W Stalowej Woli

Oddali hołd powstańcom

Oddali hołd powstańcom

153. rocznicę Powstania Styczniowego uczciła Fundacja Przywróćmy Pamięć ze Stalowej Woli. W ten sposób chciała pokazać, że na naszym terenie spoczywają ci, którzy wzięli udział w tym zrywie niepodległościowym.
Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie od złożenia wieńców, zapalenia zniczy oraz apelu przy pomniku powstańców, a także przy mogiłach dwóch uczestników tego wydarzenia – ks. Jana Leszczyńskiego (pomnik znajduje się tuż za grobem kapucynów) oraz  Ambrożego Sługockiego (pomnik jest przy głównej alei). Warto wspomnieć, że dzięki fundacji nagrobki te zostały odrestaurowane.
Następnie została odprawiona msza św. w kościele kapucynów w intencji uczestników powstania spoczywających na rozwadowskiej nekropolii. A zwieńczeniem obchodów tej rocznicy był marsz,  bocznymi drogami, na mogiły powstańców na cmentarz parafialny w Zaleszanach. Spoczywa tam  major Edmund Ślaski i porucznik Tytus Stadnicki.
Ci , którzy uczestniczyli w tym marszu, mogli chociaż odrobinę odczuć w jakich warunkach walczyli powstańcy. Co prawda, wtedy panowały dużo niższe temperatury, niż podczas marszu kiedy było około – 13 stopni Celsjusza.
W obchodach tych wzięły udział władze miasta, stalowowolskie organizacje patriotyczne: Związek Oficerów Rezerwy koło nr 2, odział Związku Strzeleckiego oraz harcerze.
Jak mówi Witold Adamski z Fundacji Przywróćmy Pamięć, była to pierwsza taka inicjatywa, mająca przypomnieć, że na cmentarzach w naszym regionie spoczywają powstańcy. Prawdopodobnie takie obchody będą się odbywać co roku.
Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021