W Stalowej Woli

Od samodzielnej siły do partyjnej przybudówki

Od samodzielnej siły do partyjnej przybudówki

Sierpień jest miesiącem ważnych rocznic. Kilkanaście lat temu najważniejszą rocznicą były obchody strajków na Wybrzeżu w 1980 roku i powstanie “Solidarności”. Rola “Solidarności” jako związku zawodowego zmieniała się, Raz był to typowy związek zawodowy, a innym razem przede wszystkim siła polityczna. Na pewno “Solidarność” dobrze zapisała się w historii Polski, zwłaszcza w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Potem różnie bywało. Szczytem politycznej siły “Solidarności” był czas rządów Akcji Wyborczej Solidarność. Jest to jednocześnie okres najgorzej oceniany w całej historii “Solidarności”. Tak zwane cztery wielkie reformy wprowadzone wtedy, okazały się fatalnymi rozwiązaniami, po których Polska nie może pozbierać się do dzisiaj.

JAK BYŁO W STALOWEJ WOLI?
W Stalowej Woli, gdy mowa o “Solidarności”, to w grę wchodzi głównie organizacja w Hucie Stalowa Wola. Huta się przekształcała, ale “Solidarność” się nie zmieniała.W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych “Solidarność” oprócz funkcji związkowych była wiodącą siłą polityczną, wokół której skupiały się słabe partie prawicowe. “Solidarność” miała taką siłę, że mogła obalić prezesa huty i przy powoływaniu różnych prezesów liczono się z jej opinią. Raz ten duży wpływ związku miał dobre konsekwencje, a innym razem złe. Na pewno trzeba docenić fakt, że pod wpływem związków zawodowych, w tym głównie “Solidarności”, pracownicy Huty zgodzili się na czasowe obniżenie wynagrodzeń, żeby ratować zakład przed upadkiem. Te wyrzeczenia dały o tyle dobry efekt, że Huta przetrwała, choć dzisiaj tylko w małej części jest tym zakładem sprzed lat. Wtedy była największym i najważniejszym pracodawcą. Dzisiaj z trudem mieści się w pierwszej piątce pracodawców. Wraz ze zmianami w Hucie zmieniała się huciana “Solidarność”. Za każdym podziałem firmy i zwolnieniami pracowników zmniejszała się liczba związkowców i słabła siła związku w Hucie.

ZWIĄZKI ZAWODOWE ZA BRAMĘ!
Na osłabienie związków zawodowych wpływ miało również nastawienie do nich inwestorów, którzy pojawili się w Stalowej Woli. W zasadzie w największych firmach, które zainstalowały się w Stalowej Woli związki zawodowe nie liczą się, o ile powstały i działają. Nakłada się na to spadek zaufania do związków jako takich. Próby zakładania “Solidarności” w nowych firmach nie powiodły się. Szczególnym przykładem stał się Urząd Miasta za prezydentury Andrzeja Szlęzaka, gdzie strażnicy miejscy, chcący uniknąć zwolnienia założyli “Solidarność”. Szlęzak wręcz rozpędził tę organizację. Jeszcze kilka lat temu “Solidarność” pokazała, że ma siłę. Ponownie stało się to w Hucie. Protesty związków zawodowych zmusiły ówczesny rząd Donalda Tuska do parokrotnych wizyt w Stalowej Woli i złożenia konkretnych deklaracji pomocy dla Huty. Przynajmniej część z nich została wypełniona.

MNIEJ, CISZEJ, SŁABIEJ
Wydaje się, że przełomem od którego słabnie rola “Solidarności” jako związku zawodowego i siły politycznej, była sprzedaż Chińczykom części Huty z produkcją maszyn budowlanych. Chińczycy co prawda pakiet socjalny podpisali, ale ustawili się w takiej pozycji, że “Solidarność” im nie podskoczy. Pewnie wzmocnią swoją pozycję po wygaśnięciu umowy z pakietem socjalnym. W zasadzie “Solidarność” jest realną siłą tylko w samej HSW. W firmach niemieckich, będącymi największymi pracodawcami, nie ma nic do powiedzenia. Słabość jako związek zawodowy przekłada się na słabość polityczną. Kiedyś “Solidarność” wystawiała swoich kandydatów na parlamentarzystów, radnych itp. Dzisiaj bez szemrania tylko popiera kandydatów PiS-u.Na potwierdzenie tego, że “Solidarność” jest dzisiaj niewiele więcej niż przybudówką PiS-u jest jej milczenie przy ostatnich zmianach Zarządu HSW. Niegdyś przy takich okazjach działacze związku komentowali to w mediach, wydawali oświadczenia, a nawet publicznie kwestionowali kwalifikacje kandydatów. Obecnie mogą tylko grzecznie potakiwać. Czy tak kończy się legenda? Warto, żeby działacze “Solidarności” przypomnieli sobie jak fatalnie skończyło się dla związku żyrowanie politycznych zobowiązań partii politycznych. Kiedyś był AWS, teraz jest PiS, a koniec będzie taki sam.

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021