W Stalowej Woli

Oblicza hazardu na Podkarpaciu

Oblicza hazardu na Podkarpaciu

Automaty do gier, dzięki którym można skutecznie opróżnić portfel, a także wpaść w sidła hazardu, można znaleźć w wielu lokalach. Okazuje się jednak, że mogą znajdować się wyłącznie w kasynach. Tylko w ubiegłym roku Funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu zatrzymali na Podkarpaciu około 1580 takich „zabawek”.

Zlikwidowali 100 punktów z automatami
Jak informuje Iwona Rzeźniczek z Izby Celnej w Przemyślu, funkcjonariusze na bieżąco prowadzą działania w zakresie kontroli i monitorowania rynku gier hazardowych oraz zwalczania nielegalnych form działalności. W 2015 roku zatrzymali około 1580 automatów, a rok wcześniej  600.
– W minionym roku nasi funkcjonariusze skontrolowali kilkaset miejsc. Ponad 100 punktów z automatami zostało już na trwale zlikwidowanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gry na automatach mogą odbywać się tylko w kasynach. Kontrolujemy miejsca, w których tego rodzaju gry odbywają się niezgodnie z przepisami i zatrzymujemy te urządzenia, jednak proceder jest na tyle dochodowy, że w większości przypadków w miejsce zatrzymanych automatów niezwłocznie, często w tym samym dniu, wstawiane są nowe urządzenia – mówi Iwona Rzeźniczek.
Dodaje, że w wyniku kontroli, wobec właścicieli automatów oraz właścicieli lokali, celnicy prowadzą postępowania karne skarbowe i administracyjne, a następnie sprawy trafiają do sądów.
Na bieżąco Służba Celna prowadzi działania mające na celu identyfikację miejsc, gdzie może dochodzić do naruszeń przepisów ustawy o grach hazardowych.
W przypadku, gdy ktoś wie, o tego typu naruszeniach prawa, może to zgłosić pod  interwencyjnym telefonem Służby Celnej 800 060 00 lub mailowo powiadom-clo@mofnet.gov.

Wstęp do kasyna tylko z dowodem osobistym
Według ustawy o grach hazardowych, w miejscowościach do 250 tys. mieszkańców może  znajdować się tylko jedno kasyno, zaś na każde rozpoczęte 250 tys. liczba tych miejsc może być zwiększona o jedno. Liczba kasyn w województwo nie może być jednak wyższa, niż jedno na każde pełne 650 tys. mieszkańców. Natomiast salony gry bingo mogą być lokalizowane w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców – jeden i analogicznie więcej, jak w poprzednim przypadku.  Jednakże nie może być więcej niż jeden salon na każde pełne 300 tys, mieszkańców województwa.
W ośrodkach gier prowadzona jest rejestracja gości, można wejść po okazaniu dokumentu tożsamości.

Warto jeszcze wspomnieć, że dla wielu hazard może zamienić się w uzależnienie, które dotyka całą rodzinę. Często takie osoby tracą całe majątki, popadają w ogromne zadłużenie. Jak każde uzależnienie jest też leczone. W Stalowej Woli, uzależnieni mogą znaleźć taką pomoc w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, który mieści się przy ul. Dąbrowskiego.
Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021