W Stalowej Woli

Obawy Platformy Obywatelskiej o sprawy w mieście

Obawy Platformy Obywatelskiej o sprawy w mieście

Sytuacja w służbie zdrowia, inwestycje drogowe, program Mieszkanie Plus, sytuacja finansowa Stalowej Woli, inwestycje miejskie. To tematy poruszane podczas konferencji przez przedstawicieli Platformy Obywatelskiej w Stalowej Woli, której gościem specjalnym była europosłanka Elżbieta Łukacijewska, a jednocześnie wicekomisarz  PO zajmujący się ścisłą współpracą z powiatem stalowowolskim.

Na spotkaniu obecna była Małgorzata Czwarno, przewodnicząca struktur miejskich PO, Renata Butryn, była posłanka i szefowa struktur powiatowych PO i Dariusz Przytuła, były radny rady miejskiej.

Elżbieta Łukacijewska poruszyła temat budowy dróg. – Wiele projektów zostawiliśmy na etapie realizacji, czyli PiS powinien w dalszym ciągu realizować te odcinku, które były rozpoczęte. Jeśli patrzę na infrastrukturę, czy jakiekolwiek inwestycje w Polsce, to widzę, że za rządów PiS-u nie zostało zrealizowane ani jedno inwestycyjne zadanie, które od początku  byłoby pomysłem obecnego rządu. Wszystkie jeśli są realizowane, to jest to kontynuacja, ale nieudolna. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydaje się być nieudolnym ministrem, co zagraża wykorzystaniu środków unijnych z tej perspektywy, a ponadto zagraża realizacji inwestycji ważnych dla województwa podkarpackiego, w tym budowy obwodnicy Niska i Stalowej Woli, której termin znowu przez rząd PiS został przesunięty być może do 2021 roku. Obawiam się, że ten okres będzie jeszcze późniejszy – mówiła europosłanka.

Wyjaśniała, że  wszystkie środki jakie rząd posiadał, które miałyby współfinansować  inwestycje, poszły na kwestie socjalne, na program 500 Plus. – Rząd robi wszystko, aby kolejne inwestycje, również z udziałem środków unijnych przesunąć, wyciszyć. To niestety zamiast pobudzać i uatrakcyjniać nasze regiony, powoduje, że są marginalizowane – mówiła Elżbieta Łukacijewska.

Podczas konferencji została także poruszona sprawa dotycząca wprowadzonej sieci szpitali. – Sieć szpitali tak wyczekiwana, której celem powinno być ułatwienie dostępu do specjalistów, zmniejszenie kolejek, podniesienie jakości świadczonych usług, a wydaje nam się, że będzie odwrotnie. |Szpital w Stalowej Woli jest w drugiej grupie referencyjności. To oznacza, że ma zapewnioną część finansowania tych oddziałów, które zostały objęte tą grupą. Natomiast reszta będzie musiała startować w konkursie. To powoduje, że za jakiś czas oddział hemodynamiki może nie mieć dofinansowania – mówiła europosłanka. Poruszała także kwestię darmowych leków,  opieki nad seniorami, lokalizacji aptek, gabinetów dentystycznych w szkołach.

Do sprawy sieci szpitali odniosła się także Reanata Butryn przedstawiając swoje obawy, co do oddziału hemodynamiki w stalowowolskim szpitalu. –  W tej chwili oddział ten nie jest objęty finansowaniem, będzie musiał stawać do konkursu. Trzeba będzie zabierać pieniądze z innych oddziałów i przesuwać na ten oddział, co oznacza, że wcale nie będziemy dobrze zabezpieczeni – mówiła z obawą Renata Butryn.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021