kultura i rozrywka

Odkrywają tajemnice Rozwadowa

Odkrywają tajemnice Rozwadowa

Jak wyglądało życie mieszczan w Rozwadowie, kto mówił o rozwadowskim rynku „zabagniony, zanieczyszczony, niechlujny” oraz jaką tajemnicę kryje grot znaleziony w tym miasteczku – najbardziej spektakularne odkrycie archeologiczne w rejonie nadsańskim. Tego i wielu innych ciekawostek można się dowiedzieć z książki pt. „Z przeszłości miasta Rozwadowa”.
To publikacja, którą wydało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Składa się na nią 10 artykułów takich autorów jak: ks. Bogdan Stanaszek, prof. Andrzej Ciołkosz, dr hab. Kazimierz Kuczman, dr Piotr Garbacz, Janusz M. Paluch, Marek Wiatrowicz, Kazimierz Jańczyk, Aneta Garanty, Marek Adam Stańkowski, Janusz Ogiński.

SONY DSC
Podejmują oni rożne zagadnienia dot. m. in. architektury sakralnej, historii samorządu lokalnego, gospodarki, spraw społecznych czy też badań archeologicznych dotyczących Rozwadowa, obecnego osiedla Stalowej Woli, a niegdyś miasteczka. Kilku z nich było obecnych na promocji książki w Muzeum Regionalnym.
Publikacja ta jest swego rodzaju prezentem urodzinowym, o czym czytelnik dowiaduje się z dedykacji: „Niestrudzonemu badaczowi przeszłości Rozwadowa i okolic ks. prof. Wilhelmowi Gajowi – Piotrowskiemu w 90. rocznicę urodzin dedykują autorzy.
Również i sam jubilat był obecny na promocji, a i on miał prezent dla muzeum, ofiarował obraz – widok Rozwadowa, namalowany na podstawie dawnej widokówki.
Recenzent publikacji prof. Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreślał, że łączenie regionalizmu z ogólnymi wartościami jest bardzo dobre. – I to Muzeum Regionalne robi w swojej działalności, a książka poświęcona tak szacownemu jubilatowi jest tego dobrym przykładem. Publikacja ta jest przestępna dla każdego. Te artykuły nie są napisane jakimś hermetycznym językiem, tylko dla specjalistów. Są popularno-naukowe, mogą trafić do szerokiego grona odbiorców – stwierdza recenzent.

SONY DSC

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021