kultura i rozrywka

Odkrywają tajemnice Rozwadowa

Odkrywają tajemnice Rozwadowa

Jak wyglądało życie mieszczan w Rozwadowie, kto mówił o rozwadowskim rynku „zabagniony, zanieczyszczony, niechlujny” oraz jaką tajemnicę kryje grot znaleziony w tym miasteczku – najbardziej spektakularne odkrycie archeologiczne w rejonie nadsańskim. Tego i wielu innych ciekawostek można się dowiedzieć z książki pt. „Z przeszłości miasta Rozwadowa”.
To publikacja, którą wydało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Składa się na nią 10 artykułów takich autorów jak: ks. Bogdan Stanaszek, prof. Andrzej Ciołkosz, dr hab. Kazimierz Kuczman, dr Piotr Garbacz, Janusz M. Paluch, Marek Wiatrowicz, Kazimierz Jańczyk, Aneta Garanty, Marek Adam Stańkowski, Janusz Ogiński.

SONY DSC
Podejmują oni rożne zagadnienia dot. m. in. architektury sakralnej, historii samorządu lokalnego, gospodarki, spraw społecznych czy też badań archeologicznych dotyczących Rozwadowa, obecnego osiedla Stalowej Woli, a niegdyś miasteczka. Kilku z nich było obecnych na promocji książki w Muzeum Regionalnym.
Publikacja ta jest swego rodzaju prezentem urodzinowym, o czym czytelnik dowiaduje się z dedykacji: „Niestrudzonemu badaczowi przeszłości Rozwadowa i okolic ks. prof. Wilhelmowi Gajowi – Piotrowskiemu w 90. rocznicę urodzin dedykują autorzy.
Również i sam jubilat był obecny na promocji, a i on miał prezent dla muzeum, ofiarował obraz – widok Rozwadowa, namalowany na podstawie dawnej widokówki.
Recenzent publikacji prof. Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego podkreślał, że łączenie regionalizmu z ogólnymi wartościami jest bardzo dobre. – I to Muzeum Regionalne robi w swojej działalności, a książka poświęcona tak szacownemu jubilatowi jest tego dobrym przykładem. Publikacja ta jest przestępna dla każdego. Te artykuły nie są napisane jakimś hermetycznym językiem, tylko dla specjalistów. Są popularno-naukowe, mogą trafić do szerokiego grona odbiorców – stwierdza recenzent.

SONY DSC

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Same sukcesy Zespołu Tanecznego “KIK” z Pysznicy

stw24.pl10 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl1 czerwca 2021

Parking przy MOSiR otwarty

stw24.pl1 czerwca 2021
nowa deba czołgi

Głośne badania w okolicach miasta

stw24.pl1 czerwca 2021

Rowery od Huty dla wychowanków Domu Dziecka

stw24.pl31 maja 2021