W Stalowej Woli

Odnowiony nagrobek powrócił na cmentarz

Odnowiony nagrobek powrócił na cmentarz

Nagrobek Władysława Bożka, żołnierza polskiego, po renowacji powrócił na cmentarz wojenny w Stalowej Woli – Rozwadowie. To już kolejny pomnik wyremontowany przez stalowowolską Fundację Przywróćmy Pamięć.

Witold Adamski z fundacji zaznacza, że pomnik wspomnianego polskiego żołnierza był w kilku kawałkach i po przeprowadzeniu pierwszych prac konserwatorskich powrócił w całości na cmentarz. Prace przy nim nie zostały jeszcze zakończone,  będzie uzupełniany specjalną masą, zostanie zamontowana tablica, a także krzyż na górze.

Jak zaznacza Tomasz Nowakowski w artykule na stronie fundacji, był to grób podwójny w którym spoczęło 2 poległych żołnierzy cesarsko-królewskiego 17. pułku Obrony Krajowej „Rzeszów”. W czasach pokoju pułk stacjonował właśnie w Rzeszowie. Nagrobek został postawiony w latach 1916 -18 przez rodzinę jednego z poległych, Władysława Bożka, urodzonego w 1886 roku pod Przeworskiem. Autor podkreśla, że zgromadzona przez fundację dokumentacja archiwalna nie obejmuje treści inskrypcji, jaką pierwotnie rodzina zamarłego umieściła na nagrobku. Dlatego też fundacja, zdecydowała, że na odtworzonej tablicy będzie napis zbliżony treścią do tego, który znajduje się na pobliskim obelisku Jana Mędlowskiego, poległego trzy dni później. Ma brzmieć  następująco: „Tu spoczywa Władysław Bożek w 28 roku życia padł bohatersko w walce 9 października 1914. Prosi o modlitwę”.

To już kolejny nagrobek z rozwadowskiego cmentarza odnowiony dzięki pracy i staraniom członków Fundacji Przywróćmy Pamięć.  Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu zabytkowe pomniki na popadają w całkowitą ruinę.
W tym roku fundacja odnawia także nagrobek ks.  Jana Jakiela, proboszcza rozwadowskiej parafii, obiekt ten znajduje się za grobowcem kapucyńskim oraz Władysława Dumaire, kapucyńskiego lekarza, pomnik jest usytuowany naprzeciwko cmentarza wojskowego.

Przypomnijmy, w  2015 r fundacja odnowiła nagrobki, Ksawerego Tytena oraz Ambrożego Ślepowrona. W 2014 r. renowację przeszła mogiła Wincentego Garbaczyńskiego  i Witolda Garbaczyńskiego, a w 2013 r. nagrobki ks. Jana Leszczyńskiego oraz Tomasza Szostaka i Anny Błaszkiewicz. Natomiast w 2016 r. zostały odnowione trzy pomniki: powstańców styczniowych, pomnik grunwaldzki, a także nagrobek Andrzeja Czerneckiego.

Wszystkie te prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
Koszt remontu jednego pomnika, to około 14 tys. zł. Fundacja corocznie przeprowadza kwestę na cmentarzu, a także ma wsparcie finansowe z zewnątrz, m.in. dotacje od konserwatora zabytków oraz z budżetu miasta.

Joanna Piechuta
Fot. fb Fundacja Przywróćmy Pamięć

zdj 3

zdj 2

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021