kultura i rozrywka

Ocalił dla lokalnej pamięci losy żołnierzy Andersa

Ocalił dla lokalnej pamięci losy żołnierzy Andersa

„Wdarli się na szczyt, z którego inni spadli. Wspomnienie o żołnierzach znad Wisły i Sanu walczących pod Monte Cassino”. To książka autorstwa Stanisława Chudego,  której promocja odbyła się w Bibliotece Międzyuczelniany w Stalowej Woli.

DSC_0522

Stanisław Chudy, jako pierwszy podjął się próby przybliżenia losów żołnierzy gen. Władysława Andersa, pochodzących z naszego regionu. Wymagało to ogromnej pracy, dotarcia do wielu osób. Warto wspomnieć, że jego dziadek również walczył u boku Andersa.

Autor podczas promocji przybliżył historię tej pamiętnej walki, a także zaprezentował liczne zdjęcia i sylwetki żołnierzy.
– 18 maja 1944 roku po tygodniu od rozpoczęcia  polskiego natarcia w masywie Monte Cassino o godz. 10.20 na ruinami klasztoru zawisła biało-czerwona flaga. Żołnierze gen. Andersa, armia oskarżana przez  Sowietów o unikanie walki. Ta armia dokonała tego, czego w trzech wcześniejszych bitwach o Monte Cassino nie udało się żołnierzom  pięciu innych narodowości. To jednak dopiero Polacy, żołnierze  tułacze wyprowadzeni z nieludzkiej, sowieckiej ziemi przez  gen,. Andersa zdobyli, tę niezdobytą, jakby się wydawało wyniosłą fortecę. Wśród tych żołnierzy byli także nasi rodacy znad Wisły i Sanu. Były też osoby, które ze Stalową Wolą i okolicznymi gminami związały już po wojnie –  mówił. Przypomniał, że niełatwe były powojenne ich powojenne losy, gdy znaleźli się na celowniku tzw. władzy ludowej. Spadały na nich rożne szykany i represje. Traktowano ich jako podejrzany politycznie „element” od Andersa.

DSC_0529

– W swojej książce chciałem przybliżyć ich losy i ocalić dla lokalnej pamięci, bo wielu z nich  pamięta już tylko najbliższa rodzina. Bardzo dziękuje tym rodzinom, i tym wszystkim, którzy okazali mi pomoc przy zbieraniu materiałów do  tej książki. Bo często powierzali mi państwo ostatnie pamiątki po tych żołnierzach, dokumenty, odznaczenia i dzielili się osobistymi wspomnieniami. Dziękuje również wszystkim samorządom , firmom i osobom prywatnym, które wydanie tej książki wsparli materialnie. Nie będzie chyba przesadą jak powiem, że w dobrej sprawie wystąpili – mówił autor.
Jak zaznaczał, z opowieści jakie zabrał wyłania się obraz zwyczajnych ludzi, którzy  dokonali nadludzkiego niemal czynu. O ich losie decydował nieraz niesamowity traf, jak w przypadku Aleksandra Turka z Rozwadowa, któremu życie pod Monte Cassino uratował gruby portfel, ze zdjęciami i dokumentami noszony na piersi.

– Każdy z tych żołnierzy miał swoją indywidualną historię. Można też żartobliwie powiedzieć, że ich czas biegł niezalezienie od zegara, jak w przypadku Karola Miętusa. Otóż jego wnuk, Ryszard Latawiec odziedziczył po dziadku zegarek marki Omega, kupiony przez niego  w czasie wojny w Teheranie. I proszę sobie wyobrazić, że po wielu latach, będąc również w Teheranie, pan Ryszard naprawił tenże zegarek w tej samej firmie –  opowiadał podczas promocji Stanisław Chudy. I właśnie takie też historie, czasem niewiarygodne, zawarł w swojej książce. Warto jeszcze nadmienić, że ta publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Sztafeta w Stalowej Woli, zawiera wiele archiwalnych zdjęć.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021