W powiecie

Obchody rocznicowe w Kochanach

Obchody rocznicowe w Kochanach

W niedzielę 25 września o godz. 13.15 przed Zabytkowym Cmentarzem Ofiar pacyfikacji w Kochanach rozpocznie się uroczystość upamiętniająca wydarzenia wojenne sprzed 74 lat.

Pacyfikacja wsi Kochany miała miejsce 30 września 1942 roku w godzinach porannych. Wieś liczyła ówcześnie ponad 80 osób. W tym dniu większości osób dorosłych nie było w domach, ponieważ pracowały one w polu lub z obawy przed Niemcami ukrywały się w lesie. We wsi pozostały osoby starsze, a pod ich opieką małe dzieci, które rodzice zostawili, wierząc, że nawet gdy Niemcy przyjadą to osoby wiekowe i dzieci oszczędzą. Niestety tak się nie stało. Niemieccy oprawcy zabijali bez litości maleńkie dzieci, bezbronne kobiety i starców, a zabudowania palili. W półtorej godziny pozbawionych życia zostało 20 dzieci ( 4 dzieci nie miała jeszcze roku, 4 miała dopiero dwa lata i 12 była w wieku powyżej trzech lat), 12 kobiet (w tym Janina Rżewska – spodziewała się dziecka, a Anna Surowaniec karmiła swojego nowonarodzonego synka) oraz 5 mężczyzn ( w tym niepełnosprawny Władysław Stręciwilk). Pozostała rozpacz i zgliszcza domów.
Informacje o miejscach i liczbie faktycznie pomordowanych nie są do końca pewne, w relacjach można znaleźć rozbieżności.

dsc_0110

Dokładne informacje na temat tej pacyfikacji jeszcze czekają na opracowanie, dlatego potrzeba rzetelnego historyka, który pochyli się nad tym tematem i badając zasoby IPN i niemieckich archiwów zadba by dokładna wiedza na ten temat przetrwała dla kolejnych pokoleń.

Obecnie wiadomo, że podczas pacyfikacji zginęło 37 osób. Śladem po tamtych wydarzeniach jest cmentarz wojskowy, wpisany na listę zabytków w 1993 roku oraz pomnik z tablicą. na której wyryto nazwiska pomordowanych.
Od 2010 roku z inicjatywy Zbigniewa Koczwary przy cmentarzu odbywa się Msza Święta w intencji pomordowanych. Od 2011 roku uroczystość gminna organizowana jest wspólnie przez Parafię Rzymskokatolicką w Jastkowicach, Zespół Szkół im. AK w Jastkowicach oraz samorząd gminy Pysznica.

dsc_0128

Źródło: UG Pysznica

fot. Archiwum

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021