, miodach i pasiekach rozmawialiśmy na II Forum Pszczelarskim pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Przedsięwzięcie zostało poświęcone ochronie pszczół, omawiane były m. in: prawne aspekty funkcjonowania pasiek oraz zagrożenia mające negatywny wpływ na życie pszczół.

Na temat najbardziej “pracowitych” owadów i własnej pasieki, porozmawialiśmy ze Stanislawem Marutem – pszczelarzem z Bojanowa.

Jak mówi, ten rok jest naprawdę bardzo dobry dla pszczelarzy, pomimo panującej suszy. Była dobra spadź liściasta, wrzosowa oraz gryka. – Miód spadziowy jest jednym z najczęściej poszukiwanych miodów. Każdego roku będzie miał inny smak, aromat i barwę. Moim ulubionym jest miód wielokwiatowy i gryczany, czuję się po nich świetnie – mówi pszczelarz.
Prawdziwy miód poznajemy po tym, że po pewnym czasie ulega krystalizacji. W momencie, gdy jest świeży i przelewamy go do słoika, strumień powinien tworzyć tzw. stożek. – Zdarza się, że przegrzany miód będzie płynny dłużej, ale to w zależności od jego odmiany, np. miód akacjowy może być płynny nawet rok, dopiero później się skrystalizuje.

Pan Stanislaw w swoim pszczelim gospodarstwie ma ok. 70 pszczelich rodzin. Jednak pasieka nie może być za duża ponieważ, jeżeli w jednym miejscu jest zbyt dużo uli, to nie ma szans na wielkie zbiory. Trzeba jeździć i ustawiać ule w okolicach, gdzie warunki są najlepsze – zaznacza.
Właściciel pasieki wiele razy został użądlony przez pszczoły, teraz jednak stara się unikać ich ataków. – Trzeba wiedzieć jak do nich podejść, w jakie dni i jaka pogoda jest najlepsza do podbierania miodu – dodaje z uśmiechem pszczelarz z Bojanowa.

IMG_5086

IMG_5062

IMG_5118

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021