W Stalowej Woli

Obok stacji PKP powstaną nowe parkingi

Obok stacji PKP powstaną nowe parkingi

Stalowa Wola wspólnie z blisko 50 samorządami z Podkarpacia przystąpiła do tworzonego właśnie „Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego”. Fundusz ma na celu poprawę infrastruktury kolejowej, a przez to zachęcenie mieszkańców do korzystania z usług tego przewoźnika.

Uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspólnie z marszałkiem Władysławem Ortylem i wicemarszałkiem Wojciechem Buczakiem odbyło się 3 września w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie. Podpisali je samorządowcy, którzy reprezentują miejscowości położone wzdłuż linii kolejowych nr 68, 71, 91, 101, 106 i 108.

– Sami sukcesu nie osiągniemy, konieczne jest zaangażowanie wielu stron: Przewozów Regionalnych, Polskich Kolei Państwowych, Polskich Lini Kolejowych, ale i samorządów. Sami też się włączamy. Czeka nas wiele pracy, ale trzeba ją wykonać, żeby zachęcić pasażerów do korzystania z połączeń kolejowych, tak jak dzieje się to w wielu miejscach świata – mówił podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Fundusz ma na celu współdziałanie samorządów oraz pomoc finansową w realizacji zadań, które poprawią infrastrukturę około kolejową, z której bezpośrednio będą korzystać pasażerowie. Czyli budowa, rozbudowa i modernizację istniejących przystanków i miejsc parkingowych w ich pobliżu, budowa i montaż podstawowej infrastruktury towarzyszącej tj. stojaków na rowery, wiat postojowych służących do zapewnienia komfortu w trakcie podróży. Samorządy będą podejmować wspólne działania, które mają zachęcić podróżnych do korzystania z kolei, co wiążę się z integracją regionu, a także promocją walorów turystycznych województwa.

Fundusz będzie działał na zasadach solidarnej współpracy. Samorządy zadeklarowały, że będą przekazywać 20 tys. zł rocznie. Do wspólnej puli, dołoży się także Województwo Podkarpackie. Samorządy same będą określać harmonogram robót na dany rok, a ten który w danym momencie będzie prowadzić inwestycję, otrzyma ze wspólnej puli dotację do jej sfinansowania.
Projekt ma ruszyć od początku 2016 roku. Do tego czasu samorządy mają zrobić przegląd przystanków, które mają być remontowane. Ustalony ma być także harmonogram prac oraz podpisane wieloletnie porozumienia dotyczące Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego.
A co w ramach funduszu ma być robione w Stalowej Woli?
Miasto liczy na to, że z tych pieniędzy będzie można odnowić m. in. część otoczenia dworca w Rozwadowie. Ponadto konieczna jest tu poczekalnia, obecnie gdy są złe warunki pogodowe podróżni nie mają się gdzie schronić. Przydałyby się także parkingi w pobliżu stacji kolejowych. Dużym ułatwieniem dla podróżnych byłyby też przystanki komunikacji miejskiej tuż przy stacjach.

IMG_8131

IMG_8127

IMG_8126

Obraz2

Obraz3

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Meta Wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków w Stalowej Woli

stw24.pl22 czerwca 2021

Przerwa wakacyjna w dyżurach radnych Rady Miejskiej

stw24.pl22 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piąty Festiwal im. Janiny Garści w Stalowej Woli

stw24.pl21 czerwca 2021

Do biblioteki po tanią książkę z kiermaszu

stw24.pl21 czerwca 2021

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021