W Stalowej Woli

Oddali hołd kpt. Pilatowi

Oddali hołd kpt. Pilatowi

Prezydent Lucjusz Nadbereżny, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, poseł na Sejm RP Rafał Weber, przedstawiciele Fundacji Przywróćmy Pamięć, Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, stalowowolscy radni, członkowie Związku Oficerów Rezerwy koło w Stalowej Woli, członkowie Strzelca oddział Stalowa Wola, w 72. rocznicę aresztowania i śmierci oddali cześć bohaterowi naszego regionu – Kazimierzowi Pilatowi.

DSC_1326

DSC_1327

Przybyli na uroczystość złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym postać Kazimierza Pilata. Następnie udali się do byłego budynku gestapo przy ul. Skoczyńskiego, aby zapalić symboliczny znicz i oddać hołd tym, którzy byli w tym budynku torturowani i oddali życie za Polskę.

DSC_1328

DSC_1334

– Chciałbym podziękować za pamięć, która w Stalowej Woli jest tak pięknie odświeżana. Bądźmy jako mieszkańcy Stalowej Woli dumni, że jesteśmy również związani z tą ziemią. To dla nas wielkie zobowiązanie na przyszłość, aby kontynuować w dzisiejszych czasach testament i dziedzictwo bohaterów – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

DSC_1346

DSC_1354

– Na wczorajszym posiedzeniu sejmu przedstawiłem życiorys Kazimierza Pilata, począwszy od jego działalności w polskim wojsku, działalności zawodowej w Zakładach Południowych w Stalowej Woli, ale przede wszystkim działalności konspiracyjnej, polegającej na dążeniu do niepodległości. Cieszymy się, że w Stalowej Woli mieszkały takie postacie – dodał poseł na Sejm RP Rafał Weber.

DSC_1363

DSC_1367

DSC_1378

Kazimierz Pilat pseudonim „Zaremba” był oficerem Armii Krajowej, Komendantem Obwodu niżańskiego „NIWA”. Został aresztowany przez Niemców 9 marca 1944 roku. Był więziony w budynku gestapo przy dzisiejszej ul. Skoczyńskiego. Grupa bojowa KEDYW Armii Krajowej postanowiła odbić swego dowódcę. Zaczęto przygotowywać akcję. Niestety 18 marca została przekazana przez zaufanego lekarza wiadomość, iż więzień zmarł kilka dni po aresztowaniu w wyniku bestialskich tortur jakim został poddany, nie zdradzając powierzonych tajemnic ani żadnego z konspiratorów. Niemcy pochowali kapitana Pilata w nieznanym miejscu. Przypuszcza się, iż być może jest to teren dzisiejszego Parku Miejskiego. Był żonaty, miał syna Wojciecha.

Park Miejski w Stalowej Woli od 1989 roku nosi nazwę Kazimierza Pilata.

źródło: UM Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021