W Stalowej Woli

Oddali hołd obrońcom wolnej Polski

Oddali hołd obrońcom wolnej Polski

13 grudnia 1981 roku wprowadzony został stan wojenny. Polacy odpowiedzieli na tę demonstrację siły władz komunistycznych i doprowadzili do upadku systemu. Swój udział w walce o wolny kraj mieli także związkowcy z Huty Stalowa Wola, którzy solidarnie strajkowali przed bramami zakładu. W niedzielę, w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Samorząd Miasta oddał hołd obrońcom wolnej Polski.

W ramach obchodów kolejnej rocznicy 13 grudnia, w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Wcześniej przedstawiciele władz miejskich: Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej oraz Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli złożyli kwiaty pod krzyżem przy tzw. „Ambulatorium”. Po Eucharystii złożono także kwiaty i zapalono znicze pod tablicą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i pomnikiem świętego Jana Pawła II.

– W imieniu Samorządu Miasta Stalowej Woli chcemy nisko się pokłonić, oddać hołd i szacunek wszystkim tym, którzy 39 lat temu w imię miłości do Ojczyzny i wiary w to, że Polska powinna być i jest niepodległym, suwerennym krajem, ponieśli tak wielką ofiarę – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

O 19.30, dla upamiętnienia tych, którzy 39 lat temu cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego, w oknie Urzędu Miasta Stalowej Woli po raz kolejny zapłonęło „Światło Wolności”.

Akcja „Zapal Światło Wolności” jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a honorowym patronatem objął ją Prezydent RP Andrzej Duda. W ten sposób IPN przypomina po raz kolejny „wszystkich tych, którzy wybrali drogę oporu”. Zapalenie świecy 13 grudnia każdego roku o godzinie 19.30 stało się wyrazem sprzeciwu wobec władz reżimowych oraz gestem solidarności z ofiarami.

 

 

 

Źródło U.M. Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021