Bez kategorii

Odpady zielone będą przetwarzane na miejscu

Odpady zielone będą przetwarzane na miejscu

Mimo, że Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli ma techniczną możliwość przetwarzania zielonych odpadów w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, to nie mógł tego robić. Gałęzie, skoszona trawa i inne tego typu odpady musiały być wywożone kilkadziesiąt kilometrów dalej  do Leżajska. Niebawem ma się to zmienić.

Podczas ostatniej sesji rady miasta radni podjęli uchwałę dotyczącą gospodarowania odpadami. Jak wyjaśniał Witold Tutak, naczelnik wydziału gospodarki odpadami w urzędzie miasta, jest to uchwała ściśle techniczna, regulująca kwestie, które już dawno zostały ustanowione przez władze miasta, związane z odbiorem i wywozem odpadów zielonych.
– Do tej pory nasza regionalna instalacja nie miała dopuszczenia w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami na przetwarzanie odpadów zielonych. Mimo, że linia technologiczna jest wykonana, to zapisy tego planu nie dopuszczały takiej możliwości. W tym momencie jesteśmy w zasadzie na finiszu  uzgodnień związanych z tą kwestią – mówił naczelnik Witold Tutak. Jak wyjaśniał, podjęcie tej uchwały przez radnych jest konieczne do tego, by Urząd z Marszałkowski wpisał tę instalację do planu.

Zaznaczał, że sama uchwała nie ingeruje w system odbioru odpadów od mieszkańców, natomiast pozwala na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych przez Miejski Zakład Komunalny. Do tej pory MZK wywoził odpady zielone do Leżajska, co wiązało się z kosztami transportu i przetwarzania. Obecnie jednak instalacja w Leżajsku już nie  przyjmuje odpadów i zgodnie z przepisami powinny być wożone do Rzeszowa.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Bez kategorii

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

stw24.pl1 lipca 2021

Policja na rowerach i quadach będzie patrolować stalowowolskie ulice

stw24.pl23 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021